Astoria Hotel

DIN Prahova
înscris/ă în 18.02.15
AUG-2015
REGIM MASĂ FARA MASA

Fara pretentii sau chiar mai rau...

Incep review-ul prin mentionarea faptului ca practic am fost nevoiti sa alegem acest hotel deoarece ne-am hotarat tarziu si nu mai avem alte variante. Am vrut sa le facem o surpriza parintilor mei si sa ii ducem la mare, dupa o pauza de aprox. 20 ani, in statiunea lor preferata - Eforie Nord.

Dar sa o luam pe rand.

Am ajuns la receptie in jurul orei 10. Cazarea se face la ora 14. Dar doamna de la receptie mi-a comunicat ca in maxim 1 ora vor fi gata camerele noastre. Singura rugaminte a fost sa avem camere alaturate sau macar apropiate. Raspunsul a fost ca nu e nicio problema, am lasat bagajele in masina si ne-am dus in apropiere sa mancam ceva.

Ne-am intors dupa aprox 2 ore si mi s-a comunicat ca avem gata camerele dar... la etaje diferite + una pe stanga si una pe dreapta.

Asta este, am trecut peste.

Camerele destul de spatioase, cu balcon. Mobilier vechi, parchet si mai vechi, usi mai vechi decat restul iar dotarile din baie par facute de un instalator beat. Cand intram in camera totul facea zgomot: usi, parchet, instalatiile, vecinii, se auzea orice zgomot de pe hol...

Aerul conditionat a fost ok.

Despre mancare si restaurant: am stat si am luat cina intr-o seara cand au avut si spectacol pe terasa. Au cantat niste artisti necunoscuti + Minodora (cea care e la Maxim mereu). Surprinzator poate dar au cantat ok si nederanjant.

Mancarea: mult asemanatoare cu orice mancare de catering sau de restaurant mediu-low.

Oricum a fost o seara frumoasa, chiar si asa, poate a contribuit si vinul :)

Problema a aparut dimineata cand am coborat doar cu sotia sa luam micul dejun. Nu mai erau fetele de mese "de gala" puse seara ci niste rupturi patate si vechi, tacamuri murdare si ruginite (am cerut de vreo 2 ori sa ni le schimbe). Nici chelnerii draguti de seara. Toti erau acrii si plictisiti. Am asteptat aproape 2 ore sa mancam un mic dejun. La final cand sa platim, nota a fost aprox. 60 lei si noi am dat o hartie de 100 lei. S-a dezlantuit iadul! Ca e prea de dimineata si nu au marunt, ca sa venim cu bani marunti data viitoare, ca asa ca pe dincolo... au trimis niste baieti sa schimbe la magazine prin jur... am mai asteptam jumatate de ora... a fost de-a dreptul penibil. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva.

Nu as mai recomanda acest hotel nici dusmanilor. Desi este amplasat foarte bine si ar avea un potential fantastic. Plus curtea hotelului care ar putea fi amenajata foarte frumos, nu deplorabil cum e acum. Ca in multe locuri de pe litoralul romanesc administrarea strica tot.

Ca un mare plus al statiunii, nu al hotelului, este refacerea falezei (chiar daca nu e terminata). Superbe plimbarile seara sau dimineata devreme.

Impresii încărcate de ioppo in 23.12.2015 09:49:08

Validat / Publicat: 23.12.15 10:19:27

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ioppo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 11 voturi) nota2

[23.12.15 10:23:40]

@ioppo: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- ioppo
[23.12.15 10:49:53]

@webmasterX - Confirm, acolo este hotelul. Zi faina!