ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2016
STATUS: APOLLO
MAY-2013
colegi

Hoteluri China (6) - Holiday Inn Downtown, Shanghai

Daca tot am inclus ceva review-uri privind obiective Shanghai am zis ca ar fi bine sa spun cate cava si despre hotelul in care am stat in Shanghai. Trebuie sa tineti cont in primul rand de nevoile pe care le aveti in alegerea hotelului, de distantele fata de obiectivele care va indreapta pasii acolo (turistic, business, etc). Acestea fiind zise noi am ales (dintre recomandarile facute de agentia de turism plus alte amanunte, le voi mentiona in acest review) hotelul Holiday Inn Shanghai Downtown. Mentionez ca mai exista un Holiday Inn Shanghai Pudong, care este aproximativ la 10 minute de aeroportul Pudong insa departe de ce inseamna oras. Ca si distanta (cel putin teoretic) acest hotel se gaseste la 20 minute de aeroportul Hongqiao si la 45 minute (noi am facut aproape o ora) de aeroportul Pudong. Holiday Inn Shanghai Downtown cuprinde 2 aripi sau mai bine zis 2 hoteluri, asezate unul langa celalalt fara a comunica intre ele decat prin garaj, astfel incat atentie unde sunteti cazati. Cele 2 cladiri se numesc foarte “artistic”:

- Great Wall (are 20 etaje), situat la adresa No. 585 Hengfeng Road si

- Plaza Wing (are 14 etaje) situate la adresa No. 285 West Tianmu Road

Unul dintre argumentele pentru care am ales acest hotel este apropierea de mijloacele de transport in comun. Citisem pe net ca in apropiere exista satie de “airport bus” insa nu stiam cat de in apropiere si tragand de geamantane nu mai aveam chef de insa un traseu prea complicat. Si dupa cum am mai spus (intr-un alt articol) in final am optat pentru o firma privata de transport care ne-a costat 500 RMB (~ 80 euro) in loc de aproximativ 200-250 RMB un taxi sau mult mai ieftin Airport bus. Exista de asemenea posibilitatea de a lua acel tren special – Maglev la care aveti reducere pe baza biletului de avion si face 7 minute pana in oras (insa acolo schimbati cu altceva in functie de hotelul ales). Cu riscul de a ma repeta, taxiurile daca sunt luate din statiile oficiale (iar in aeroport/ gari aveti indicatii foarte clare asupra statiei taxi) sunt foarte in regula, de asemenea sa puteti sa indicate in limba chineza destinatia. Asta nu inseamna ca trebuie sa stiti limba chineza , e suficient sa scoateti de pe site denumirea in chineza a locului de destinatie, sau daca nu exista asa ceva sa rugati pe cineva in avion sa faca acest lucru pentru voi.

Ca beneficii ale pozitionarii hotelului sunt:

-apropierea de statia de tren (pentru provincia Jiangsu si orase precum Suzhou, Taizhou, Nanjing si altele, precum si pentru Beijing-Shanghai- un argument foarte bun avand in vedere ca in 5 ore strabateti distanta intre cele 2 orase scutind deplasarea pana si de la aeroport, durata pana faceti check-in, zborul, etc)

-liniile de metrou (1,3, 4)

-Airport Bus nr 5

Despre hotel in sine ce pot sa spun, nu am facut poze deoarece a fost precum celelalte hoteluri, normal cand mergi de la 4* in sus, cu accesorizarea corespunzatoare a camerei (accesoriile de baie + papuci, ceai, cafea, apa). Am fotografiat doar un aranjament floral aflat pe holul spre lift.

Daca sunteti un turist mai sportiv si vreti ca si in concediu sa va faceti exercitiile aveti grija ce hotel alegeti, sala de sport se gaseste in Great Wall si daca sunteti cazat in Plaza Wing e mai neplacut sa iesi din hotel, etc.

Despre restaurant, un plus fata de alte restaurante la care am luat micul dejun, aici iti facea omleta cu ce ingredient vroiai tu (din 6-8 propuse, adica de ex. sunca, cascaval, ardei gras, porumb, etc). Mancarea a fost delicioasa (ca si mic dejun) si era placut sa iei micul dejun intr-un loc amenajat corespunzator. Si iarasi minunat, existatau branzeturi la micul dejun.

De asemenea in zona exista McDonalds, KFC si Starbucks asa ca de foame nu o sa muriti.

Iar pentru a ajunge sa vedeti Bund-ul si celelalte obiective din zona nu ne-a costat mai mult de 35 RMB taxiul) si aici am sa revin asupra taxarii in taxi. La urcarea in taxi el are setata deja suma de 14 RMB care cuprinde pornirea + 6 km (ca daca iti vine sa iei taxiul pana la coltul strazii latest deranjul) si vezi cum scad km, in momentul cand cursa a acoperit distanta setata ceasul inregistrator incepe sa creasca suma, pana la destinatie. Am fost in 2 seri cu taxiul pornind din acelasi loc si suma a fost aproximativ identica (diferenta insesizabila de ceva la genul 0…. RMB)

Tot “literatura” spune ca ei nu primesc bacsis, ba da primesc daca le dai, si peste tot, taxi, hotel, restaurant.

Trimis de mishu in 19.01.16 15:48:03
Validat / Publicat: 19.01.16 17:23:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 2526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 poza din holul spre lift

[19.01.16 17:23:26]

Mutat în rubrica "Holiday Inn Downtown Shanghai Hotel, SHANGHAI" (nou-creată pe sait)

mishuAUTOR REVIEW
[19.01.16 18:21:53]