ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAR-2016

Am fost acolo... si m-as intoarce

O zi de 8 Martie minunata de la prima ora (adica ora 8) cand am inceput ziua cu o ora de aerobic, dupa care am urcat la birou, am verificat mailuri si alte documente dupa care la ora 10, imbarcati in autocarul din parcarea firmei la care lucrez am purces spre Therme.

Am ajuns acolo in jurul orei 11.00 (cu observatia ca indicatoarele care sunt pe DN si semnalizeaza ca la dreapta trebuie sa o iei spre Therme, ar fi trebuit ca macar 1 indicator (din cele 2 panouri uriase montate pe stanga) sa fie pus si pe partea dreapta, deoarece tu te uiti la dreapta pe unde sa o iei si nu la stanga (noroc ca erau montate si niste steaguri). Am coborat in parcare si am luat-o frumos spre intrare. Se vedeau de departe ecranele din interior care prezentau imagini de la piscine.

Aici ce sa spun un spatiu foarte amplu, multe flori si cateva oficii de unde puteai achizitiona biletele de intrare. Multe flori incat iti creau senzatia ca sunt pregatite pentru cineva cu vreo ocazie anume. Cum noi eram un grup organizat (cadou oferit de firma) o domnisoara ne-a adus bratarile, le-a scanat pentru facturare apoi pe rand am intrat spre vestiare. Deasupra oficiilor de receptie se gasesc 4 ecrane mari pe care sunt prezentate pe rand imagini iar sub acestea sunt indicate locurile spre vestiare.

Am mers frumos spre vestiare, nu pot spune ca le-am gasit greu, insa la cat de multe sunt nu este nici foarte usor. Asa cum au mai comentat si alti useri dulapioarele sunt mici, astfel incat daca mergi iarna si ai cizme si o haina mai groasa ai incurcat-o. O sa vedeti in poze cam cum sunt. Interesant faptul ca in interior sunt luminate. In momentul in care esti pregatit de intrare blochezi usa cu ajutorul bratarii si in acel moment usa este semnalizata prin aprinderea unui bec rosu. Sa va povestesc insa si cum faceti schimbarea hainelor. Exista vestiare cu acces dublu (depinde dinspre ce vestiare intrati), destul de mari insa mi se par cam putin la un moment dat, noi la plecare am cam asteptat un vestiar gol. Am sesizat totodata ca nu toti aveau vestiarele blocate (nu se vedea semnul rosu) semn ca nu se prindeau toti cum se bloca vestiarul dar le vedeam picioarele pe sub usa si am sa va spun (nici eu nu mi-am dat seama din prima am tot tras de diverse pana am reusit), cum intrati in vestiar, pe peretele cu oglinda, exista ridicata o mica policioara pe care in momentul in care o deschideti, aceasta blocheaza vestiarul, simplu si util (o sa vedeti si in poza).

A urmat dusul de rigoare, si aici iarasi observatia ca intr-adevar toaletele sunt insuficiente) dupa care am mers in zona Palm (pentru acolo aveam biletele achizitionate, program 3.5 ore).

O alta observatie, sunt asezate sezlonguri unele langa altele cate 5 sau 6 si daca nu stai in margine sa te asezi usor pe sezlong, te asezi in fata lui tragandu-te in spate prin sprijin in maini (insa poate face bine ca exercitiu) si un alt neajuns, poate ca nu ai nici o legatura cu vecinul, vecinatatea e data doar de faptul ca nu ai mai gasit un loc unde sa nu fie eventual decat 2 sezloguri. O sa vedeti si asta in poze. Nu vreau sa ma credeti o carcotasa, mi-a placut teribil de mult, insa se vede ca vor sa scoata multi bani de aici si intr-adevar la cat de multa lume era cred ca la sfarsit de saptamana e si mai rau. Exista pentru cine prinde si un fel de canapele mai confortabile si care sa-ti asigure o mai mare intimitate, parca de asta eram acolo?! Am gasit un loc ok unde sa-mi asez prosopul (puteam cred ca sa-l las oriunde, pe sezlong nici macar nu m-am asezat sa vad daca este confortabil imi dau seama acum, sezlongul a fost doar un loc unde sa-mi las prosopul. Ce pot sa mai remarc aici, sunt dispozitive speciale – uscatoare cu aer cald cred, unde poti sa-ti pui prosopul sa se usuce, si am vazut cateva acolo in incinta. De asemenea inainte de a intra in piscina, papucii nu se lasa la marginea piscinei ci esti sfatuit sa ii pui in dulapurile speciale pentru papuci iar la margine exista si un cuier mai mare unde poti sa iti lasi halatul sau prosopul. Am trecut mai departe la piscina, unde incepuse program de Aqua gym, sustinut de o fatuca, o fatuca mai fatuca, mi s-a parut din ce am vazut ca facea mult, mult sport, era atletica si muchiuletii ii puteai aseza in patratele. Ca o paranteza imi place ca Aqua gym sa fie sustinut de persoane la care activitatea sportiva sa se vada. A participat multa lume la acest program si in acea zi mai erau prevazute sedinte de Aqua gym si la ora 13.30; 15 si cred 17.00 (nu mai eram acolo asa ca nu mai conta). Apa, foarte calda, cat sa lenevesti toata ziua.

Am iesit si afara, am avut noroc de o zi minunata, sa stai in piscina la inceput de martie si sa simti soarele pe fata este extraordinar. Aici am o mica observatie, iesirea in exterior se face printr-un sistem de usa turnanta si uneori este cam aglomeratie la intrare sau iesire. Afara nu exista o piscină propriu zisa, aceasta este impartita in diverse zone: cu sezlonguri in apa sau scaune (si periodic cu bulele de rigoare), exista si bar cu scaune si unde vii cu bautura din interior, exista si o zona cu dusuri unde pornesc frecvent jeturi puternice de apa, un culoar unde cand nu sunt bulele in functiune este un curent de apa mai puternic (nu asa cum am prins eu la Mako despre care am povestit vezi impresii, si mi-ar fi placut).

Daca am povestit de bar sa va spun si aceasta activitate. Mi se pare ca se desfasoara cam incet, un baiat lua comanda (si iti scana bratara pentru a te taxa) si un altul pregatea, iar asta mergea cam greu. Ce am luat eu? , un cocktail minunat “Two of hearts” (alcoolic pe baza de ammareto si whisky cream), atat de buna ca la al doilea nu am facut variatie ci am ramas tot la acesta. Despre pahare aici vorbim iar de civilizatie, poti sa iesi cu paharele si in piscina exterioara dar sa te opresti tot in zona barului, nu lumea trebuie sa se plimbe prin piscine cu paharul in mana sa fie mai interesanta. Si aici m-am amuzat teribil de o blonda cu buze tunate care-si facea selfiuri cu cocktail-ul langa ea tuguindu-si buzele (asta n-am inteles-o niciodata) ca sa para mai interesanta. Cat despre pahare aici fac o remarca (si pentru userii care au mai scris) paharele sunt de plastic, chiar daca imita sticla foarte bine, am verificat acest lucru dupa ce am vazut ca barmanul care le-a strans pe cele golite le-a aruncat la cosul de gunoi).

Cadoul facut de firma continea si consumatie 100 lei de persoana astfel incat am ajuns si in sala meselor (si fara asta tot mergeam acolo, dar asa a fost cu atat mai bine).

Nu pot spune ca era o gama foarte mare de produse dar in mod sigur gaseai ceva care sa te satisfaca si din moment ce gasesti cel putin 2-3 lucruri care iti fac cu ochiul atunci cred ca este destul de clar. Am ales sa iau coaste cu garniture legume mexicane si de baut un Carslberg draft. Fiecare nota de plata arata cat au costat produsele, nr vestiarului tau (ca sa fii sigur ca tie iti scad banii) si cat mai ai in cont. Despre preturi pot spune ca nu sunt mici insa a manca este o optiune pentru cand stai mai multe ore. Cand intrai in fiecare zona daca aveai o sacosa ceva mai voluminoasa ti se cerea sa o prezinti spre verificare. Am mancat si apoi ca tot eram deja aranjate am zis hai sa ne bagam si noi la Aqua gym sa mai indesam lucrurile, insa am fost deturnate de alte colege si am mers la tobogane in zona Galaxy (Palm include si accesul la Galaxy).

Aici tobogane unele peste altele, mie imi venea mai degraba sa ma dau pe cele pentru copii insa am inghitit in sec, nu era sa-mi stric reputatia (Hai Mishule ca stiu ca tie iti place asa ceva – imi ziceu ele), asa ca hai Mishule (zici ca eram in acel desen animat (Go Planet). Am luat un colac in carca si am urcat la tobogan. Am aflat ca te si rasucesti iar eu ma gandeam doar sa nu ma rastorn, parca ma si vedeam zburand de pe colac, asa ca sus pe colac, fundul sus a fost indicatia (daca nu o respectati e vai de fundul vostru) asa ca hai la vale. Colacul da cu tine de toti peretii, am strans putin si picioarele cat mai aproape de colac ca sa nu ma lovesc de pereti la viteza respectiva, o colega spunea ca daca tii picioarele pe pereti nu te mai rasucesti insa decat sa-mi rup picioarele mai bine rasucita, si cu mancarea mixata in stomac bine de tot am amerizat cu bine. Binenteles ca intai a trebuit sa-mi recuperez costumul de baie de pe unde intrase si hai inca la unul, asa ca ia colac din nou, din nou scarile la pas si alt tobogan. Aici ce sa va spun intai am avut o mare retinere, am vrut sa renunt mi se parea ca este abrupt, si faptul ca era un tub inchis mi se parea claustrofobic, insa cum nu se poate sa ma dau batuta, curiozitatea a invins frica asa ca m-am dat, si a fost super ok insa tot primul mi-a placut mai mult. Apoi am mers si la piscine cu valuri si ne-am distrat teribil facand glume din viata reala, vezi ca te trage curentul in larg si altele, aici am vazut ca erau cel putin 3 salvamari pentru o zona destul de mica insa ok ca parintii sa-si stie copii in siguranta...

Am mers din nou in zona Palm, acum intre timp ne mai facusem loc de una alta asa ca o inghetata, o cafea si un fresh de portocale si grapefruit au mers ceas, ca si ceasul care ne arata ca avem din ce in ce mai putin timp de stat acolo. Am luat si telefonul din vestiar si am facut discret cateva poze (am vazut cum erau atentionate persoane si chiar si spre mine am vazut ca se indrepta un baietel astfel incat m-am facut ca nu-l vad si am virat stanga).

Cu regretele de rigoare la ora stabilita ne-am trecut la tinuta de strada, am predat bratarile si ne-am indreptat spre iesire unde doi tineri la costum ofereau doamnelor cata un trandafir frumos. Cu amintiri placute proaspete in minte si pe un soare de primavara care ne zambea frumos am pornit spre casa. Si cum ziua nu se terminase urma sa ma intalnesc cu niste foate colege si sa mergem sa serbam in continuare ziua de 8 Martie la un restaurant chinezesc (Chong Qing). Nu am sa povestesc din nou despre el deaorece am scris aici vezi impresii si-l recomand bucurestenilor cu mare drag. A fost o zi minunata in care m-am simtit minunat iar la Therme as mai merge (insa cu familia) dar in timpul saptamanii si neaparat o data seara.

Chiar daca punctajul alocat lui Therme nu va fi de 100% din diverse motive, eu voi mai merge acolo 100%

Trimis de mishu in 09.03.16 14:42:31
Validat / Publicat: 09.03.16 17:36:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Zona The Palm- pe marginea piscinei se vad orhideele asezate una langa alta

Michi
[09.03.16 17:51:44]

Ce-ţi pot spune decât că îţi mulţumesc că m-ai dus şi pe mine la Therme, altfel dădeam în primire proastă.Ai făcut foarte bine că ai pus suficiente poze care ilustrează ce ai scris. Citind despre cadoul făcut de firmă şi de posibilităţile actuale de distracţie nu pot să nu compar cu ieşirile la sortat ceapa sau cartofi la care, pe vremea mea, eram chemaţi în unele duminici. Până la urmă amintirile proaste s-au şters, totul fiind acoperit de faptul că eram tineri.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.03.16 17:59:54]

Felicitări pentru cel mai complex articol şi cu cele mai multe poze de la noua atracţie turistică "Therme Bucureşti"!

[09.03.16 18:00:06]

@Michi - Este primul loc in care am beneficiat si eu de un asa cadou. Am mai beneficiat o data de un "cadou" cand de 8 Martie a nins de era zapada de jumatate de metru de am ajuns la serviciu cu aproape 2 ore intarziere ca apoi sa ne spuna "stiti pentru ca este 8 Martie peste 2 ore puteti pleca acasa" si am mai facut 2 ore pana acasa. Cat despre ceapa si cartofi am prins si eu la greu si ca intotdeauna tinerii erau mobilizati primii" insa avem de ce sa ne aducem aminte. O seara frumoasa

Michi
[09.03.16 18:22:42]

@mishu - Poate nu m-am exprimat corect dar în ce am scris este admiraţia pentru modul în care unele firme îşi tratează salariaţii, cu totul diferit de timpurile pe care le-ai apucat şi tu. Astăzi sunt multe oportunităţi- le văd şi la copiii mei- şi nimic nu mă enervează mai mult decât sloganul˝ pe vremuri era mai bine˝.

[09.03.16 19:38:28]

@Michi: am inteles si asa este insa cei care sustin asta inseamna ca nu stiu cu adevarat cum era. Cat despre felul in care sunt tratati angajatii stiu si partea mai intunecata a acestui aspect, care pana nu de mult facea parte din viata mea

[09.03.16 19:42:50]

@traian. leuca: multumesc frumos pentru aprecieri mai erau multe de spus insa nu am cautat eu mai mult, eram ocupata pana la urma cu distractia ca doar de aia eram acolo. O seara buna

AZE
[09.03.16 20:26:59]

@mishu: Excelent articol si cum spune utilizatorul traian. leuca este cel mai complex.

Am stiut din reclame despre Therme inainte de deschidere chiar am avut intentia sa vizitez, nu am reusit, cu alta ocazie probabil. Cel mai mult imi plac zonele cu palmieri, pozele cu palmieri le-am votat inclusiv articolul.

Felicitari si pentru cadoul oferit de firma inseamna respectul angajatoului pentru angajati.

[09.03.16 20:46:20]

@AZE - multumesc frumos, poate insa nu e cel mai complex articol insa a fost scris cu foarte mare drag, pentru mine acest 8 Martie va ramane printre amintirile preferate.

diacrys*
[10.03.16 08:42:06]

Foarte util articol. Și pe mine mă îmbie colegii să mergem acolo și nu prea știam ce și cum...

[10.03.16 09:54:10]

@diacrys - eu cred ca mai ales cu colegii (asa cum am fost noi) te poti simti minunat pentru ca e mai "active" ca sa zic asa. Eram cam cu vreo 15 ani mai mare decat colegele cu care m-am dat pe tobogane si ma luat fara nici un drept de apel (nu ca as fi comentat), hai si aici, hai si aici si nu-mi pare rau ca m-am dat pe tobogane absolut de loc. Acum nu mai stiu exact pe care m-am dat sper sa nu gresesc (am incercat sa caut pe site-ul lor cum se numesc si n-am gasit) era ceva la genul Andromeda (mai lung ca si traseu si cu rasuciri) si Quasar (mai scurt si in tub inchis luminat insa). Primul mi-a placut mai mult dar tot m-as da in amandoua. Au si mai hard decat acestea doua insa acelea vor fi pentru baietii mei.

[10.03.16 10:12:40]

Mai am un comentariu, nu mi-a mirosit deloc a clor acolo, si acasa am verificat lucrurile cu care am fost acolo si nici costumul de baie si nici prosopul nu miroseau a clor.

Tomi si Lili
[14.03.16 22:11:55]

si mie mi-a placut foarte mult la Therme... si te sfatuiesc data viitoare sa-ti iei zona a 3-a, Elysium... sa mergi si la saune si la restaurantul de acolo... Desi eu nu prea rezist in saune am gasit si saune suportabile pt mine... ca cea cu sare din Himalaya...

[14.03.16 22:18:57]

@Tomi si Lili - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

[14.03.16 22:28:45]

@Tomi si Lili: am avut un program de 3,5 ore si ni s-au parut insuficiente. Oricum intentionez sa mai merg acolo.

mugur007
[15.03.16 09:30:34]

Astazi chiar ca m-as intoarce,

insa, vezi, ca nu mai pot,

Unde esti tu Therme oare,

Si cu palmieri cu tot?

Ai votul meu. Foarte bun articolul.

[15.03.16 09:35:53]

@mugur007 - imi pare rau ca nu pot sa-ti acord si eu votul meu pentru poezie, foarte draguta iar eu multumesc pentru apreciere. O zi frumoasa

[15.03.16 10:05:24]

@mishu - acum se poate, ecoul (apreciat şi de noi) a fost făcut "Evaluabil", deşi nu a întrunitcriteriul "automatizat" (cel al lungimii)

[15.03.16 20:02:34]

@webmaster: multumesc foarte frumos, chiar merita

AZE, diacrys*, Michi, mishu, mugur007, Tomi si Lili
Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]: