ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2015

Villa George, din nou o alegere reuşită!

După ce anul acesta am mai fost odată în Grecia, în Skiathos, se mai întrevedeau câteva zile de concediu pt. luna septembrie, aşa că în urmă cu mai bine de o lună am început căutările; bine dar, acum unde mergem? Păi acolo, ba nu dincolo, până când am găsit ceva oferte pt. Rodos. Şi a fost Rodos! :)) Am ales pt. sejurul nostru o locaţie simplă, unde să ne putem odihni, după zilele de cutreierat hai-hui pe insulă. Ne făcusem temele, ştiam cam ce anume vrem să vedem şi prin urmare ne-am cazat la Villa George, din staţiunea Faliraki, pe care am considerat-o potrivită pt. noi. Vila este situată aproape de intrarea în staţiune. După hotelul Sun Palace, unde este şi staţia de autobuz, şi încă două taverne, se face o stradă la dreapta, iar după aproximativ 150 m, găsim vila, cu doar 2 etaje, o grădină frumoasă cu copaci, arbuşti decorativi, floricele, trandafiri japonezi, câteva mese unde se poate servi ceva de la bar şi barul cu sala de mese.

Proprietarul George foarte amabil, ca şi soţia Katerina, dar şi copii sunt tot timpul prin preajmă, băiatul care ajută la afacerea familiei, precum şi fata care se numea foarte frumos Eleftheria. Şi nu în ultimul rând motanul familiei Mister Howard, alintat şi frumos, se vede că e obişnuit cu aparatul foto, pt. că poza tare bine.

Imediat cum am ajuns, am primit cheia de la camera noastră, cu numărul 11, un studio, situat la etajul unu. Până ce am intrat eu în cameră, soţul mai iute, mi-a zis, hai să vezi balconul! Cred că ăsta a fost punctul forte, mi-am zis oau!!! Aveam la dispoziţie un balcon imens, de vreo 7-8 m, exact dimensiunea camerei. Văzînd balconul mi-am spus că sigur acum recuperăm pt. toate bacoanele mai mici avute ever în Grecia. "Ameţiţi "de balcon, mi-am dat seama că doar în dreptul nostru, era balconul aşa mare, celelate camere aveau un balcon modest. Ce noroc, mi-am spus! Vederea din balcon era spre curte, spre răsărit, dimineaţa era o plăcere să iei micul dejun acolo, dar nu mai târziu de ora 8 când deja era foarte cald.

Revenind la cameră, mare şi ea, cu un pat dublu, foarte confortabil, plus încă un pat suplimentar, un dulap încăpător, cu un sertar, un raft, destule umeraşe, o comodă şi un scăunel, o oglindă, încă o măsuţă numai bună pt depozitat una, alta,două noptiere, tv mic, model mai vechi, cu câteva posturi italiene, ruseşti şi greceşti evident. Dar cui îi trebuie tv în concediu, noi lăsam doar pe muzică dimineaţa în timp ce serveam micul dejun. In stânga camerei era o chicinetă, dotată cu cele necesare, plită electrică, nu ştiu sigur dacă funcţiona pt. că nu am folosit-o.

Am avut fierbător electric, pe care da, l-am folosit. Frigider, bun, dulap cu vase, încă un sertar cu pahare, căni, veselă.

Baia era cam mică, comparativ cu camera şi balconul, duş cu perdea, chiar se putea folosi fără a stropi excesiv în baie, deşi aveam şi prosop de pus pe jos. Am avut hârtie igienică, completată când s-a terminat, săpunele din acelea mici, în rest am avut noi de toate. Plus foehn, bun şi funcţional. Am avut geam la baie care asigura ventilaţie naturală. Apă caldă în permanenţă. Mobilierul destul de nou şi în stare bună, uşa de la intrare metalică, doar uşa de la baie contrasta cu restul mobilierului, era veche, mai scorojită pe interior, pesemne că a fost înlocuită. Pe jos era gresie ca de altfel şi în balcon, unde aveam şi uscător de rufe, o masă si trei scaune.

Camera era plăcut vopsită în culori pastelate, frumos asortate cu draperia de la uşa de la balcon, din termopan, fără sită, dar nu am avut probleme, fiind cu aparatul de ţânţari în dotare. Câteva tablouri pe pereţi completau decorul simplu, al camerei, lenjerii frumoase albe, curate, prosoape la fel, schimbate la mijlocul sejurului. Camera dispune de aer condiţionat contracost, 6 euro pe noapte, la fel şi seif contracost, acesta era ascuns în interiorul dulapului. Există wi-fi, un lucru util în zilele noastre, semnal foarte bun, jos la bar şi în curte, sus în cameră slab sau mai deloc. Doar puţin, pe balcon.

Parcare gratuită chiar lângă grădină, lângă vilă. Zona în care e hotelul este destul de liniştită, se poate dormi bine, doar seara se mai auzea puţin din programul de entertainment de la resortul învecinat, Sun Palace. Se poate servi şi micul dejun la vilă, 5 euro de persoană-zi, dar noi am luat pachetul fără masă inclusă, întrucât ne-am procurat noi cele trebuincioase, măsline bune, brânză feta, roşii, şuncă, caşcaval, unt, dulceaţă de mure şi zmeură. Există şi o piscină, nu direct a vilei, ci a clădirii " surori" unde se putea ajunge direct din holul de la recepţie. Clădirea vecină, White Palace, cu o arhitectură identică cu cea a Vilei George, văzute parcă în oglindă, doar vopsită cum altfel? În alb, normal :))

Cel târziu la 9 am plecat în fiecare dimineaţă şi ne întorceam obosiţi pe la 6-7 p. m., doar pt. un duş, un schimb rapid de haine, apoi ieşeam seara prin staţiune. Am mâncat în fiecare seară la altă tavernă, peste tot a fost delicios, toţi se întrec în a face turistul să se simtă bine. Foarte bun vinul casei aproape peste tot, în jur de 5-6 euro 1/2 l, sau 8-9 euro 1 l. O porţie de mâncare în jur de 9-12 euro (vorbesc despre preparate ca stifado, kleftiko, pastitsio, souzukakia, souvlaki de pui sau porc-servite de noi), sunt sigur şi mai scumpe, meniuri mai sofisticate, dar şi restaurante mai cu pretenţii, unde e mai scump. Din partea casei am primit ori pepene, ori îngheţată, ori prăjiturele. Pe stradă îngheţata, foarte bună, 1,50 euro cornetul.

Distanţa până la plajă este de vreo 500 m, cam 10 minute de mers pe jos pe trotuar, cred că e mai scurt drept, pe terenul viran. Plaja se numeşte Monaxia beach, cea mai apropiată de vilă, este dotată cu sezlonguri, un set de două cu o umbrelă 8 euro, duş, toalete, 2 taverne, unde se poate mânca foarte bine, chiar pe plajă. Plaja este cu nisip maroniu, nu chiar fină, plăcută, în apă doar 1m pietre, apoi nisip fin, apă caldă, clară, cu peştişori, plăcută, de nu-ţi vine să mai ieşi. La tavernele de pe plajă acces internet wi-fi, care bate bine chiar şi pe plajă. :D

Sunt în apropiere, agenţii de închiriat maşini, agenţii ce organizează excursii; puteţi opta pt. excursii ca cea din insula Symi, pt. turul insulei cu autocarul, vizită Rodos Old town, excursie la Lindos cu vaporul sau autocarul, precum şi excursia la Marmaris, în Turcia (aici aveţi nevoie de paşaport), vizită la Petaloudes, în valea cu fluturi; supermarket la distanţă de 2 vile chiar pe stradă, iar pe strada principală multe supermarketuri, precum şi magazine de haine, bijuterii, souveniruri, cu produse din ulei de măsline, lemn de măslin, baruri, cafenele, cofetării, multe taverne, cluburi, discoteci, sală de bowling, de minigolf. Ceva preţuri utile, un bax de apă plată -1,60 euro, cea minerală- 3,60. Berea Mythos - 1,50 euro doza, magneţi între 1-1,50 euro. Până în centrul staţiunii cam 800 m de la vilă, dar seara e o adevărată plăcere.

Există autobuz care circulă regulat, la cca 20 minute, spre Rodos şi în fiecare staţie este afişat orarul. Un bilet costă 2,40 euro indiferent de lungimea traseului.

Am părăsit camera la ora 12, putând aştepta în curte la o cafea, venirea autocarului pt. transfer. Încă o dată mă declar mulţumită de alegerea făcută pt. cazare, un raport corect calitate- preţ.

Cred că am greşit incadrarea, rog webmaster să repună la cazare Rodos.

Trimis de maryka in 28.09.15 23:23:18
Validat / Publicat: 29.09.15 06:35:22

VIZUALIZĂRI: 2900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Mister Howard.

webmaster15 [29.09.15 06:35:01] »

Mutat în rubrica "Villa George [Faliraki], RHODOS" (nou-creată pe sait)

maryka [29.09.15 09:40:49] »

@webmaster15 -

Da, este ok. Mulţumesc!

calatorul [29.09.15 15:51:28] »

INteresant, frumos, util, am retinut, multumim, inclusiv mister HOward simpatic foc.

maryka [29.09.15 20:48:23] »

@calatorul50:

Mulțumesc frumos!

claudiu 71 [02.10.15 19:00:50] »

@maryka -

Am fost oarecum vecini, chiar daca in perioade diferite noi am fost la hotel Sun Palace in iulie si la plaja tot la Monaxia Beach am fost.

La prima iesire la plaja m-a speriat zona adiaccenta si culoarea nisipului care avea o culoare de gri petrol iar inspre centru maro inchis, mai ales pentru ca anul trecut am avut o plaja cu nisip alb stralucitor de vreo 8 km dar ne-am obisnuit. Oricum apa marii era super iar statiunea plina de viata.

Eu serveam paharul de vin zilnic la taverna Monaxia, era o priveliste faina de acolo spre mare.

webmaster70 [02.10.15 19:26:15] »

@claudiu 71 -

... noi am fost la hotel Sun Palace in iulie...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maryka [02.10.15 20:36:38] »

@claudiu 71:

Și nouă ne-a plăcut stațiunea foarte mult, marea frumoasă, apa în septembrie minunată, am mai spus și o repet, cred că e luna ideală pt concediu. Am văzut atât de multe și regret că au mai rămas niște obiective neatinse dar de, nu am mai avut timpul necesar, plus că am vrut și puțină tihnă pt. plajă. Da, ne-am simțit bine acolo la plajă. Vinul într-adevăr foarte bun. Și acum mă alătur webmasterului, așteptăm impresii atât despre hotel, dar mai ales despre Rodos, sunt curioasă să retrăiesc experiența prin ochii altuia. Vacanțe frumoase oriunde ar fi ele!

calatorul, claudiu 71, maryka
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla George: