ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2016
DIN: Popesti Leordeni
ÎNSCRIS: 15.05.10
JUL-2009

Prima experienta pe litoral dincolo de granite

Iubesc Romania si am strabatut-o in lung si lat impreuna cu parintii sau in expeditii.

In 2003 am "fugit"4 nopti pe litoral, la Mamaia, si m-am intors dezamagita si debusolata. Marea pe care o adoram era murdara, pe plaja erau depozite de alge intrate in putrefactie, restaurantele cu preturi decente super aglomerate...

In primavara lui 2009, din partea medicului de familie am primit "recomandarea"de a duce copilul la mare. Copilul avea pe atunci 3 anisori si ceva si, ca orice copil care se respecta, era foarte pretentios la mancare. Am incercat sa-mi expun opinia legat de ultima mea experienta pe litoral dar mi-a spus ca aceeasi Mare Neagra este si la bulgari si ca raportul pret/calitate este superior.

Am inceput cautarea locului de vacanta si am gasit acest resort intr-o reclama pe un site auto.

Timp de cateva saptamani am "rupt" forumurile si, in februarie, am facut rezervarile. Doua camere garden view, 7 nopti.

Colegi de concediu si de drum am avut o familie care locuieste in apropiere de Oltenita si am iesit din tara pe la Calarasi-Silistra.

Drumul a fost spectaculos, liber si destul de bun.

Pana la data plecarii (2 iulie) eram mandrii posesori ai unui sistem de navigatie dar manualul de utilizare avea cca 1 kg si, prin urmare era printat si necitit. Punctele intermediare puse de sotul meu undeva in mijlocul Marii Negre sau in Turcia l-au facut pe Marcel sa amuteasca. De la rezervare pana la data plecarii Google Earth mi-a dezvaluit toate curbele soselei si toate imaginile limitrofe si am reusit sa intram in resort in jurul orei 15. Dupa verificarea voucherelor am mers in parcare (la acel moment parcarea in resort nu era platita). Cateva masini de Romania ne-au dat curaj.

Agentia prin care facusem rezervarea nu comunicase hotelului numele copilului dar s-a rezolvat usor cu un telefon la agentie.

Spre marea mea rusine nu mai stiu corpul in care am fost cazati (de la intrarea in hotel in stanga), la etajul 1, dar garden view era o fasie de 20m care ne despartea de mare.

Camera mare, doua paturi pe care le-am unit si o canapea extensibila.

Bineinteles ca nu am desfacut valizele decat pentru a scoate costumele de baie si am fugit sa exploram.

Piscina mare a hotelului Marina Royal nu mi-a suras foarte tare (in prima zi) din cauza adancimii apei in schimb sectiunea pentru copii a incantat ratusca din dotare.

Piscina hotelului Marina Beach... deliciu. Cea mai aglomerata piscina din resort, cu sectiuni pentru copii de la adancimi foarte mici crescand in trepte si atat de frumos imbinate si atent delimitate.

Pentru pici locurile de joaca sunt modeste, nu exista tobogane cu apa (la prima iesire fiind nici nu le-am simtit lipsa asa cum am simti acum) si spectacole in fiecare seara in Amfiteatru mai putin duminica.

In a treia sau a patra zi eram uimiti de cata energie au acei tineri. In timpul zilei erau responsabili de toate activitatile din cadrul resortului, seara aveau spectacol si, dupa spectacol, trebuiau sa intretina buna dispozitie in discoteci.

Plaja foarte curata (dupa orele de balaceala era invadata de angajati cu saci si greble care curatau nisipul) iar marea incredibil de limpede cu intrarea in apa lina.

Am preferat sa luam masa la restaurantul hotelului Marina Royal asa ca nu-mi spun parerea decat despre acest restaurant. Mancarea a fost destul de diversificata incat sa poata satisface majoritatea gusturilor, bauturile alcoolice numai de productie locala, sucurile la dozator sau cutie din carton in lobby.

Un mare minus pentru lipsa internetului fara plata.

Curatenie in camera se facea in fiecare zi si (dupa o amarata de atentie) prosoapele se schimbau zilnic.

Pentru noi a fost un concediu reusit si relaxant.

Trimis de carmen_70 in 14.01.16 14:33:59
Validat / Publicat: 14.01.16 18:27:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sol Nessebar Bay, Sunset Resort Pomorie

VIZUALIZĂRI: 1610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din camera cu vedere la gradina
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[14.01.16 15:43:55]

@carmen_70 - Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

carmen_70AUTOR REVIEW
    [14.01.16 15:59:57]

@webmaster26 - am raspuns cerintelor lui webmasterX si am incercat sa fundamentez raspunsul la o intrebare.

Din cele citite pe forumuri oricum s-a schimbat resortul din 2009 pana acum. Sper sa fie totusi de folos cuiva.

[14.01.16 16:24:32]

carmen_70