ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2016
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 23.09.15
JUN-2014

Vacanta in Insula Soarelui, Rhodos!

La inceputul lunii iunie 2014, am procurat un sejur in Insula Rhodos, Insula Soarelui, 6 zile de relaxare si de explorat zone noi.

Nu am optat pentru un sejur de la vreo agentie, ci am luat separat zborul si cazarea. Asadar, am zburat cu compania Aegean Air pana in Rhodos, aeroportul International Diagoras, un aeroport mic, nerenovat, avand escala in Atena de 2 ore ajungand pe insula in jurul orei 15:00.

Distanta pana la hotelul unde era cazarea, Avra Beach Resort and Spa, era de vreo 7-8 km, asadar am luat un taxi pentru care am platit cam 15 euro, acesta fiind situat in zona Yalissos.

Dupa ce am rezolvat cu toate formalitatile de check-in, am facut un tur al hotelului, al piscinei, am servit o bautura la bar, dar nu prea aveam chef de plaja, iesind in zona sa vedem ce ofera ea.

Tin sa precizez, ca am plecat pe fuga pe aceasta insula, nu m-am informat aproape deloc in privinta locurilor care le ofera, ce se poate vizita, manca, etc, fiind complet afona despre ceea ce avea sa se intample stiind doar ca e unul din locurile cu cele mai frumoase destinatii de vacanta ale Greciei, cu vegetatie exotica, fiind cea mai mare insula din cele Dodecanese si ca adaposteste una dintre cele 7 minuni ale lumii antice si anume Colosul din Rhodos.

Noroc de faptul ca, in curtea hotelului, era o agentie de rent-a-car, in care am intrat mai mult din curiozitate sa vedem ce preturi practica si ce conditii trebuie respectate. In jumatate de ora, eram la volanul unei masini decapotabile, un Peugeot 307, pentru care pretul era de 40 euro pe zi de inchiriat, un pret foarte mic.

Pot spune ca am strabatut insula aproape in totalitate, fascinata de drumurile perfecte, dar fara nici un echipaj de politie prezent. In prima seara, am explorat zona portului Madraki, am admirat faimosul Colos din Rhodos, luminat, ambarcatiunile ancorate, mii de turisti iesiti la o faleza, restaurantele, muzica buna, efectiv o atmosfera de vacanta binemeritata.

Pot sa mai precizez ca regimul de masa luat la hotel a fost de all inclusive, o prostie curata, deoarece, in afara de faptul ca serveam doar micul dejun si cred ca o data cina din intamplare, am mancat doar in oras, preparate traditionale, platind degeaba suplimentul pentru masa de la hotel.

In zilele urmatoare am pastrat masina, fiindu-ne de un imens ajutor, plimbandu-ne in toate partile. Cea de-a doua zi a debutat cu o plimbare pana la port, unde am observat un anunt mare pe una din barci – Scuba Diving. Doamna de acolo, ne-a descris o oferta de Scuba, ce o puteam realiza in Kallithea, cu ajutorul ei, pentru pretul de 50 de euro de persoana, avand sa inotam alaturi de pesti si de recifele de corali. Zona este una absolut superba, in care se poate face si plaja, sub forma unui golf, apa este cristalina, speciala pentru acest sport, iar daca te pasionează lumea de sub ape, cu fauna şi flora ei aparte, acest loc este ideal. Am petrecut mai bine de jumatate de zi aici, atat cu scufundarile, dar si cu plaja, savurand un fresh de portocale pe terasa aflata pe stanci, avand in jur un décor de basm.

Intorcandu-ne in centrul orasului, aglomerat, ne-am indreptat pasii spre Cetate, care e foarte interesanta daca ai rabdare sa o descoperi, apoi spre Parcul Rodini si Acvariul din Rhodos, care nu e prea mare, fiind asemanator cu cel din Constanta. Poti rataci zile intregi prin orasul medieval descoperind mereu stradute, piatete si cladiri noi.

Urmatoarele zile le-am dedicat statiunilor : Faliraki, in care viata de noapte e celebra in acea zona, cu plaje superbe cu nisip fin dar si ansambluri hoteliere de lux, gen statiunea Laganas din Zakynthos, am inotat in apa cu culoare de smarald din Tsambika Beach, unde pot spune ca am vazut cel mai fin nisip, o parte a insulei foarte linistita, relaxanta, intima, incadrata de niste stanci uriase laterale.

Lindos a fost o alta parte a insulei preferata de catre mine, un orasel tipic grecesc, la 55 km de Rhodos Town, atat pentru plaja din golful de azur, cat si pentru Acropole, restaurantele, tavernele prezente, stradutele inguste, transportul cu magarusii pana sus, multimea de pisici tolanite la umbra, localnici foarte primitori si amabili. E locul ideal de unde puteti lua suveniruri pentru cei dragi. Acropolisul din Lindos, situat în varful stancilor abrupte, ofera o priveliste minunata asupra marii si muntilor precum si asupra golfului Sf. Pavel.

Am ajuns si in Parcul Petaloudes (Valea Fluturilor), dar din cauza ca era inceputul lui iunie nu am vazut vedetele, acestia aparand mult mai tarziu, in august.

In ceea ce priveste mancarea pe insula, aceasta mi s-a parut excelenta, fix pe gustul meu, produse proaspete, preturile destul de normale, adica cu 10-12 euro puteai lua o portie de gyros, un fresh si o bere Amstel, sau cu 10 euro puteai lua o salata greceasca cu gustoasa branza feta, cu 2-3 euro un souflaki, sau 15-20 de euro o portie de fructe de mare, in fuctie de restaurantul ales. Mi-a placut foarte mult si desertul traditional din iaurt din lapte de capra si miere. Sfatul meu este sa mancati la taverne, sa simtiti traditia locului

M-as intoarce in Rhodos, de data aceasta cu lectiile facute deoarece sunt constienta ca insula poate oferi mult mai mult decat ceea ce am vazut, as gusta din frumusetea muzicii grecesti, seara de seara, la Blue Lagoon, m-as plimba pana in noapte in Portul Mandraki sau pe stradutele incarcate de istorie.

O recomand si altora in continuare, deoarece cu siguranta, nu o sa se intoarca de acolo cu gandul ca si-au pierdut timpul şi banii!

Trimis de alina1104 in 26.02.16 14:38:22
Validat / Publicat: 26.02.16 15:16:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Eghina;

VIZUALIZĂRI: 5057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Rhodos - Tsambika Beach- cea mai albastra mare si lina.

[26.02.16 15:01:41]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 37&ridAnt=67233

[26.02.16 18:04:57]

ioana74
[26.02.16 19:28:52]

Superb articolul iar pozele minunate! Ma bucur sa pot citi articole minunate despre Rodos care e destinatia mea de suflet, am fost aici de 2 ori, e un loc minunat! Ati ajuns si in Platanisi in sudul insulei? E un loc fabulos... Dar in Palatul Marilor Maestri din Cetate ati intrat? Eu am ajuns la sfarsitul lui iunie in Valea Fluturilor si era plin de fluturi pe toti copacii de acolo, dar nu mi s-a parut nimic deosebit (padurile noastre sunt mai frumoase dar deh poate sunt eu subiectiva ????). Vacante frumoase in continuare va doresc!

grecudoina
[26.02.16 19:42:13]

despre Rhodos mai poti scrie multe rw-uri, pote mai incarci cateva. Am fost pe acesta insula, am stat 1 zi, fiind o escala in croaziera cu MSC-Magnifica vezi impresii, pe Mediterana, pana la Haifa, unde am stat 3 zile. Si mie mi-a placut mult aceasta linistita insula. Astept noi rw-uri

[26.02.16 20:26:57]

@ioana74 - Iti multumesc Ioana de aprecieri. Din nefericire nu am ajuns in aceste 2 locatii indicate de tine, din cauza ca nu am stiut de ele... am plecat pe Rhodos foarte neinformata, lucru pe care il regret si in ziua de astazi. Cat despre Valea Fluturilor, tatal meu a fost in August acolo pentru o vizita scurta si a ramas placut impresionat. Ai dreptate in privinta padurilor noastre, avem zone cu totul superbe in tara si ar trebui sa profitam de ele.

Calatorii placute si interesante in continuare si de ce nu, macar inca una in Rhodos iti urez!

[26.02.16 20:31:22]

@grecudoina - Cu siguranta Doina voi mai adauga impresii despre aceasta insula, care ofera atat de multe noua turistilor indragostiti de mare si de soare, de istorie si cunoastere a Greciei.

Ma bucur pentru tine ca ai strabatut atat de multe locuri, mai ales ca ai avut ocazia sa mergi in croaziera de mai sus amintita. Eu inca pana acum nu am fost in nici o croaziera dar sper ca in aceasta viata sa traiesc si aceasta experienta.

maryka
[27.02.16 14:00:50]

Îmi place articolul, superbe pozele, parcă revăd totul și prin povestirea altora. Poza 6 foarte frumoasă, uite plaja aceea e un loc pe care nu l-am văzut. Deasemenea am remarcat tot din poze că băile termale de la Kalithea nu erau încă renovate complet, deci mă consider norocoasă că am "prins" momentul. În septembrie 2015 arăta de senzație. Un singur lucru aș dori să spun, anume în poza 1 nu e chiar colosul din Rhodos, ci ceea ce se presupune a fi fost zona de amplasare a statuii. În rest felicitări pt rw, poze, insula e frumoasă, merită a fi descoperită.

grecudoina
[27.02.16 19:24:54]

felicitari, pt poze. A schimbat mult valoarea rw-ului

[27.02.16 22:22:33]

Articolul si pozele s-au completat reciproc creand ceva minunat. Citit si votat cu mare placere.

[28.02.16 02:10:44]

@maryka - Iti multumesc Maryka pentru ecoul acordat. Fotografia numarul 6 facuta pe plaja Ixia, e facuta in apropiere de hotelul in care am stat, Avra Beach Resort and Spa din Yalissos. Imi amintesc ca atunci cand am facut poza, marea era extrem de involburata, incat nimeni nu statea la plaja, doar pe alocuri mai era cate un surfer viteaz care se " lupta" cu valurile.

Daca o sa mai ai ocazia sa te intorci pe insula, nu strica sa mergi si in zona amintita.

mondo_76
[29.02.16 13:28:35]

Am citit cu interes review-ul tau, Rhodosul fiind si in atentia mea in viitorul apropiat. Trebuie, totusi sa mentionez ca Rhodosul este insula care adapostea una din cele 7 minuni ale lumii antice, colosul din Rhodos, acesta fiind distrus in urma cu sute de ani, din cauza unui cutremur, se pare. Deci nu aveai cum sa vezi colosul.

[28.01.17 13:39:38]

@alina1104: Buna ziua, am un sejur in Rodos la sfarsitul lunii iunie, pentru ca nu am mai fost niciodata sunt nehotarat ce statiune sa aleg si ce resort, ma puteti ajuta?

ioana74
[28.01.17 14:33:34]

@puy 70: imi permit sa iti dau si eu un sfat: depinde ce iti doresti sa faci in Rodos. Daca vreti sa vizitati insula cel mai bine e sa alegi o cazare in Rodos Town unde ai si minunata Cetate precum si portul Mandraki. Dezavantajul sunt plajele cu pietricele. Daca vrei plaja cu nisip fin si cluburi recomand Faliraki. Insula e superba si ai multe de vazut. Tot plaje frumoase sunt si la Lindos unde ai Acropolele. Alegere inspirata si vacanta frumoasa!

maryka
[28.01.17 18:00:27]

@puy 70:

Am să fiu de acord cu stațiunea Faliraki, cum a spus și Ioana74, cazări puteți găsi multe și pentru toate buzunarele, plajă este multă, cu nisip, iar cât privește pentru restul insulei puteți folosi autobuzele, spre capitală, Rodos town, sau spre Lindos.

In rest cred că v-ar trebui o mașină, mai aveți multe de văzut, dacă vreți. Puteți citi articolele pe care le-am scris unde am trasat niște itinerarii.

Să aveți o vacanță frumoasă!

[29.01.17 00:03:33]

@ioana74: Mulțumesc mult pentru sugestii!

[29.01.17 00:06:00]

@maryka: Mulțam fain!