ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2016
DIN: Năvodari [CT]
ÎNSCRIS: 12.06.11
FEB-2016

Asur, un hotel convenabil

Am ales acest hotel in primul rand datorita pozitiei sale fata de principalele obiective din peninsula istorica, ceea ce ne-a ajutat sa optimizam cat mai bine timpul petrecut, fiind avizi de Istanbul, pe care nu il mai vazusem de sase ani.

Istanbulul s-a schimbat mult in acesti sase ani. Sau poate Istanbulul vazut prin ochii mei s-a schimbat. Oricum ar fi, centrul istoric este foarte curat.

Au disparut vanzatorii care isi ofereau marfa intinsa pe jos pe trotuare. Am vazut carucioare ale vanzatorilor de simit rupte pur si simplu in bucati de politisti imbracati in civil, probabil ca nu aveau hartiile in ordine sau nu respectasera zona alocata.

Multa politie la intrarea in obiective si in mai toate zonele aglomerate. Patrule mixte cu scanere corporale, care legitimau pe oricine parea suspect. Atentatul din Sultanahmet a schimbat perceptia tuturor asupra a ce se poate intampla, pentru ca Turcia a mai avut de-a face cu acest fenomen, doar ca era indreptat impotriva zonelor de autoritate si a celor guvernamentale si nu impotriva zonelor turistice.

Dar viata merge inainte, probabil ca aceasta amenintare o sa planeze peste tot de acum incolo, si vreau sa va spun ca nu m-am simtit mai in nesiguranta ca in alte parti.

Istanbulul este un amestec de modern si traditional, de nou si vechi, de orient si occident, dar traditionalul pierde in fata acestei occidentalizari fortate, care duce la distrugerea unei culturi. Luati ca exemplu fantana arteziana ce desparte Moscheea Albastra de Hagia Sophia, tipic europeana cu luminite si toate cele, fata de fantanile vechi, otomane, neasemuit de frumoase. Orhan Pamuk a scris despre Istanbul:

„Occidentalizarea ne-a oferit, mie si milioanelor de istanbulezi, placerea de a constata ca propriul nostru trecut este exotic.”

Dar sa va povestesc si despre hotel. Beneficiaza de o locatie foarte buna, ca mai toate hotelurile din zona Sultanahmet-Fatih. Asta te ajuta sa fii la prima ora la obiectivele mai solicitate, cum ar fi Palatul Topkapi, pentru a evita aglomeratia. Este situat la trei minute de statia de tramvai Gulhane, si la doua minute de statia metroului Marmaray, ce trece pe sub Bosfor in partea asiatica.

Adresa: Hoca Pasa Mh. Ibni Kemal Cd. No:32 Sirkeci / ISTANBUL

Noi am ajuns la Istanbul cu o cursa operata de Pegasus Airlines, pe aeroportul Sabiha Gokcen care se afla la 65 de kilometri de hotelul Asur (aeroportul Ataturk se afla la 14 km). Rezervat din tara on-line transferul la hotel, 60 de euro pentru 6 persoane si inca zece euro pentru ca transferul sa fie privat. Aceiasi suma am platit-o si la intoarcere, cu transferul rezervat de la receptia hotelului (am platit in diferite monede si nu a fost nici o problema), pentru ca si la dus si la intors nu am avut cele mai fericite ore de imbarcare. Transferul a durat cam o ora si un pic in ambele cazuri.

Ajungem la hotel pe la orele 22.00 pe o ploaie torentiala, la receptie formalitatile decurg rapid si intram in posesia cardurilor si a codurilor pentru wi-fii.

Camera situata la etajul al doilea, cu vederea spre o curte interioara si scara de incendiu. De fapt din orice camera hotelul nu are o vedere spectaculoasa, cladirile avand cam acelesi nivel de inaltime si fiind despartite de strazi inguste, mai mult pietonale. Camera curata, cu aer conditionat (destul de zgomotos), parchet pe jos, medie ca si dimensiune. Televizor led micut cu multe programe prin satelit. Doua paturi de o persoana apropiate, modelul acela in care saltelele stau pe suporturi tapitate fara a exista spatiu intre ele. Saltelele erau confortabile, pilote si paturi suplimentare in sifonier, desi nu prea a fost cazul fiind destul de cald. Intr-o nisa de langa fereastra birou cu oglinda si un minibar cu preturi maricele din care nu am consumat nimic, in apropiere fiind un bakal cu preturi foarte bune (berea Efes la 6 lire era mai ieftine ca la supermarket). Baia era maricica ca dimensiune, cu cabina dus spatioasa, prosoapele si lenjeria inlocuite zilnic fara nicio solicitare din partea noastra. In sifonier am gasit si papuci personalizati cu numele hotelului, cea ce la trei stele nu prea intalnesti (desi noi venisem pregatiti cu papucei in bagaj). Una peste alta camera a fost OK, cand ajungeai seara cu talpile picioarelor zvacnind de kilometri parcusi in ziua respectiva, credeai ca ai ajuns in rai si dormeai ca un prunc pana dimineata. Semnalul wi-fii era super in tot hotelul, a mers brici tot timpul.

Micul dejun se servea la parter, sala de mese fiind in spatele receptiei. Acesta a fost acelasi in fiecare zi, dar destul de diversificat pentru un hotel de trei stele si pentru cati clienti am vazut noi. De fapt este posibil ca ceilalti musterii sa coboare mai tarziu, noi fiind foarte matinali. Mezelurile turcesti stiti ca nu prea au gust, dar in schimb maslinele, branzeturile, dulceturile si produsele de patiserie foarte bune. Automat cu diverse soiuri de cafea si cappucino acceptabile si bineinteles ceai turcesc. Ceaiul turcesc servit in afara micului dejun costa doua lire si se contabiliza la sfarsitul sejurului.

Personalul a fost foarte amabil, si pentru orice intrebare sau solicitare am primit ajutor. In special unul din receptioneri, mai sociabil si mai simpatic (toti erau vorbitori de engleza) caruia i-am oferit si un oarecare bacsis la plecare, ne-a asaltat cu oferte de croaziere, seri tematice si cate si mai cate, stiut fiind faptul ca in Turcia comisionul este la putere.

La douazeci de metri de hotel este un hamam de serviciile caruia nu am beneficiat din lipsa de timp.

Ca si concluzie, o locatie foarte buna pentru un hotel de trei stele din Turcia, raportat la pretul platit de noi pentru sejur si transport o incadrez in categoria excelent! In review-urile viitoare o sa detaliez zilele petrecute in Istanbul, pe care il consider un loc turistic de exceptie, fiind la a saisprezecea sau saptesprezecea vizita in acest oras incredibil!

Trimis de danup in 19.02.16 18:38:00
Validat / Publicat: 19.02.16 19:56:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danup); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Turnul Fecioarei sau Turnul lui Leandru, vazut de pe vaporas.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[19.02.16 19:56:40]

@danup - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Asur Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

danupAUTOR REVIEW
    [19.02.16 21:08:59]

@webmaster26 - coordonatele ar fi 41.013286 28.976746.

Aurici
    [22.02.16 18:05:09]

@danup - Wow, de atâtea ori în Istanbul! Orașul care și nouă ne este atât de drag! Abia aștept să citesc. Și mie mi-e dor... și mi s-au terminat și măslinele, nu știu cum o să fac.

danupAUTOR REVIEW
    [23.02.16 19:01:02]

@Aurici - Multumesc pentru vizita si vot. Cand vi se face dor de Istanbul stiti unde il gasiti. Dar nu ca sa ostoiti dorul, ci sa-l aprindeti mai tare!

Aurici, danup
    Alte impresii din această RUBRICĂAsur Hotel: