ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2016
DIN: Elveţia [alte zone]
ÎNSCRIS: 08.03.16
FEB-2016

Descoperind Nevada si California (scurt circuit)

Circuit Nevada si California

America de Nord a fost una dintre destinatiile mele favorite pentru vacanta si nu numai, in acest an am hotarat sa ne planificam o vacanta de doua saptamani in luna februarie pe coasta de vest, si astfel am ales Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Sillicon Valley, Santa Barbara, Hoover Dam, Monterrey si Carmel-by-the-Sea.

Vacanta a fost planificata din decembrie, am luat biletele (Geneva - Copenhaga - Chicago - Las Vegas si la intoarcere Las Vegas - San Francisco - Copenhaga – Geneva) pret 1000 euro de persoana/bilet cu SAS.

Din timp am facut rezervat doar primele 3 nopti in Las Vegas, urmand ca pe parcurs sa rezervam celelalte hoteluri in dependenta de unde vrem sa stam mai mult. Am considerat ca 4 zile in Las Vegas e destul, insa nu a fost. Este un oras frumos care iti ia timp sa il descoperi. Noi am optat sa inchiriem masina (900 euro pe 2 saptamani), pe net gasiti preturi si mai mici in dependenta de masina.

Astfel am pornit la drum, Geneva-Copenhaga (2 ore), escala o ora si jumate in Copenhaga, si gata pentru urmatorul zbor, la check-in totul a decurs repede si ne-am trezit in avion gata de decolare. Avionul a fost ok, capitanul de zbor foarte dragut si sociabil, entertainment-ul de la bord actualizat, mancarea ok, personalul amabil si dupa cateva ore care au trecut foarte repede am ajuns in Chicago.

Am aterizat, datorita faptului ca am avut 2.20 ore escala, mi-am facut griji ca nu vom reusi sa prindem urmatorul zbor, deoarece a trebuit sa trecem controlul pasapoartelor si sa schimbam terminalul, insa nu este o problema, personalul din aeroport este foarte amabil si gata sa sara in ajutor. Pentru noi a durat 30 de minute tot procesul.

Urmatorul pas a fost zborul dinspre Chigaco spre Las Vegas cu American Airlines, zborul a fost ok si dupa 4 ore am ajuns in Las Vegas, am ajuns seara, si orasul arata senzational! Dupa parerea mea, noaptea e cea mai buna perioada de ajuns in oras, din start te pregateste pentru o aventura de neuitat.

Cum ajungi in aeroport, sunt aparate de joc peste tot si ocupate in proportie de 90%! Noi am ajuns, am inchiriat masina, am tras aer in piept si sotul m-a intrebat “Are you ready for Las Vegas adventure? ” “YES! ” am exclamat extreme de fericita.

De la aeroport pana in oras am facut maxim 10 minute, am ajuns la hotel pe care am sa il descriu in alt post si fiind dupa un drum lung nu am iesit in oras.

I-a zi: Buna dimineata Las Vegas! M-am trezit la ora 6 si pregatita pentru a iesi in oras. Am luat micul dejun (2 omlete si 2 cafele, 45 dolari) si ne-am plimbat cu masina prin oras.

The Strip este strada principala din oras, cu hoteluri de o parte si de alta a orasului. Prima impresie: Las Vegas-ul este un Disneyland pentru cei maturi fiindca ai atatea de facut ca nu ai cum sa te plictisesti: concerte, cluburi, spectacole, activitati in aer liber, numai timp si bani sa ai!

II-a zi: am decis sa mergem la Hoover Dam, unde am sa descriu cateva date despre acest baraj mai intai.

Barajul Hoover Dam este un baraj gravitational in arc realizat din beton armat si se afla la granite dinte statul Arizona si Nevada. Construirea acestul baraj a costat viata a peste 100 de oameni si are o lungime de 379 de metri si o inaltime de peste 221 de metri. Iar timp de 22 de ani a fost cel mai inalt baraj din lume. Este intradevar spectaculos si va recomand sa il vedeti si sa il traversati. Este situat la 40 minute de Las Vegas. Deasemenea cand ajungeti sunt si tururi pe care le platiti aditional sau, puteti sa il traversati de sine statator. Noi am platit parcarea 10 dolari si ne-am plimbat in voie. Locul este spectaculos si primul gand a fost: cum au putut oamenii construe ceva atat de spectaculos!

III-a zi: ne-am plimbat foarte putin pe Strip si am mers la shopping, in cel mai mare outlet din Las Vegas (la unele articole vestimentare preturile pot ajunge si la 80% reducere din pretul initial).

Las Vegas North Premium Outlet – va recomad ca din timp sa va inregistrati pe website-ul lor si primiti coduri de reduere de la majoritatea magazinelor (in general este o reducere de 10-15% care este aplicat aditional reducerilor din magazin). In acest outlet sunt peste 150 magazine si gasesti tot de ce ai nevoie.

IV-a zi: dupa un mic dejun american, si putin cat am stat la piscina si la soare ne-am pregatit pentru drumul prin desert spre Los Angeles. In general drumul dureaza 4.30 h, insa pentru noi, evident a durat mai mult, datorita popasului in Primms.

Primms este un orasel foarte mic, constituit din 3 cazinouri si un mall. Pentru americani este prima oprire in Nevada unde pot juca la casino inainte de a ajunge in Las Vegas. Mie mi-a placut - este un loc autentic american si amabilitatea oamenilor este un foarte mare plus pentru vizitatori.

Dupa un “scurt” popas de 2 ore am continuat drumul spre LA, un drum prin desert, foarte frumos si relaxant (exact ca in filmele americane). Evitati perioadele aglomerate (vineri si duminica) dearece acest drum poate fi parcurs si in 12 ore datorita traficului. Statii de petrol sunt putine si sunt portiuni de drum unde urmatoarea benzinarie e la 30 mile.

Recomandari:

- Luati biletul din timp si evitati perioadele de varf, biletul de avion si hotelul poate fi dubluca pret.

- Pentru zborul cu escala (la prima escala in State e recomandat sa aveti o perioada de peste 2.30 ore, datorita controlului de securitate si riscati sa pierdeti urmatorul zbor.

- Tips-ul in State este obligatoriu si se adauga la nota de plata, de la 10% in sus.

- In Nevada este zero toleranta la depasirea de viteza si orice alte incalcari de circulatie (in special pe autostrazi patrulele sunt cu ochii pe calatori)

Trimis de Victoria_W in 09.03.16 17:57:53
Validat / Publicat: 09.03.16 19:51:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Victoria_W); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Venețian Hotel - după părerea mea este unul dintre cele mai frumoase hoteluri din oraș

[09.03.16 18:24:27]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 08&ridAnt=67430

[09.03.16 19:49:44]

Mutat în rubrica "Circuite / minicircuite cu plecare din Las Vegas, LAS VEGAS" (nou-creată pe sait)

[10.03.16 10:30:20]

Cred ca poti spune foarte clar Am Fost Acolo. O destinatie de vis, Visul American si atat tu cat si @AZE ne-ati adus America mai aproape.

Despre baraj ce pot spune, minunat si ai spus ca a fost cel mai mare baraj din lume, asa este acum cel mai mare baraj din lume este Barajul 3 Defilee (Three Gorges Dam), pe fluviul Yangtze si ma bucur ca am reusit macar sa ma apropii de el in 2013 cand am fost in China in interes de serviciu.

Insa chinezii din punctul asta de vedere nu prea le au cu turismul astfel incat am vazut barajul cam de la distanta, iar zona este puternic militarizata. Este un loc unde exista totusi un hotel (erau cazati majoritar chinezi si se uitau la noi intr-o parte) si cateva foarte mici magazine.

Acolo sunt 10000 de angajati care nu au voie sa locuiasca cu familiile (daca sunt sot si sotie da, dar fara copii), au blocuri construite special. Am vazut insa cativa copii care fie erau in vizita la parinti fie erau ai angajatilor care nu lucrau la baraj. Cum nici vremea nu tinea cu noi era o ploaie marunta si usor ceata, atmosfera era destul de neprietenoasa (colega mea chiar a facut un usor atac de panica). Sper sa mai existe si continuare pentru a ne impartasi cat mai mult.

Felicitari pentru destinatie, pentru articol si poze (aici un alt comentariu, mi-ar fi placut sa vad si poze facute pe drumul din desert, asa ca sa ne simtim si noi ca acolo).

Michi
[10.03.16 13:09:13]

Citindu-ţi excelentul review care cum scria Mishu ne-a introdus în Visul American, nu pot să nu-mi aduc aminte de cele două zile petrecute la Acapulco. Toutes proportions gardees, cred că e un fel de Las Vegas mexican, mai binecuvântat de natură.

Amfostacolo în nov. 1998 şi cel mai mult m-au impresionat palatele marilor bogataşi ai lumii cât şi Quebrada, saltul unor tineri în apă de la zeci de metri înălţime vezi impresii

mcnegoita
[03.02.17 22:43:59]

@Victoria_W: Buna seara. La rezervarea masinii in afara taxei de rezervare vi s-a blocat pe card si alta garantie? Am rezervat pentru august din Las Vegas sa mergem la Grand Canyon south rim cu intoarcere a doua zi in Las Vegas cu un mic ocol prin Oatman. Nu mi-e clar in afara sumei totale estimate pentru chirie Avis, ce mai am de achitat. Multumesc.

[03.02.17 22:50:07]

@mcnegoita: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

mcnegoita, Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite / minicircuite cu plecare din Las Vegas:

• pagină generată în 0.057807207107544 sec