Vila Brâncoveanu

AUG-2015
REGIM MASĂ fără masă
2000 lei

Vila Brâncoveanu - o preafrumoasă casă interbelică

În august 2015 am fost la Vila Brâncoveanu din Eforie Sud. Condiţiile de cazare sunt excelente, totul este foarte curat, mobilă albă de bun gust, cu televizor, curăţenia se face în fiecare zi, lenjeria de pat se schimbă la 3 zile, prosoapele sunt albe, imaculate şi se schimbă zilnic.

La baie sunt consumabile care se completează zilnic. Există grădină şi o terasă mare şi frumoasă cu acces la o bucătărie, aragaz, frigider, grătar. Pozele de prezentare ale proprietăţii sunt identice cu ceea ce găseşti la faţa locului.

Proprietara este foarte inimoasă, a vrut să dea viaţă acestei case interbelice şi a reuşit, este plină de bunăvoinţă şi foarte atentă la dorinţele turiştilor. În fiecare cameră există o monografie despre istoria staţiunii care este foarte interesantă... În aceste 10 zile a existat o singură "problemuţă" cu evacuarea de la duş, dar patroana a rezolvat-o imediat! Este prima locaţie din România care are aerul de hotel "de afară" în care te simţi foarte bine ca acasă.

Au plajă privată la mare cu un bar drăguţ, cu chaise-long-uri contra cost, dar nu sunt aşa de multe aşa că nu ai senzaţia că este înghesuială! Acum văd că pe site-ul vilei scrie că chaise-long-urile sunt gratuite, aşa că s-a mai îmbunătăţit în 2016..... Şi deschid şi restaurant la vilă, deci se poate mânca "acasă", nu se mai pleacă seara în staţiune...

Eforie Sud este mult mai curat şi verde decât Eforie Nord! Se poate mânca civilizat la restaurantele din staţiune la preţuri ca pe litoralul românesc. Plaja a fost mult mai aerisită şi mai curată decât în Eforie Nord, marea curată şi frumoasă!

Pentru cei care se duc la băile reci cu nămol de pe Lacul Techirgiol cel mai avantajos este abonamentul pentru 10 zile în valoare de 150 lei/persoană, altfel pe zi se plăteşte 18 lei/persoană. După ce ai intrat la băile reci se poate ieşi pentru o îngheţată fără cost suplimentar (la Eforie Nord acest lucru nu se poate, intri a 2-a oară în aceeaşi zi doar dacă mai plăteşti încă o dată un bilet!). Teritoriul de aici este curat, dar se plăteşte chaise-longue separat.

Seara este program folcloric în apropriere şi se aude, dar de acest lucru nu poate fi invinuită proprietarea Vilei Brâncoveanu!

În concluzie, recomand cu căldură Vila Brâncoveanu pentru un concediu reuşit la Marea Neagră. Eforia Sud mi s-a părut mult mai verde şi mai curat decât Eforie Nord...

Impresii încărcate de criss65 in 20.03.2016 20:56:49

Validat / Publicat: 20.03.16 23:26:54

VIZUALIZĂRI: 1967

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (criss65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 10 voturi) nota2

[20.03.16 23:08:29]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=67620

=======

=======

Mutat în rubrica "Vila Brâncoveanu [Eforie Sud], EFORIE NORD/SUD" (nou-creată pe sait)

- Michaell
[21.03.16 09:10:15]

@criss65 - Spui undeva in text: Este prima locaţie din România care are aerul de hotel "de afară" în care te simţi foarte bine ca acasă.

S-ar putea sa ma insel, dar dupa cite stiu si propietareasa tot ,,de afara,, vine.

[21.03.16 12:45:01]

@Michaell - Da? Nu ştiam că proprietăreasa este "de afară"? Din discuţiile cu ea nu a reieşit acest lucru! Poate tu cunoşti amănuntele mai bine decât mine... Oricum rămâne o locaţie foarte frumoasă şi de neratat din Eforie Sud.

[21.03.16 12:50:13]

@webmaster4 - Da, sunt bune coordonatele GPS. Pozele trebuie să le găsesc pt că nu mai ştiu unde le-am salvat! Aşa cum am scris pozele oficiale sunt identice cu ceea ce am găsit eu acolo...

- Michaell
[22.03.16 06:47:28]

@criss65 - Cu regret dar amanunte nu cunosc.Auzisem doar cu ani in urma ca o doamna de etnie germana concesionase sau chiar cumparase o vila frumoasa in una din Eforii.

- crismis
[22.03.16 21:55:41]

@criss65: Ma bucur sa aud ca vor avea servicii integrate, respectiv restaurant propriu. E o locatie de luat in seama, o "ochisem" si eu vara trecuta, pt un week-end la mare, pana la urma am ales Villa Ronda, tot in Eforie Sud. Ne-am simtit foarte bine acolo, micul dejun a fost absolut... regal, dar am avut un profund sentiment de nesiguranta cand a trebuit sa mancam seara in statiune. Ca sa nu mai zic de atmosfera!... Asta am si comentat la vremea respectiva: degeaba te cazezi intr-un turn de fildes, tot trebuie sa iesi din el pt diverse ratiuni mai mult sau mai putin prozaice!

Datorita articolului tau, voi reveni asupra optiunii pe care o reprezinta Vila Brancoveanu.

[23.03.16 14:18:19]

@crismis -

Atmosfera din staţiune nu o poate schimba decât cel ce-o gospodăreşte, adică primarul...

Aşa e, atmosfera este dezolantă din staţiunile româneşti, de aceea am şi zis că Eforie Sud mi se pare mai verde decât în altă parte. Noi în oraş am mâncat de câteva ori, am preferat să facem noi un grătar seara... Dar rămân la părerea mea Vila Brâncoveanu este o alegere bună şi frumoasă pentru litoralul Mării Negre!

[23.03.16 14:21:06]

@Michaell - Probabil este vorba despre altă locaţie din Eforie Sud. Proprietarii acestei vile sunt români!

• Cazare deplorabila (Sep.2017) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 07.09.17 de claudia2202 din SIBIU)
  • INFO: