ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2010
ÎNSCRIS: 08.08.09
JAN-2010
2 AD. + 2 COPII

Hotel IRI - frumos, cochet, curat, intim

Am hotarat sa evadam putin zilele trecute la munte, sa fugim un pic la sanius, sa ne incarcam putin bateriile cu aer proaspat, sa admiram crestele muntilor pudrati cu zapada, intocmai ca niste prajituri uriase pe care s-a cernut putin zahar:) Am sarit in masina si am pornit-o catre Busteni.

Am poposit mai intai la hotel Margaritar, deoarece auzisem lucruri frumoase despre el, dar spre reretul nostru toate locurile erau ocupate. Totusi prea mirosea bine in restaurant, asa ca am hotarat sa luam pranzul acolo. Timp de 2 ore am savurat la greu bunatatile de pe acolo: ciorba de pui, platou mix-grill, dar papanasii cu dulceata si smantana... au fost cei mai bestiali. Sa nu-i ratati daca aveti drum pe-acolo! de a Margaritar am fost indrumati la Casa Magica, cazare ieftina si mancare super.

Dar si acolo ghinion de nesansa: toata pensiunea plina ochi, iar preturile la mancare... extraordinare. Aveau mic dejun la 10 lei, pranz la 20 lei si cina la 15 lei. Cazarile incepeau de la 80 lei o noapte, 70 lei pe 2 nopti, 60 lei 3 nopti si 240 lei 5 nopti. Niste preturi de nu-ti venea a crede, in conditile in care oi lasasem vreo 80 lei la margaritr. Nu contest si acolo papa bun, dar mai scump. Doamna de la Casa Magica, f. draguta si amabila, ne-a recomandat sa servim masa la ea, iar cu cazarea ne-a indicat un hotel micut, cochet, doar cu 4 etaje, park 30 camere, de curand inaugurat (de revelion). Intr-adevar, nu ne-a informat eronat. am avut un noroc teribil in acea seara de sambata. Ultimele 2 camere le-am luat noi.

Eram insotit si de o familie de prieteni (fara copii). Noi am avut norocul unei camere c pat matrimonial imens, in care am dormit si cu baietelul de 11 ani. dar pentru ca noi eram 4 de fapt, patronul a fost f. amabil si repede a spus ca ne mai aduce un pat de-o persoana in camera, sa aiba si baiatul nostru cel mare unde sa doarma (12 ani). Camera mare, curata, frumos si cu bun gust decorata, pe nunate de vernil, dotata cu sifonier, TV, un birou cu mini bar, itr-adevar se simtea nevoia si unui scaun pe care sa-ti pui eventual hainele sau pur si simplu sa te odihnesti:) Mi-a placut ca pe toata lenjeria era inscriptia cu numele hotelului IRI. Baia cu cabina de dus, in nuante de vernil, la fel de curata, iar caldura la greeeeeeeu. Nu puteai sa stai decat in tricou sau cu geamul deschis asa de cald era. Noaptea noi inchideam robinetele de la calorifer sa putem dormi k lumea. Chiar i-am spus patronului ca face risipa si cand i-o veni factura la gaze nush dak va mai zambi asa de fermecator clientilor:) ma rog, el vrea k toti clientii sa se simta OK. dar una peste alta, la 150 lei pe noapte eu zic k a fost foarte bine, pentru toti 4. Oricum la copiii sub 12 ani, nu se percepe taxa suplimentara, daca dorm in aceeasi camera cu parintii. Mai greu a fost de prietenii nostri care au prins o camera la ultimul etaj (4) si cum lift nu era, faceau un jogging de toata frumusetea. Dar era placut, mai ales ca seara, dupa ce serveam masa la Casa Magica (recomandata acum de patronul de la IRI), urcam si noi pana la 4 si jucam carti in holul mare si spatios.

La fiecare etaj, in capatul holului era placut amenajat un spatiu cu masa si 2 bancute rustice din lemn. Totul mirosea a curat, proaspat, lenjerie parfumata si a mobila lacuita. Ne-am simtit minunat si cu siguranta vom mai poposi pe acolo, fiind chiar pe dumul ce duce catre partia Kalinderu.

Trimis de dananecula in 04.02.10 22:52:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 4687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patul din camera frumos si cu gust decorat - cuvertura galben-vernil

[04.02.10 23:04:55]

Uitasem sa precizez ca usa de la baie avea si prin interior si pe exterior (adica spre camera) oglinzi, ce dadeau un efect super. aveai impresia ca atat camera cat si baia sunt mult mai mari

pepsi70ro
[04.02.10 23:14:18]

Noi am fost anul trecut la Casa Magica si am ramas placut impresionati de conditiile de cazare si de masa. Intr-adevar este o pensiune care nu te "usuca" si unde poti petrece momente minunate.

Ca un sfat prietenesc, incercati sa telefonati inainte la Casa Magica, in general cu doua saptamani inainte puteti gasi cazare pentru perioada dorita. Telefonul este trecut pe site-ul pensiunii si cred, in impresiile postate de mine. Am si cateva poze acolo.

Ca o concluzie, este o pensiune apreciata de foarte multa lume. Insa trebuie rezervare. Noi am rezervat imediat dupa Revelion doua camere exact pentru perioada aceasta, care coincide cu vacanta copiilor, insa in urma cu 2 saptamani am renuntat stiind ca plec in voiaj. Eu n-am mai plecat, rezervarea a fost anulata, iar acum stau in Constanta, privesc marea si ma gandesc ca sunt turist la malul marii.

[04.02.10 23:17:41]

multumesc foarte mult de informatii pepsi70ro !

Alex_Macedo
[05.02.10 08:04:28]

... sincer, chiar aveam nevoie de niste preturi de Busteni... concis, la obiect... exact ce m-ar fi interesat!!... intrebari nu am!

Mersi, Dana!!

)))).....numele hotelului in schimb....imi da fiori...de.....liliput ))))

[05.02.10 16:37:37]

Buna Alex! Mersi de aprecieri si ma bucur k ti-au fost de folos informatiile. Imi pare rau ca nu am facut ceva fotografii si la preparatele de la Casa Magica, dar meritau cu adevarat. Gustoase, pofticioase si ieftinicioase)

Recomand cu caldura pizza Magica, omleta Magica, specialitatea casei, branza dulce cu mamaliguta si smantana, clatite cu gem, papanasii cu dulceata si smantana, specifici zonei

Cat despre fiori... poti sa te duci linistit. Nu e nici o Moni pe-acolo, ma rog, poate vreo receptionista sau vreo navetista de week-end cu acest nume sonor o fi, totusi... nu bag mana in foc.

Dar hotelul merita a fi vizionat si calatorul cu drag poate fi cazat !

RobertCodescu
[22.09.10 14:39:38]

WOW! Pe ăsta nu-l citisem oare cum mi-o fi scăpat credeam că ţi-am citit TOATE reviewurile!!!

Oricum 400 PMA, chiar dacă mai târziu!

Alex_Macedo, dananecula, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂIri Hotel: