ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2016

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Către satisfăcător

Nu-i de venit cu copiii aici!

Salut,

Am fost in august 2015.

Hotelul are parcare, si era un baiat care ne indruma catre locurile libere.

Personalul de la receptie este amabil. Ne-au oferit o camera cu vedere la mare.

Prin vedere la mare se intelege... un mic colt pe care-l vezi colorat albastru, pentru ca in rest vezi copacii si hainele puse la uscat de catre cei cazati la Hotelul Iris de vis-a-vis.

La inceput d-na de la receptie a fost amabila si m-a intrebat daca imi place camera... ce puteam sa zic... era curata, asa ca i-am multumit si am zis ca e OK.

MANCAREA: am luat pranzul la restaurantul hotelului.

Am vrut sa comand un gratar, insa mi s-a zis ca gratarul se face doar pentru cina... asa ca am comandat altceva. Totusi la o alta masa un alt chelner a servit gratar altor clienti.

Am gustat smantana pe care ne-a adus-o la ciorba... si am optat sa nu o mananc. (avea un gust oribil). Desi am comandat si salata chelnerul a uitat sa ne-o aduca; insa aceasta s-a regasit pe BONUL DE PLATA!! I-am zis chelnerului ca nu o platesc, si el s-a oferit (dupa ce am terminat de mancat) sa imi aduca atunci salata. (Serios?!? , salata dupa desert?)

Preturile erau cam mari fata de acelasi fel de mancare la orice alta terasa. Nu am mai mancat la ei la restaurant.

Un mare plus ar fi ca seara aveau la restaurant formatie (Gheorghe Gheorghiu a fost de cateva ori). A facut o atmosfera frumoasa, romantica.

Tot un plus: aveau locuri special amenajate pentru nefumatori. (inchisi intre termopane de restul)

intr-o zona langa receptie am vazut ca aveau si posibiliatea sa te joci jocuri (cred ca la PlayStation).

SPATIUL DE JOACA PENTRU COPII:

- daca esti cazat la hotel e gratis, daca nu, poti intra contra cost (parca vreo 15 lei intrarea).

- masinutele stricate, pista de masinute stricata (le vezi cand treci pe langa locul de joaca, dar nu ai acces la ele)

- parintii puteau sta la vreo 6-8 mese cu 4 scaune si sa bea suc/cafea (nu stiu daca contra cost, pentru ca noi nu am prins niciodata loc)

- copii pot picta pe anumite forme - insa acestea se platesc

- copii se pot distra sarind si catarandu-se in diverse baloane umflate cu aer - cu diferite forme si de diferite marini (vreo 10). insa unele dintre ele in special castelul este lipit/carpit iar turnuletele lui sunt prea moi, si uneori la o simpla atingere se inclina pana jos. (mai vezi cate un parinte care le sprijina)

- evident nu va duceti cu copii imediat dupa masa. (vor sari si vor fugi), aduceti-va haine de schimb.

- tot aici se organizeaza intr-un cort si ceva spectacol/teatru - pentru copii peste 5 ani, intrarea este contracost.

(am ramas cu o parere buna despre locul de joaca)

Ca sa beneficiezi de sezlong pe plaja, poti plati la receptie abonament pe 7 zile. (la abonament era mai ieftin decat daca plateai zilnic cam cu 50%).

PLAJA DE COPII: Era ca un mic golfulet plin de alge in apa.

- apa e mica in golf (cred pana la brau), am vazut ca in mijloc chiar se vedeau cativa bolovani iesiti putin in afara apei

Am intrat impreuna cu fiul meu in varsta de 3 ani in apa... Nu exagerez cu nimic cand va zic ca dupa 0,5 m (adica al 2-lea pas) nu mai este nisip, ci numai scoici. Scoicile TAIE!

Fereasca-va Dumnezeu!

Oameni buni nu intrati in apa si nu va lasati copii sa intre in apa daca nu au incaltaminte speciala! NU exista nici un fel de semn care sa va avertizeze, nici pe plaja nici la receptie.

- Animatorii de pe plaja, uneori se joaca cu copii (mai mari de 5-6 ani) diverse jocuri.

Dimineata devreme am mers pe faleza de langa spatiul de joaca. aceasta este in forma de T insa odata ajuns in capat in stanga si dreapta nu te prea poti plimba pentru ca faleza arata ca dupa razboi: fasii de beton de 3-4 m sunt crapate si inclinate mai mult sau mai putin. uneori este alunecos pe fasiile inclinate! Dar cand e uscat pot merge pana in capat si acolo unde fasiile sunt atat de inclinate (cam 30 de grade) ca o margine intra in apa, iar aici am vazut mici raci in apa. (mi-a placut)

PLAJA MARE - "in limita locurilor disponibile" este la 15 minute de mers pe jos - nu ma leg de faptul ca "paturile" pe care ti le pun ei pe sezlong erau majoritatea cu urme negre de la cum s-a uscat apa/transpiratia celor care au stat inainte pe ele. Va recomand sa le puneti sub sezlong si sa va aduceti de acasa/din camera de hotel un cearceaf. (cine stie, poate prin luna mai or fi fost curate, dar in august...).

- si nu vreau sa ma leg nici de faptul ca este langa o faleza - din apropierea careia - cred ca proveneau insecte.

Insa aceste mici vietati sunt asemanatoare unor OMIZI care erau in apa cam de pe la genunchi pana imi trecea apa de piept. Ce era neinregula cu aceste vietati? Nimic in afara faptului ca te piscau. (Eu si fiul meu avem grupa A0). Nu a fost o experienta prea placuta.

Terasa/Balconul camerei este destul de mare (cam 1 m latine pe toata lungimea camerei), si au si ceva sarme trase pentru a va putea putea pune hainele la uscat.

BAIA: baia cred ca a fost renovata/marita relativ recent pentru ca se puteau vedea 2 tipuri de gresie cu 2 pante de scurgere diferite. Mai exact inainte cred ca era un sifon de scurgere in mijlocul baii si unul la dus. Acum scurgerea era doar la dus; cea din mijlocul baii nu mai era (era gresie pusa peste) si cum stropeai de la dus se face BALTA in MIJLOCUL Bai.

Ceea ce a dus la o bucata de gresie pe care de fiecare data cand calcai... iesea apa de sub ea (chiar daca apa era stearsa cu mopul in fiecare dimineata de femeia de servici).

De 2 ori am alunecat in baie insa m-am prins de ghiveta si nu am cazut.

CAMERA:

- curata, cand am receptionat-o,

- prosoapele lasate pe jos se schimba zilnici, cearcaful - CHIAR DACA E ViziBiL MURDAR, nu se schimba decat daca anuntati jos la receptie ca doriti sa fie schimbat.

(cand am solicitat la receptie sa se schimbe mi s-a zis ca in mod normal se schimba cearceaful la 5 zile (insa noi eram deja in a 6-a zi), iar prosoapele la 2 zile.

- NU VA CULCATI COPII IN PATUL LIPIT DE PERETELE EXTERIOR (intre camera si balcon). Noua dupa 3 zile ne-a racit copilul. si nu am fost un caz singular. Nu ne-am dat seama dar fiind peretele rece... te trage chiar daca au ei pus acolo o scandura!

Pentru carcotasi: in august 2015 - erau temperaturi de 30 de grade, iar apa marii calda, fara sa bata vantul - si oricum dupa ce iesea copilul din apa il stergeam cu prosopul.

Daca chiar nu aveti de ales, puneti o plapuma la perete!!

Cu ocazia aceasta am descoperit ca exista farmacie in centrul statiunii.

Pe site-ul hotelului se laudau ca poti face scufundari. Am intrebat la receptie (toate cele 3 schimburi de receptionere), insa nici una nu stia nimic. Toate au fost mirate si m-au intrebat ca unde am auzit asa ceva. Nu mica le-a fost surprinderea cand au intrat pe propriul site si au vazut si ele ce am citit si eu. Pana la urma una dintre ele (cand am nimerit-o din nou pe tura) mi-a sugerat sa intreb la plaja lor de copii de o anumita domnisoara barman. Acea domnisoara, de la barul situat pe plaja de copii a hotelului deasemenea nu stia... insa mi-a recomandat sa intreb la un alt hotel din apropiere (si nu e vb de hotelul care apartine de acelasi grup).

Nici acolo nu se ocupau cu scufundari, insa intr-adevar de la receptia acelui hotel mi s-a dat un numar de telefon de-al unui instructor. Fiind a 2-a zi, ziua marinei instructorul nu era disponibil, iar eu in urmatoarea zi trebuia sa plec.

Cu alte cuvinte cand de la agentie ni s-au propus 3 hoteluri (cu gradinita pentru copii) am ales acest hotel pentru ca avea pe site mai multe activitati (printre care scufundari), insa m-am ales cu o mare dezamagire si vreo 3 sezisari facute la OPC - la care nu am primit raspuns nici in ziua de azi (probabil ca la nivel mai mare se dau spagi - ce e nou in Romania?)

LIFTUL: e mereu coada si uneori te plimba la alte etaje... desi tu... vroiai sa cobori.

NU MAI REVIN AICI NICI GRATIS!

NU RECOMAND ACEST HOTEL!

Trimis de bibi30 in 21.02.16 22:20:03
Validat / Publicat: 21.02.16 23:17:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Hotel Cleopatra din Saturn Eforie Nord, Mamaia, Baile Felix Poiana Brasov Straja Parang Prislop Manastirea Voronet etc

VIZUALIZĂRI: 1276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bibi30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Faleza

[21.02.16 23:09:00]

@bibi30: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Radu Tudoran
[22.02.16 00:21:31]

Am fost ultima oară pe litoralul patriei noastre acum 10 ani şi Sefa a fost oripilată de modul în care o vânzătoare îşi plimba mâna printr-o salată înainte de a ne servi, iar alta ne-a cerut s-o aşteptăm până revine, că are altceva mai important de făcut. De atunci am încercat cu succes litoralul bulgar, apoi ca multă lume, Turcia, Grecia, Spania. Din review-ul tau am înțeles că trebuie să mai amân până să revin Poate că ar trebui să incerci şi alte zone...

Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel [Neptun]: