ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2016
    DIN: Râmnicu Vâlcea
    ÎNSCRIS: 11.01.16
    JAN-2016

încărcat de pe telefon!

Cazare la-ndemână, cobori pe pârtie si intri cu schiurile-n mână

Anul trecut am plecat din Paltinis si dupa ce am trecut de pârtie ne-a atras atentia, imediat pe partea stânga, o locație ce ne-a încântat privirea şi chiar ne-am dorit sa ne cazăm aici.

Anul acesta dorința ni s-a îndeplinit astfel ca ne-am cazat chiar aici - Pensiunea Alpina. O locatie pe gustul nostru. Spatiu bine organizat, camere curate si calde, încărcate parcă, de magia sărbătorilor de iarnă.

Personal discret a cărui prezență nu o percepeai decât dacă aveai nevoie de ceva şi repede săritor pentru a ne fi pe plac.

Sper ca dorinta de anul acesta sa devina realitate iar Revelionul 2017 să îl petrecem aici.

Trimis de Liviu2016* in 11.01.16 20:22:10
    Validat / Publicat: 11.01.16 21:47:45

VIZUALIZĂRI: 1285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Liviu2016*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Asa cum spuneam, cele doua imobile cu acoperisul rosu din planul secund apartin Pensiunii Alpina. După cum se poate observa, te poti duce la culcare cu schiurile-n picioare... ????

[11.01.16 20:47:23]

@Liviu2016: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici..

papone
    [11.01.16 23:14:42]

@Liviu2016 - Cu scuze pentru minus, dar nu reiese de nicaieri ca ati stat acolo, ba din contra: miroase a reclama, dupa toate cele postate pe aici. Toate cele bune!

zlatna
    [12.01.16 00:10:43]

Bine ai venit pe acest site. V-am dat un vot de incurajare, dar cum zice si colegul @papone, felul in care ati scris articolul pare a fi o reclama pentru aceasta locatie. Cum zice si webmasterul adu completari referitoare la camera unde ai locuit, dotarile camerei respectiv a pensiunii, amlasarea pensiunii, adresa ei etc.

Va doresc concedii placute.

Deborah77
    [12.01.16 10:04:46]

Aceasta pensiune mai are in trecut astfel de avanturi publicitare, vedeti postari de anul trecut. Atunci a putut fi dovedita frauda, acum, pt ca au procedat mai inteligent, frauda e evidenta dar nu poate fi dovedita. Eu nu as avea incredere in astfel de patroni (...), mai ales ca am trecut prin restaurantul lor, o porcarie fara seaman. Cum ai doar vreo 2 variante pt masa de seara in zona arena Platos, e bine de stiut ca ei nu sunt de incredere

[12.01.16 19:40:18]

@webmaster: Si eu iti multumesc, maestre. O scurta precizare ma vad obligat totusi sa o fac. Referitor la "multitudinea de detalii" pe care ar fi trebui sa le ofer, pot spune doar ca aceasta chestiune tine de talentul de a pune, de a transpune in cuvinte ceea ce naratorul simte sau traieste, de bogatia vocabularului in domeniul artistic, ori eu, nu am excelat niciodata in acest domeniu. ????

[12.01.16 19:46:14]

@zlatna: Multumesc pentru incurajare. O atitudine de bunsimț sustinând ca postarea doar "pare" reclama desi, in final, insasi functionalitatea acestui site are ca finalitate... reclama. Sau, poste ma insel? La multi ani! ????

[12.01.16 20:00:24]

@papone: O parere subiectivă, chiar jignitoare, sustinând ca nu am fost acolo. Dupa toate cele postate pe aici eu am observat ca din 25 de impresii doar vreo 2 sunt negative ceea ce ma face sa cred ca nu sunt, nici pe de parte, aprope de adevar. Ca sa revin la subiectul discutiei, iti recomand sa ai in vedere, atunci când faci pe criticul, si gustul clientului. Pe intelesul tau, asta inseamna ca ceea ce satisface pe unul, este posibil sa displaca altuia. Eu m-am simtit excelent in cele trei zile petrecute acolo. Nu am stiut ca trebuie sa imi pun moaca in fotografie ca sa demonstrez unuia sau altuia ca am fost acolo. Data viitoare, si sper sa fie cat mai curand, o sa ma fotografiez acolo cu nota de plata atarnata de gât. ????????????

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [12.01.16 21:53:39]

@Liviu2016 -

Nu te-a rugat nimeni să scrii „o multitudine de detalii” și în niciun caz s-o faci „cu stil” - ți s-a sugerat doar ca (pe viitor) să oferi detalii mai multe (adică să spui măcar ce ai avut în cameră, în afară de pat și așternuturi, dacă nu e cumva secret ). Și nu știu de ce, dar parcă prevăd că singura ta vacanță despre care ne vei fi povestit ceva vreodat' a fost numai la pensiunea Alpina...

Văd că ai reușit să numeri totalul articolelor din rubrică, dar nu iese socoteala la alea negative (patru, de fapt) și ai mai uitat să spui că din același total de 25, trei sunt drepturi la replică. Și așa cum scrie în caseta tehnică, asta conduce la un grad de recomandare de 83%. Și de fapt, ai mai uitat ceva - că altfel tot nu iese socoteala: mai sunt și 7 evaluări.

ceea ce satisface pe unul, este posibil sa displaca altuia.

Ar trebui totuși să accepți în acest caz și opinia celor care spun că trebuie să iei chiuveta în brațe când stai pe „tron”. Și asta se vede destul de clar, chiar și în cele trei poze publicate aici de însuși reprezentantul pensiunii: aici, aici și aici. Pot să adaug faptul că detest pozele „explodate” făcute în spații strâmte cu obiective supergrandangulare, tocmai pentru că deformează realitatea? Și totuși, e suficient să numeri plăcile de faianță / gresie și să înmulțești cu 25 - 30 cm (dimensiunea standard a plăcilor ceramice mijlocii) și se poate afla ușor dimensiunea reală a acelor minunate băi. Poate or fi unele mai mari sau mai bine amenajate, dar mie mi-ar fi jenă să mă laud că am în pensiune băi ca alea de mai sus...

Nu „poate”, ci cu siguranță te înșeli. Rostul acestui sait este să ofere potențialilor clienți o imagine cât mai fidelă a condițiilor de la diverse unități de cazare, alimentație publică etc. Și atât timp cât majoritatea celor ce laudă un loc (nu vorbesc doar de cazul acesta particular - mai sunt destule) nu au fost decât în acel loc, iar „poveștile” lor sunt invariabil după tiparul „ne-a plăcut la nebunie, mulțumim gazdelor, vom reveni”, dar nu mai revin niciodată (sau uită să ne povestească), iar utilizatorii (cum ziceam) sunt cu toții nou-înscriși și fără altă activitate, nici anterioară acelei „pseudo-reclame”, nici ulterioară - atunci fără supărare, gradul de credibilitate pe care îl putem acorda acestor „laude” tinde spre... minus!.

Sincer, aș fi bucuros dacă ne-ai putea uimi cu adevărat și să ne spui și prin ce alte locuri ai mai fost. Dar nu cred că vei mai găsi timp...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
    papone
    [13.01.16 00:04:49]

@Liviu2016 - Ce-i jignitor in faptul ca nu ai dovedit pin scriere sau prin poze (scuze, de fapt e la singular, poza) faptul ca nu cred ca ai stat acolo? Ti-a cerut cineva poza cu tine in cadru? Dar nu vad nimic in tot ce ai scris tu, in multitudinea celor 11 randuri - din care ai "descris" locatia de cazare in maxim 4 (patru).

In rest, @dragos ti-a raspuns mai bine, mai frumos si mai elegant decat as fi facut-o eu.

Toate cele bune!

[13.01.16 17:28:41]

@Dragos: Imi cer scuze ca am "lovit" în PRIETENUL tău, PAPONE, domn' consilier. Observ ca aici am dat peste o castă ai căror membrii îşi dau cu părerea în funcție de afinitățile pe care le au cu unii dintre useri. Te-ai straduit cam mult, Dragos, să îl ajuți pe prietenul tău papone, combatându-mă pe mine. Daca ai fi dat dovada de puțină obiectivitate, ar fi trebuit să incepi discuția, spunându-ne în ce relatie sunteți. Dacă ar fi fost să plec în vacanțe pe banii tăi, m-aş fi văzut nevoit să iți dau explicații aşa, datul tău cu părerea în privința numărului de vacanțe nu e decât o altă dovadă a mitocănie care răzbate din postare, alături de cealaltă afirmație potrivit căreia credibilitatea utilizatorilor este dată de numărul de impresii postate. Am intrat pe acest site, prezumând faptul ca utilizatorii se exprimă cu bună-credința dar, am constatat că aici se duce o adevărată luptă.

În concluzie, m-am convins cu cine am de-a face, nu vă mai străduiți să dați reply. In ceea ce te priveste pe tine, consiliere, aroganța pe care o afisezi, te descalifică.

Mă bucur că suntem contemporani!

Deborah77, Liviu2016*, zlatna
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex turistic Alpina-Casi: