Descoperă Samothraki

DIN BUCHAREST
înscris/ă în 21.07.15
AUG-2015
+ COPII: 2 -- varsta: 15-10

Samotraki pentru a doua oara consecutiv !

Revenim pentru al doilea an consecutiv aici. Are farmec si te atrage... Este pentru cei care vor altceva decat Thasos, Mamaia, Rimmini, etc.

Drumul in sine il cunosc toti iubitorii de Grecia. Bulgaria-Makaza-Alexandropoli.

Trebuie facuta rezervare la ferry SAOS din timp-biletele le gasiti la casa din port-deoarece este doar o singura cursa pe zi catre insula.

Insula in sine nu ofera un spectacol cel putin la prima vedere (lucru pe care il stiam deja), daca ai rabdare si incepi sa cauti gasesti destule lucruri interesante de vazut si facut.

In primul rand am fost surprins de numarul mare de turisti romani de pe insula- din ce citisem eu a fost o insula mai putin turistica. Dimineata la plaja romanii erau majoritari-ceilalti turisti incepeau sa vina dupa 12. Multi turisti romani dupa cum spuneam fapt care a dus si la aparitia meniurilor in limba romana si la nelipsitul ''ce face frate '' din partea celor care te servesc la masa.

Cazarea pe unde am stat (EROESA-recomand) a fost ok tinand cont de ce poate oferi insula in materie de cazare. Mancarea foarte buna peste tot (si capra si pestele si legumele foarte proaspete) - am mancat cam peste tot in insula-putine taverne au ramas necercetate. Am evitat tavernele din port Kamariotisa care nu au fost pe gustul nostru.

Recomand cu incredere sa va ''rataciti'' in satele netranzitate de turisti si sa mancati la taverna unde deobicei dormiteaza sau joaca carti batranii satului. Este o atmosfera idilica de cele mai multe ori.

In rest in zonele turistice stiti la ce sa va asteptati -preturi mai mari si de cele mai multe ori nemeritate.

In zona de munte recomand capra la protap si kokoritsi (un fel de drob copt) iar pe plaje bineinteles pestele si caracatitele.

Capitala Chora este interesanta de vizitat. In zona Therma sunt campati multi, foarte multi hippioti-oameni pasnici si simpatici de altfel. Atentie pentru cei care merg cu copii in zona hippy nu exista un cod vestimentar adecvat :)).

Pentru cei care merg cu masinile- NU PARCATI la umbra sub copaci!! Caprele traiesc in semisalbaticie si se urca pe masini sa ajunga la frunze.

Referitor la plaje trebuie sa stie cei care merg acolo ca niste water gripuri le vor fi de mare ajutor. Singura plaja cu nisip Pachia amos restul cu pietre si bolovani la alegere.

Tragand linie am ajuns la concluzia ca a meritat experienta, a fost relaxare maxima fara episoade care sa te irite.

Impresii încărcate de Catalan in 12.02.2016 21:04:11

Validat / Publicat: 12.02.16 21:38:19

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Hallkidiki, Salonic, Atena
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Irlanda, China, Rusia, Germania, Spania, Gibraltar, Portugalia, Italia, Franta, Danemarca, Estonia, Moldova, Ungaria, Austria, Elvetia, Polonia, Bulgaria, Slovenia, San marino, Andorra, Anglia.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Catalan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  24500 PMA (din 32 voturi) nota2
  • Coordonate GPS: 40.47430000 N, 25.52520000 E - neconfirmate încă
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Catalan? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[12.02.16 21:31:34]

La primul review dăruit comunităţii, să-i spunem lui @Catalan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 01&ridAnt=66954

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[12.02.16 21:43:43]

Scuze pentru ca nu am atasat si fotografii dar de ceva timp am decis sa nu mai fac fotografii deoarece abia cand ajungeam acasa imi vedeam concediul... :))

Asa ca am ales sa-l traiesc si sa-l memorez in minte... :)

- irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[13.02.16 07:08:47]

@Catalan - Frumos, interesant, păcat că nu ai ceva fotografii, ne-ar fi încântat şi mai tare!

[13.02.16 09:15:24]

@irinad -

Asa ca am ales sa-l traiesc si sa-l memorez in minte... :)

- Tomi si Lili
[17.03.16 11:05:15]

Super descrierea... asa am simtit si eu insula... cu mentiunea ca am avut si o cazare super...

- bose
[05.05.16 22:23:29]

Simplu si la obiect. Bun articolul si folositor. Si eu ma interesez de ceva vreme de aceasta insula. Ma atrage salbaticia ei. Cat dureaza traversarea cu feribotul? Cum se face plata daca se rezerva din timp?

[06.05.16 07:39:37]

@bose: Salut,

Pentru feery se face rezervarea online, primesti datele lor bancare, faci plata, trimiti confirmarea platii.

Biletele te vor astepta la casa de bilete din portul Alexandropoli.

Am procedat asa de 2 ori si nu am avut probleme.

[06.05.16 09:58:01]

@Catalan: Scuze, am uitat.

Traversarea dureaza exact 3 ore.

[07.05.16 00:29:57]

@bose - Traversarea dureaza exact 3 ore.

- Sosorina
[06.06.16 14:54:19]

foarte frumoasa si detaliata descrierea.

intrebarea mea rf ferry: chiar si in iunie este nevoie de rezervare? observ ca voi ati calatorit in august cand e sezon si cred ca e si f aglomerat, dar cum este in iunie? multumesc!

in alte descrieri am citit ca traversarea se face in 2 ore, dar aici apar 3 ore :(

[06.06.16 15:00:31]

@Sosorina - Buna ziua,

In general este o singura cursa pe zi (cu unele exceptii).

De aceea in mod normal feribotul se umple. Pentru linistea voastra ar fi bine sa rezervati din timp.

Calatoria dureaza exact 3 ore (am fost de 2 ori acolo).

- claudia_s
[05.01.19 22:19:30]

Buna ziua.

As avea si eu o mare intrebare: bat vanturile pe acolo? E foarte important pentru mine... Am fost in Naxos, in septembrie si sincer a fost foarte deranjant. Vanturile bateau destul de des si tare. Aveam nisip peste tot...

[05.01.19 22:40:34]

@claudia_s: Bună seara,

Vântul bate mai tot timpul pe partea de nord a insulei adică cea dinspre continent. În partea de sud este ok.

- Sosorina
[06.01.19 12:40:33]

@claudia_s: eu nu am fost atenta la partea de nord sau sud, dar mi se pare că nu era un anumit model, am prins rafale de vânt în ambele zone. Dar 2 zile vântul a suflat cu putere, a fost și furtuna... deci e cam vântoasă insula, dar e ok.

Publicitate    [17.07.19 06:38:19]