ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2016
DIN: Vrancea
ÎNSCRIS: 05.07.12
JUL-2014

Cazare Cappadocia

Cu toate ca acest hotel avea niste poze superbe pe internet, in momentul cazarii am fost un pic dezamagiti intrucat locatia arata un pic mai ibvechita fata de poze.

Ca idee de cazare in niste camere tip caverne era o locatie ideala insa faptul ca nu era chiar foarte curat si ca in acea perioada se mai faceau si renovari, ne-a lasat un gust amar.

Ca pozitionare pot spune ca este foarte aproape de centrul orasului (Goreme) insa accesul cu masina se face pe niste stradute inguste si abrupte iar locul de parcare a fost pe un morman de moloz.

Partea cea mai proasta a rezervarii a fost ca desi facusem rezervarea online cu un card de credit, proprietarul ne-a cerut bani cash intrucat a spus ca nu s-au retras bani de pe card la rezervare (si n-am putut verifica acolo daca-i asa). Cand am ajuns acasa am constatat ca ne-a luat si banii de pe card asa ca am luat legatura cu el si i-am cerut inapoierea sumei insa ne-a dus cu vorba cateva luni apoi n-a mai raspuns asa ca am facut o reclamatie la site-ul de rezervari si dupa ceva timp ne-au dat ei banii.

A fost singura teapa care am luat-o in multele calatorii asa ca din partea mea are un mare minus aceasta cazare.

Trimis de johnscorpion in 05.03.16 15:33:25
Validat / Publicat: 05.03.16 16:35:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Turcia, Grecia

VIZUALIZĂRI: 2070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnscorpion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.80 EUR pe cameră

[05.03.16 16:32:06]

@johnnydanut -

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 30&ridAnt=67359

Mutat în rubrica "View Cave Hotel, GOREME / UCHISAR" (nou-creată pe sait)

adryana
    [06.03.16 06:07:20]

@johnnydanut, te-ai grabit si ai scris 9 articole intr-o singura zi. E pacat sa faci asa ceva si sa scrii sumar despre fiecare loc in care ai fost cazat. Pe AFA aceste articole raman peste ani si sunt turisti care vor calca pe urmele tale si cauta mai multe detalii, eventual fotografii.

[06.03.16 09:02:56]

@webmaster45 -

Cred ca nu este corect fata de noi ca s-au aprobat, chiar daca regulamentul nu specifica, un nr atat de mare de articole foarte mici scrise intr-o dupa amiaza si practic fara informatii utile si care au primit din start fiecare cate 1000 de puncte, articole care aproape nu spun nimic. Chiar daca vrem sa incurajam noii veniti, aici cred ca voi cei ce cantariti valoarea articolelor si hotarati incadrarea lor la punctaj, trebuie sa faceti ceva. Vroiam sa-i dau ecou autorului articolelor cand am vazut ecoul Adryana, foarte corect si atunci m-am gandit sa ma adresez voua, eu consider ca nu merita punctajul obtinut.

[06.03.16 09:27:27]

@elviramvio - Sunt succinte, e adevărat, dar majoritatea articolelor sunt despre hoteluri NOI, despre care nu s-a mai scris până în acest moment.

Dacă vreodată vei vrea să te cazezi undeva aproape de Pamukkale şi vei căuta info despre hotelurile din zonă, îţi vei schimba, cu siguranţă, percepţia

În plus, deşi succinte, ating punctele esenţiale pentru un review DE CAZARE.

Din punctul meu de vedere, merită *cu prisosinţă* acele 1000 PMA acordate "din oficiu".

[06.03.16 09:41:16]

@elviramvio -

Toate articolele scrise în cursul zilei de ieri de către @johnnydanut pe destinația Turcia sunt despre hoteluri noi, aflate în zone de interes pentru cei care aleg să viziteze această țară cu autoturismul personal, și, cel mai important, sunt variante de cazare ieftine și foarte ieftine, cu plusurile şi minusurile aferente.

Autorul a fost invitat de fiecare dată să încarce câteva fotografii din destinaţiile respective, ştiut fiind faptul că "o fotografie face cât o mie de cuvinte", dar lipsa pozelor nu constituie un temei de neacceptare a unui articol, conform Regulamentului.

[06.03.16 09:52:27]

@webmaster -

Multumesc pt raspuns, pentru informatiile mele despre cazare, ele nu reprezinta decat un nume, informatia lasa de dorit. In unul din primele mele articole pe AFA, multumeam pt informatiile culese de aici si dupa care m-am luat alegand o cazare in Grecia, am fost super multumita si aceea chiar o consider informare corecta si folositoare.

Nu am nimic cu autorul acestor 9 superminiarticole scrise in 4 ore, chiar doream sa-i dau un vot de incurajare, dar 9 sunt prea multe in acest stil si timp, gandeste-te cat munceste altcineva sa ia 9000 de puncte si cata informatie ofera... iar daca in viitor va scrie "cu substanta, cu suflet" va deveni unul din favoritii mei.

O zi frumoasa si insorita sa ai!

[06.03.16 09:58:09]

@elviramvio - şi care variantă ai fi preferat-o, elramvio? (1) să nu existe deloc informaţii despre acest hotel (de exemplu) sau (2) să existe, dar succinte? (la urma urmei o informaţie utilă poate lua, orice om"cu cap", măcar DIN NOTELE acordate!)

Realizezi că abordarea ta duce spre varianta (1) = absenţa COMPLETĂ informaţiilor?

[descurajezi oamenii să scrie, dacă nu o fac "aşa cum vrei tu / eu / alţii"? ]

[06.03.16 10:05:23]

Şi aş mai completa, pentru orice eventual altul:

Învăţaţi ca mai întâi să apreciaţi că PRIMIŢI *ceva*, de la cineva care şi-a răpit din timpul său pentru a împărtăşi, a VĂ DĂRUI informaţii, aşa cum s-a priceput el/ea.

Şi abia apoi, "în timpul doi", treceţi la "analize" .

Iar dacă vreţi "mai mult" (mai multe detalii etc) de la acel cineva, prima dată mulţumiţi-i pentru cele deja furnizate, şi abia apoi apoi încercaţi să-i solicitaţi, cu tact, acele informaţii.

Abordarea adryanei de mai sus se apropie de asta; cea a lui elviramvio, în schimb, este total... pfff... contraproductivă....

[06.03.16 10:24:58]

Imi pare rau ca am produs unele neplaceri insa am scris atatea review-uri pentru ca am aflat ca am castigat o tastatura (si mai castigasem si alte chestii inainte) fara sa fac mare lucru pentru AFA asa ca m-am simtit obligat sa contribui cu mai mult la aceasta comunitate.

In plus, mi-a fost sugerat in alte postari sa scriu despre locurile unde am fost si m-am conformat.

De ce atatea odata? Acum am gasit un pic de timp si dispozitia necesara sa scriu atat de mult. Sincer va spun ca am facut un efort sa-mi rup din timpul meu foarte aglomerat cateva ore pentru a ajuta la randul meu pe altii care poate vor avea nevoie de aceste informatii.

Dupa cum v-ati dat seama, poze nu am pus intrucat nu am facut niciunde poze la camere deoarece pe mine ma interesau (la momentul acela) peisajele externe si nu mi-a trecut prin cap ca poate vor folosi cuiva ce se va caza acolo dupa ce a vazut o postare de-a mea.

Puteti sa nu-mi acordati niciun punctaj, eu mi-am facut datoria catre AFA si altceva nu mai conteaza.

Multumesc!

[06.03.16 10:47:28]

PS Si am cautat ceva poze insa eu am un internet cu upload de 0.12 mb si dureaza enorm pana se incarca o poza la rezolutie maxima (asa cum le am eu).

Oricum, pozele mele nu sunt relevante caci n-am pozat paianjenii din colturi sau mizeria de sub pres, sunt poze ce seamana cu cele puse de proprietar insa feelingul e altul cand ajungi sa pasesti si sa mirosi camera respectiva asa ca niste cuvinte redau mai bine realitatea.

[06.03.16 12:02:29]

@johnnydanut -

Asa cum am scris, nu am nimic impotriva ta, chiar doresc sa scrii multe si interesante articole, dar mie nu mi-a parut corect. Am scris un articol de anul nou in care imi ceream iertare celor pe care i-am suparat in 2015, daca te-am suparat e valabil si pt tine acum dar asta nu ma opreste sa-mi spun parerea. Scuze ca nu explic acum mai mult, sunt pe undeva departe de casa, vremea e superba, ca trag un ochi pe aici spune mult despre ce simt fata de AFA dar asta a fost si este parerea mea, cu tot respectul pt ce a facut Admin cu acest site, pe care site i-l iubesc nespus. (Imi iubesc nespus si fiul si dragostea este reciproca, asta nu inseamna ca eu si fiul meu nu ne spunem, civilizat, ce ne deranjeaza unul la celalat si lucrurile merg frumos inainte).

Astept articole frumoase si complete de la tine pentru ca ai material iar exemplele colegilor mai vechi decat mine despre un format de articol sunt destule. Nici eu nu ma mandresc cu toate articolele mele, dar accept critici pentru ca acestea imi arata de fapt daca si unde gresec si te rog sa ma crezi ca am capacitatea de a recunoaste 90-95% din greseli (restul, cu iertare, doar sunt zodie leu!!!)

Iti doresc sa ma si ne incanti cu articolele tale viitoare si sa ne cunoastem la o viitoare intalnire AFA!

[06.03.16 14:44:31]

Si, apropo, nici n-am stiut ca se acorda un punctaj automat pentru fiecare review, credeam ca doar cititorii acorda punctaj.

Acum as fi ipocrit sa spun ca nu mi-ar place o excursie gratis la Paris insa nu sunt chiar atat de visator incat sa cred ca as merita-o mai mult decat primii 100 de clasati (si as si castiga-o!!) asa ca departe de mine gandul de foloase necuvenite.

Si, sincer, am intrat pe site-ul unde am facut acele rezervari pentru a gasi ceva date salvate (legat de preturi in special) caci altfel sunt zeci de hoteluri in care am mai stat dar nu-mi mai aduc aminte la unele nici numele lor ca sa pot scrie amintiri de acolo.

Am cautat in primul rand (cand am facut rezervari mai importante gen sejur 7 zile) informatii pe AFA, intrucat mi-au parut destul de obiective si realiste fata de punctajul de pe alte site-uri straine care nu reflectau intodeauna realitatea asa ca prima idee a fost sa dau un sfat de roman altor mii de romani interesati de calatorii.

De acum o sa ma straduiesc sa postez impresii imediat dupa fiecare cazare ca sa nu mai creez neplaceri.

Numai bine!

adryana, elviramvio, johnscorpion