ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2016
ÎNSCRIS: 15.04.10
JAN-2016

Pelerinaj la Kalwaria Zebrzydowska (golgota poloneză)

Kalwaria Zebridowska este un orăşel cu mai puţin de 5000 locuitori situat la 38 km de Cracovia. Aici este un complex de mănăstiri format din 42 de capele şi biserici care sunt închinate Golgotei, calvarului prin care a trecut Iisus pe Drumul Crucii. În 1999 a intrat în patrimoniul mondial UNESCO, fiind singura golgotă din lume.

În 1601, guvernatorul Cracoviei Nicolai Zebrydowski a ridicat pe muntele Zar o capelă dedicată Cucificării lui Hristos având ca model biserica Sfintei Cruci din Ierusalim. Această capelă urma să servească exclusiv familiei. După terminarea acestei prime etape a lucrărilor, Zebrydowski s-a răsgândit şi a dăruit capela călugărilor bernardini care urmau să o îngrijească, să oficieze slujbe şi să continue construcţia de capele. Există un document semnat la 1 dec. 1602 care consfinţeşte transferul de proprietate către Ordinul Bernardin (Fraţii Minor) întemeiat de Sf. Francisc de Assisi. Curând guvernatorul s-a hotărât să mai construiască o capelă dedicată mormântului lui Iisus. Aceasta a fost sfinţită în 1609. Proiectul Kalwaria a avut ca sursă de inspiraţie scrierile unui călător pelerin care a descris Ţara Sfântă în timpul lui Hristos. Bazat pe aceste scrieri Zebrydowski ajutat de arhitecţi italieni a conceput un proiect cu staţii (lăcaşuri de cult) dedicate patimilor dar şi ambianţei din perioada martiriului. El a imaginat trăsături similare între dealul Zar şi topografia Ierusalimului. Astfel vârful dealului a fost numit Golgota, una din coline Muntele Măslinilor, alta casa lui Pilat. Motivaţia construcţiei bisericilor şi capelelor a fost teama că mahomedanii în expansiunea lor vor interzice creştinilor vizitarea locurilor sfinte. Sfinţirea bisericii s-a făcut în 4 oct. 1609 cu ocazia festivităţilor închinate Sf. Francisc de Assisi. În timpul vieţii, până în 1617 Nicolae Zebrydowski a construit următoarele capele:casa lui Pilat, mormântul lui Iisus, grădinile Ghetsimani, prinderea lui Iisus, casa Anei, casa lui Caiafa, palatul lui Irod, mormântul Fecioarei Maria, ţintuirea pe cruce, Înălţarea, a doua cădere sub cruce, schivnicia celor cinci fraţi polonezi şi capela Mariei Magdalena. Capelele şi bisericuţele sunt pictate cu scene în concordanţă cu numele locaşului. Urmaşul guvernatorului, fiul său Ioan a construit cinci capele dedicate patimilor Mântuitorului şi opt pentru Fecioara Maria. Până în 1720 Kalwaria a fost mărită la 42 lăcaşuri cu tematica patimilor sau adoraţiei faţă de Maria: cina cea de taină, inima Mariei, prima cădere sub cruce, a treia cădere, Iisus în Galilea, pieta.

În opera de dezvoltare a complexului Kalvaria şi-au consacrat întreaga viaţă, câteva generaţii de urmaşi ai guvernatorului Nicolai Zebrydowski, până în anul 1720 când Kalwaria a devenit ceeace putem vedea astăzi. Biserica principală a fost lărgită şi i s-au adăugat două turnuri frontale. Construcţia capelelor nu a urmărit cronologia calvarului dar la sfârşitul construcţiei pe dealul Golgotei se regăsesc toate momentele importante din patimile Mântuitorului şi viaţa Sfintei Fecioare. Străbaterea întregului traseu durează 3 ore. Kalwaria a căpătat o mare popularitate devenind al doilea loc de pelerinaj din Polonia după mănăstirea Jasno Gora din Czeestochowa în care se află Madona Neagră. Cum numărul pelerinilor creştea de la an la an, în 1617 Nicolae Zebrydowski a fondat oraşul care-i poartă numele. Cea mai importantă biserică şi principalul obiectiv de vizitat construit în stil baroc este sanctuarul Maica Domnului a Îngerilor amplasată în vârful dealului. Aici se află icoana făcătoare de minuni Fecioara din Kalwaria. În 1641 nobilul Stanislav Paskowski a dăruit mănăstirii o icoană a Fecioarei Maria cu pruncul în braţe, copie a unei alte icoane din sec. XV atribuită de unii experţi lui Rafael. Această icoană a crescut reputaţia complexului de la Kalwaria astfel încât pelerinii au început să-l venereze atât pentru evocarea patimilor lui Hristos, cât şi pentru icoana Mariei. Până la stabilirea caracterului ei de făcătoare de minuni, icoana a stat în sacristie. Din 1658 a fost expusă credincioşilor în capela Sf. Ana. Se spune că în momentele grele ale Poloniei icoana plânge cu lacrimi de sânge. În săptămâna patimilor şi pe 15 august la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului afluxul de pelerini este enorm. Au loc spectacole care respectă tradiţia de peste 400 de ani, comemorări şi întregul deal pe care sunt răspândite capele baroce şi în stil manierist răsună de cântece religioase. Pelerinii străbat drumul în genunchi. Icoana Fecioarei era adorată de papa Ioan Paul al II-lea care se născuse în Wodice, o localitate apropiată. În copilărie, în adolescenţă şi mai târziu în calitate de cardinal al Cracoviei Karol Vojtyla a vizitat de mai multe ori Kalwaria. Ca şi papă a vizitat-o în 1979 şi 2002. Sunt memorabile predicile lui în faţa icoanei şi frecvent sunt citate cuvintele "Totus tuus suma ego, și Omnia mea Tua Sunt. Accipio te în mea Omnia. Praebe mihi cor tuum, Maria. " ("Eu îţi aparțin în întregime și tot ce am eu este al tău. Te iau pentru toate ale mele. O Maria, dă-mi inima ta"). Anual Kalwaria este vizitată de peste un milion jumătate de pelerini.

Autocarul a oprit la parcare unde era expus un panou cu planul complexului mănăstiresc şi rutele de acces. Am urcat o pantă mică la capătul căreia se ridica impunător sanctuarul în formă de cruce. Pe gardul de fer forjat sunt zece statui de piatră ale unor personalităţi bisericeşti. În faţa bisericii o cruce înaltă marchează locul unde Nicolae Zebrydowski a ales să construiască prima biserică. În curtea din faţa sanctuarului este o statuie mare a papei Ioan Paul al II-lea care de mic copil a avut legături speciale cu acest loc. Cum în biserică se ţinea slujba şi majoritatea credincioşilor catolici se rugau în genunchi, am fost preluaţi de un călugăr care ne-a condus prin nişte coridoare şi săli pline cu tablouri, fotografii, rosarii, şi ˝ mistere˝ Privind pozele făcute mi-am bătut destul capul să găsesc semnificaţia cuvântului mistere care revenea pe diverse panouri. L-am găsit în DEX. (la pl.) Lucrare dramatică specifică evului mediu, cu caracter religios sau laic, reprezentată cu prilejul unor sărbători (religioase). La marile evenimente cum ar fi săptămâna patimilor sau Sf. Maria se organizau spectacole cu tematica zilei. Am străbătut curtea interioară dreptunghiulară a lăcaşului şi am ajuns într-o încăpere în care se afla o machetă a Kalwariei. Am căpătat o privire de ansamblu asupra domeniului împânzit cu lăcaşuri de diferite dimensiuni începând cu capele mici de câţiva metri pătraţi şi ajungând până la biserici cu mai multe încăperi. Totul se află într-un parc cu pâlcuri de arbori. După ce am trecut printr-o capelă decorată cu fresce enorme reprezentând supliciul Mântuitorului în care se rugau credincioşi, am trecut prin săli în care se aflau copii ale icoanei Fecioarei de la Kalwaria, un tablou cu toţi prelaţii care au condus mănăstirea, alte fotografii cu vizita papei Benedict al VI-lea, o statuetă de argint a Fecioarei. Am aruncat o privire spre sala de mese şi scările care duc la subsolul sanctuarului. Am intrat în apartamentul papei Ioan Paul al II- lea . Este mobilat cu strictul necesar: un pat pe care e o cuvertură albă, un birou modest, un jilţ cu emblema sa şi într-o vitrină costumul alb papal. După ce s-a terminat slujba ni s-a permis să intrăm în sanctuar. Este impresionant. Amvon şi mobilier excepţioal sculptate, altarul mărginit cu coloane aurite şi o compoziţie cu Iisus răstignit încadrat de plăci mari de sidef. Am putut fotografia Fecioara din Kalwaria din depărtare din cauza aglomeraţiei imense din capelă aşa că am postat şi o poză de pe net. Fiind la câteva zile după Crăciun toată lumea se îngrămădea să vadă scenele cu figurine şi miniaturi reprezentând naşterea lui Iisus. Pot spune că macheta se întindea pe câţiva zeci de metri pătraţi, era sculptată în stilul naiv şi ne-a produs tuturor o bucurie copilărească. La picioarele bradului împodobit mama mea aşeza o cutie fără capac în care erau cei trei magi, steaua clăuzitoare, animale care încălzeau cu răsuflarea lor ieslea Noului Născut şi învârtind de o manivelă se auzea un colind. Am păstrat cutia zeci de ani până ce copiii mei au ajuns mari, deşi mecanismul se stricase demult… amintiri!

WEB, dacă se poate înserează https://www.youtube.com/watch?v=JC4SCS3uqZo în care se prezintă un filmuleţ de şase minute cu imagini din biserica principală şi capelele din Kalwaria.

- va continua-

Trimis de Michi in 16.01.16 18:29:50
Validat / Publicat: 16.01.16 22:30:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 4914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Statuia papei Ioan Paul al II-lea în faţa sanctuarului.

[16.01.16 22:29:41]

@Michi - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Cracovia și împrejurimile, CRACOVIA" (deja existentă pe sait)

[16.01.16 22:38:50]

Nu as vrea sa pierd din incarcatura emotionala articolului, insa nu am putut sa nu remarc cu amaraciune descrierea camerei papale si sa nu ma gandesc la "modestia" prelatilor nostri.

Dan&Ema
[17.01.16 07:33:14]

Supre bonus! la 7 dimineata dupa ce am citit 2 ore despre Kenya pentru ""planurile vietii mele"", revin la articolelel europene si iata cu ce articol de suflet si user de suflet incep!

MichiAUTOR REVIEW
[17.01.16 08:56:59]

@Dan&Ema - Să vă ajute Dzeu cu Kenya şi cu ce ţi-am mai urat anul trecut!

Dan&Ema
[17.01.16 09:42:28]

@Michi:

Sanatate si sa ne vedem cu bine la BNR si la Cincis

Dan&Ema, Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cracovia și împrejurimile: