ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2008

Camping MHT - Saturn, cu adevarat civilizat

Dupa cautari pe internet, am gasit acest loc in Saturn; nu mai fusesem niciodata in Saturn dar auzisem de la prieteni ca nu-i bine ca e urit si altele asemenea; total gresit, este o statiune linistita, micuta, cu multa verdeata, cu preturi decente (fata de Neptun de exemplu), deci o alegere excelenta pt odihna.

Am gasit acest camping exact in centrul statiunii, la 3 - 4 minute de mers pe jos de plaja. Rezervarea am facut-o pe internet; este bine sa faceti rezervarea din timp (3-4 saptamani) si sa confirmati rezervarea cu 2-3 zile inainte, deoarece au clienti tot timpul si e posibil sa nu gasiti locuri.

Ce am gasit cind am ajuns:

- ne-a intimpinat patronul, un tip foarte de treaba si primitor, dornic sa te ajute oricind cu orice problema (aduce un pic cu ospitalitatea grecilor de care am citit aici), ne-a aratat locul unde sa punem cotul si masina, dupa care ne-a aratat campingul si ne-a servit cu o palinca de Bistrita.

- in camping sunt 25 de locuri pt cort si cam tot atitea casute.

- este dotat cu bai si dusuri curate, modern amenajate si mai ales destule, aceste fiind exclusiv pentru cei de la cort, casutele avind baie proprie: niciodata n-am stat la rind.

- un gratar

- chiuveta dubla si o masa de pregatire afara,

- o sala de mese (de fapt o terasa acoperita) cu un bar si o plasma mare, pt cine vrea sa se uite la televizor.

- in imediata apropiere se afla citeva magazine, terase si autoserviri pt cei ce nu vor sa gateasca, dar sa manince ieftin.

- noi am ales sa mincam foarte ieftin, asa ca am facut o plimbare in mangalia (30 de minute pe jos) pt ca oferta magazinelor din Saturn nu era asa de bogata, am luat de acolo frigarui, cirnati, etc si i-am pregatit la gratar in camping; am luat pt 3 zile si au stat foarte bine in lada frigorifica.

- in sala de mese, seara se organiza diverse activitati: intr-o seara a cintat Gheorghe Gheorgiu, in alta au facut spectacol niste culturisti, alta data a venit o antrenoare de aerobic si a facut miscare cu turistii (oricine dorea se baga la "dans")...

- lucru foarte important pt corturi: terenul este perfect drept

- pentru cine vine cu rulota, are locuri special amenajate pt rulota

- in camping este o curatenie exemplara, foarte multe flori (pe care le uda personal sefu')

- mai este un mic teren de sport: cos de baschet, masa de tenis, loc de umiuta (minifotbal) si badminton

- pt copii mai mici este si un ansamblu de locuri de joaca

- preturile la cort sunt mai mult decit acceptabile pt ce ofera acest loc (nu pun preturile ca variaza de la an la an)

- pentru cei ce nu vor sa mearga cu cortul (sunt oameni care au avut experiente neplacute inainte, nu vor si pace. desi intr-un loc astfel amenajat, zau ca n-ai ce sa patesti), exista casute.

Sa nu intelegeti prin casute acele chestii mici, de lemn, in care dorm copii in tabara, sau cum sint prin alte locuri (campinguri de munte). Aici gasim adevarate garsoniere dotate cu: un pat dublu, un pat simplu, dulap mare, telecablu, televizor, frigider, baie proprie (apa calda tot timpul), terasa, masa cu scaune, loc de parcare linga casuta. Deci ai toate conditiile de la hotel, numai ca esti in aer liber; pretul este pe masura.

Plaja, asa cum spuneam este foarte aproape de camping, este foarte lata(70 de metri), intrarea in apa facindu-se destul de lin. Aici nu sunt golfulete din acelea micute, unde apa este aproape statuta si se string o gramada de alge si alte mizerii care miros ingrozitor, cum am vazut in alte plaje; am facut o plimbare pe plaja pina in Neptun si nu mi-a venit sa cred ce am putu vedea.

Acum nu-mi mai vine nimic in minte, dar stau la dispozitie sa raspund la intrebari.

Bafta tuturor.

Trimis de mario 110 in 31.01.10 12:13:58

VIZUALIZĂRI: 24766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrearea in camping

pisicamita
[31.01.10 14:06:15]

cum adica? 4 zile 80 de euro? ieftin?

[31.01.10 18:35:16]

aveti dreptate, este greseala mea: 80 ron/ 4 zile

[31.01.10 18:36:29]

pentru webmaster: va rog sa modificati moneda din euro in ron, daca se poate.

va multumesc

[31.01.10 19:15:00]

corectat pretul, din euro in lei

[31.01.10 20:18:14]

multumesc webmaster

[31.01.10 23:37:56]

Modificat TIPUL acestei sectiuni din "unitate de cazare" in [sectiune tip] "calatorie".

Nu este totusi o unitate de cazare in sensul clasic al cuvantului (cu stele/margarete etc)

[01.02.10 11:17:44]

pentru webmaster: este clasificat la 3 stele; se vede si din fotografia ce reprezinta intrarea in camping P01. am facut completarea pt cei ce sunt interesati de acest camping, nu ca m-ar deranja in vreun fel tipul sectiunii unde este incadrata.

casutele chiar sunt de trei stele; imi pare rau ca nu am poze din interior, dar pentru cei interesati, gasesc pe site. Completare: fotografiile care le gasiti pe site-ul campingului chiar sunt reale.

[01.02.10 11:24:32]

imi cer scuze, atunci, poate nu am citit suficient de atent.

Pentru mine 'campingul' inseamna prin excelenta 'loc de campat CU CORTUL'...

Daca acest 'camping' ofera cazare in casute, atunci poate o denumirea mai corecta [mai logica] ar fi 'Sat de vacanta', nu?

Revin asupra schimbarii anuntate, voi seta destinatie tip 'cazare' si-i dau stelele 'napoi.

[01.02.10 11:47:34]

aveti dreptate in privinta denumirii, dar daca asa i-am gasit denumirea asa am folosit-o si eu. numai bine.

diana_cosma*
[09.05.10 20:54:30]

Si eu caut un camping, insa cu ceva mai multa umbra.

[10.05.10 08:11:03]

in foto P06, pe latura cu rulota, deci de la rulota spre stinga, este umbra dupa ora 13 pina seara; in aceasta fotografie nu se vede pentru ca a fost facuta dimineata.

pe latura opusa, adica unde am stat noi, este umbra dimineata pina pe la ora 9 - 10.

am facut o plimbare pe jos pina in Neptun si-am vazut pe drum un camping, pe partea stinga in Jupiter cred, cu multi copaci, umbra multa, dar si foarte multa lume, deci nu cred ca dotarile sunt pe masura numarului mare de turisti (nu am intrat dar din strada, cit am vazut, asa mi-a facut impresia).

Am inteles ca mai este un camping in Neptun cu foarte multi copaci, dar aici sunt casute pe trei dimensiuni (marimi diferite) ; nu am fost eu personal, mi-a povestit un prieten.

P. S. aceeasi latura se vede si in P23 - planul indepartat

parvur22
[09.07.14 13:32:25]

buna ziua... imi puteti spune distanta pana la plaja... va multumesc

[10.07.14 19:57:06]

@parvur22: exact asa cum spune pe site-ul lor: 4 minute de mers pe jos, dar mers lejer. aproximativ 300 de metri.

concediu placut

diana_cosma*, mario 110, parvur22, pisicamita