ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
ÎNSCRIS: 08.02.10
SEP-2015

La Istanbul cu masina

Am ales Istanbulul pentru ca musteste de istorie iar dispunerea orasului, pe doua continente, face experienta inedita, interesanta. Am rezervat cazarea cu vreo 4 luni inainte, dar am constatat ca nu am economisit mai nimic, 345 euro pentru 5 nopti cu mic dejun - din care parcarea 24 euro. Cam tot atat ma costa si daca faceam rezervarea inaintea plecarii. Hotelul, "Zem" situat in centrul vechi la vreo 400m fata de Moscheea Albastra a avut conditii foarte bune. Frumos este ca majoritatea hotelurilor din zona organizeaza servirea mesei pe terase, de unde este o perspectiva deosebita spre stramtoarea Bosfor. Mi-am pregatit excursia astfel incat stiam ce urma sa vizitez. Din ghidul Istanbul Top 10 si site-urile oficiale ale obiectivelor mi-am marcat pe harta orasului pozitiile astfel incat sa nu fac prea multe deplasari. Am vizitat:

- Moscheea Albastra nu foarte impresionanta la interior. Intrarea libera. Mergeti mai spre dimineata sa nu stati mult la coada si sa fiti pregatiti vestimentar daca nu vreti sa imbracati ce va dau la intrare. Un rucsac mic va va fi util pentru a tine incaltarile pe timpul vizitei. Gazdele va dau tot ce trebuie si asta e valabil pentru toate moscheile pe care vreti sa le vizitati;

- Aya Sophia - Sfanta Sofia, cu adevarat impresionanta, magnifica. Cum a rezistat 1400 de ani si ce icoane frumoase poate sa aiba va va marca mult timp dupa vizita. 30 lire biletul, aprox. 45lei. Ca sa va faceti o idee despre curs, am scos de pe cardul in lei 200 lire si m-a costat 287,76 lei;

- parcul dintre cele doua asezaminte este bine sa-l vizitati seara, chiar dupa lasarea intunericului pentru imaginea frumoasa a cladirilor impozante luminate si a fantanii din mijloc. Daca la asta adaugati si o masa subtire datorita costurilor, la restaurantul de langa parc, cu muzica si dans specifice dervisilor, puteti spune ca ati avut o zi minunata;

-Palatul Topkapi - cam dezamagit de interioare si de bilet, 45 lire incluzand si cladirile haremului. Oricum curtea palatului si perspectica Bosforului ca si a Cornului de Aur nu sunt de neglijat. Langa palat, dar in afara lui un mic bazar de artizanat turcesc, de admirat dar cu preturi piparate.

- Basilica Cisterna, rezervorul de apa al orasului Constantinopol merita vazuta ca o curiozitate veche si pastrata impecabil. 20 lire biletul. Toate cele descrise pana acum se pot vizita fara ingaduinta pentru picioare in jumatate de zi pentru ca sunt relativ apropiate.

De la palatul Topkapi cu tramvaiul ajungeti in 3 minute la portul turistic si statia Eminonu de unde puteti face o plimbare pe podul Galata si de unde, pe malul celalalt al golfului Cornul de Aur, puteti servi un ceai, dar pana la 21.00 sau,

- o plimbare cu vaporasul (de fapt un catamaran) in toata stramtoarea de-a lungul malurilor european si asiatic al Istanbulului. Ne-a costat 25 lire de persoana si a durat cam 2 ore. Oricum, daca aveti timp, nu va refuzati o asemenea plimbare.

Apropo de transport in Istanbul, nu va incumetati sa va folositi masina proprie. Este un trafic infernal si nu va veti descurca precum localnici fara sa mai spun de locuri de parcare. Va achizitionati un card de transport in comun pentru vreo 4 lire de la orice statie de tramvai - il pot folosi mai multe persoane si il incarcati cu cat vreti. Noi pentru 5 zile pline am cheltuit vreo 50-60 lire (este cam 2 lire calatoria).

Pentru a avea o imagine aproape completa despre Istanbul nu va refuzati o plimbare cu autobuzul descoperit genul celor din alte capitale. Am parcurs doua trasee, inclusiv in partea asiatica a orasului si trecand prin toate punctele importante. Cost 100 lire si nu poti alege doar un traseu. Util este sa stiti ca puteti cobora in orice statie a caltoriei si sa urcati intr-unul din urmatoarele autobuze, timp in care puteti face vizite locale. Biletul fiind valabil toata ziua.

Mai bine de o jumatate de zi ne-am rezervat pentru un traseu interesant. Cu tramvaiul pana la capatul Kabatas, aproape de:

- Palatul Dolmabahce. Impresionant si frumos aproape ca Versailles sau Schonbrunn, Dolmabahce dovedeste fara dubiu puterea a ceea ce a fost imperiul Ototman. Pentru vizita completa (inclusiv haremul si pinacoteca, care intre altele fie spus are foarte multe panze apartinand pictorului rus Aivazovski) am platit 40 lire. Am trecut si pe la muzeul Marinei (6,5 lire), dar va marturisesc ca nu merita nici efortul si nici timpul.

De la palatul Dolmabahce, pe jos in circa 20 min. ajungem in Piata Taksim (nici acum nu au refacut pavajul stricat in timpul demonstratiilor de anul trecut. E plina de lume si restaurante. Dar nu va grabiti. Intrati pe str. Independentei (Istiklal Caddesi), considerata o adevarata Rambla a Istanbulului. Gasiti restaurante unde mananca turcii localnici - asta ar trebui sa va fie un criteriu de alegere, pentru ca la restaurantele din centrul vechi o portie de mancare, o bere si o inghetata te duc usor la 50 lire. La capatul strazii se afla Turnul Galata. Nu trebuie ratat. Mai ales ca se urca cu liftul. Perspectiva asupra Cornului de Aur si stramtorii este unica.

- Biserica Mantuitorului Chora, Kariye Camii cum ii zic turcii, o biserica la care incercarea de a fi transformata in moschee nu a reusit. Acum este muzeu si biletul de intrare costa 15 lire. O experienta unica. Intr-adevar, picturile murale si mozaicurile de aici sunt unice si arata forta pe care a avut-o crestinismul. Mai greu de ajuns, cu un autobuz din statia Eminonu dupa vreo 30 de minute, dar merita.

- Moscheea Suleimaniye (Soliman Magnificul) facuta de marele arhitect Sinan este impresionanta si care pare ca a fost terminata anul trecut nu acum mai bine de 500 de ani. Tot aici am vazut si mormantul lui Soliman. Ajuns pe colina acestei moschei aveti iar o perspectiva de la inaltime a orasului si sunteti si in apropierea celor doua bazaruri, Marele bazar si Bazarul Egiptean sau al mirodeniilor. Dupa mine, mergeti din curiozitate si atat. Totul, dar absolut totul in materie de fructe si mirodenii este mai scump decat in pietele noastre. Preturile se negociaza dar asta stiu si... turcii. Iti lasa doar impresia ca ai cumparat ieftin. Oricum sa nu credeti ca daca pot sa va pacaleasca nu o fac.

Pentru ca eram in vechiul Constantinopol, nu puteam sa ratez vizitarea muzeului Panorama 1453, o viziune asupra bataliilor si asediului facut de turci pentru cucerirea Constantinopolului. Biletul numai 10 lire iar la muzeu (situat intr-un frumos parc) se ajunge cu tramvaiul la statia Topkapi - atentie sa nu va duca in eroare denumirea, nu este langa Palatul Topkapi.

Trimis de Puiu2010 in 28.09.15 19:58:14
Validat / Publicat: 29.09.15 00:05:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Puiu2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Perspectiva asupra stramtorii din interiorul palatului Topkapi

[28.09.15 20:41:07]

@Puiu2010 -

Am rezervat cazarea la Hotelul "Zem"

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[29.09.15 00:03:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Obiective turistice în Istanbul " (deja existentă pe sait)

[29.09.15 08:04:23]

Buna ziua, puteti sa imi spuneti si mie cat era cursul euro-lira?

Multumesc frumos

[29.09.15 08:40:46]

@androstef - Cel mai des am schimbat la un curs de 3,34 - 3,35

[29.09.15 09:31:40]

Multumesc frumos, deci a crescut de la 3 cum stiam eu, este foarte bine. Eu plec pe 7 oct. si am tot sunat la Garanti Bank deoarece au cel mai bun curs dar nu au lire la vanzare. Acum nici nu mai sun deoarece se merita sa schimb euro.

[29.09.15 15:59:17]

@androstef - Exista o casa de schimb foarte buna si care are lire turcesti mereu, vis a vis de Unirea si de locul de parcare. Daca stiam ca este atat de bun cursul schimbam mai mult de acasa. Oricum ai nevoie pentru a cumpara vigneta. Pentru cele doua drumuri ale mele m-a costat 160 lire.

[29.09.15 16:44:56]

@Puiu2010: Multumesc frumos, plecam cu autocarul, cred ca nu am nevoie pana la Istambul de lire, dar voi trece in seara asta pe la casa de schimb. Este cumva langa Germanos? Oricum pot schimba eur la un curs foarte bun, 4,435 si ma duce lira undeva la 1,328. Eu cred ca este OK.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.09.15 19:53:00]

@Puiu2010 - Felicitări pentru articol, pentru cine pleacă în curând la Istanbul este cu adevărat util deoarece conţine multe informaţii proaspete, mai ales, cu privire la preţul biletelor de intrare. Ai atins cele mai importante obiective şi e demn de admirat acest lucru.

Şi eu intenţionez să revizitez în viitorul apropiat megametropola şi tot pe "Top 10 Istanbul" mă bazez cel mai mult!

[30.09.15 07:39:01]

@androstef - Da, langa Germanos. Uitasem acest reper.

androstef, irinad, Puiu2010
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Istanbul: