ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2016
ÎNSCRIS: 18.08.12
MAY-2015

la PMM* = 1900 RUB

O cazare in centrul Moscovei

Anul trecut am mers in Moscova sa admiram un eveniment reprezentativ pentru Rusia si anume Parada Victoriei in al II-lea razboi mondial.

Am cautat o cazare pentru 3 persoane la un pret rezonabil, cu mic dejun inclus pentru 3 persoane. Alegerea noastra a cazut pe un hotel/apartamente/garsoniere in cladirea veche "MATRESHKA", unde pe vremuri erau instalate baile comunale.

Cladire se afla intr-o curte la 2 min de mers pana la metrou, Teatrul Bolsoi, vis-a-vis de zidurile Kremlinului. Pozitia este exceptionala, mic dejun a fost consistent, oferindu-ne o sursa suficienta sa putem acoperi distantele enorme pana ajungeam la obiectivul vizitarii si ne se facea foame din nou.

In camera a fost destul de racoare, se poate cere un calorifer pe camera la receptia. Managerul hotelului este un domn tanar si foarte primitor! camerele au fost destul de mari si confortabile.

RECOMANDAM CU DRAG!

Trimis de Lana in 25.01.16 08:55:02
Validat / Publicat: 25.01.16 10:43:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în RUSIA

VIZUALIZĂRI: 5230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 plimbarea seara tarziu este sigura
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 1900.00 RUB pe cameră

[25.01.16 10:42:30]

Mutat în rubrica "Matreshka (Matryoshka) Hotel, MOSCOVA" (nou-creată pe sait).

Rodel
    [25.01.16 15:00:07]

Aștept să scrii și despre Moscova.

[25.01.16 15:38:19]

@Rodel - tot ce putem sa spunem noi 3 este ca Moscova este socant de ordonata si curata!

o amabilitatea oamenilor, care pur si simplu sareau sa te ajuta, ne-a coplesit! nu stim, daca in tota Rusia rusii sunt atat de saritori, dar pentru o capitala unde de obicei nimanui nu pasa de nimeni, e chiar remarcabil,

metroul este de nota 10, ajungi orunde vrei in max 40 de min, mancarea chiar si in centru pe pietonala la impinge-tava ruseasca este uimitor de accesibila, foarte variata si gustoasa.

N-am apucat sa mergem la shoping, distantele intre obiecte de vizitat catodata au fost uriase, asa ca ne-am intors cu banii in buzunar acasa!

Am fost si la palate si la buncer nuclear super tare, ne-am plimbat prin cele mai frumoase statii din metroul, am vizitat Kremlinul si Catedrala Vasilii Blajennii in Piata Rosie, am fost si in renumitul GUM, in pavilionul de istoria spatiala... cu siguranta, ne vom mai duce in Moscova!

[25.01.16 15:41:42]

@webmaster - mutati semnul mai in curte, orcum scrie acolo hotel 'Matreshka" daca maresti harta

Rodel
    [25.01.16 16:12:46]

@Lana - Am vizitat Moscova în 1989; a fost prima mea ieșire în afara granițelor. Moscova m-a copleșit. Mi-aș dori s-o revăd, dar nu știu când se va materializa această dorință. Mi se pare o destinație scumpă.

Aurici
    [25.01.16 17:20:54]

@Lana - Și eu am fost 14 zile in fosta URSS din care cele mai multe la Moscova, acum... 28 de ani, phoa cât a trecut...

Tot ce mai tin minte sunt stațiile de metrou pe care le vedeam ca pe niște muzee, Piața Roșie, un magazin cu aur de unde mi-am cumpărat primul inel din viața mea și cum ne-am chinuit să vindem adidași și naiba știe ce mai aveam atunci... sticlărie, parcă.

Moscova este in top 10 pe lista mea și sper să se materializeze în următorii 2-3-4 ani. Mi se pare și mie destul de scumpă, de aceea o tot amânam.

Ne-am bucura să ne spui mai multe despre Moscova într-un articol separat.

[25.01.16 17:51:47]

@Aurici - CU DRAG... DAR SEPARAT, UNDE?

[25.01.16 18:06:49]

@Lana

DAR SEPARAT, UNDE?

în rubrica dedicată acestui tip de impresii ("de călătorie") = Descoperă Moscova

amfostacolo.ro/hotel.php? ... moscova&id=4056

Ca să-ţi fie mai uşor, uite un link direct amfostacolo.ro/rev_add.php?id=4056