ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2008
2 AD. + 1 COPII

La Pestera Sf. Andrei

Ne continuam drumul inceput din Eforie Sud (vezi aici si aici) - Adamclisi - Manastirea Dervent si ajungem la punctul final al excursiei noastre... la Pestera Sf. Andrei.

Este bine stiut ca Sf. Ap. Andrei e cel care a crestinat tara noastra, trimis in lume de Iisus Hristos. Ajungand in acea zona, dupa un drum lung si destul de obositor, nu ne-am putut abtine sa nu ne minunam gandindu-ne la cat de mult a putut colinda Sfantul Apostol pana a ajuns in acel loc pitit in stanca!!!

La inceput ne-a "intampinat " Manastirea Sf. Andrei la cca 300 de metri de pestera - constructie noua, inalta, maiestuoasa si foarte incapatoare.

Intram sa ne inchinam la icoane, iar sotul meu luand in brate copilul imi zice: "sper sa pot sa-l tin ca sti ca are 20 de kg. " Micutul abia trezit din somn tot insista sa fie luat in brate... si MINUNEA AM AFLAT-O LA IESIRE - SOTUL MI-A ZIS CA NU A SIMTIT DELOC GREUTATEA COPILULUI CAT A STAT CU EL IN MANASTIRE SI TINUT INTR-O SINGURA MANA; PARCA ERA UN FULG - imi zicea, IAR CAND S-A INDREPTAT CU EL SPRE IESIRE IL SIMTEA DIN CE IN CE MAI GREU, SI MAI GREU... , INCAT A TREBUIT DE URGENTA SA-L LASE JOS. Credeti-ma nu a fost nici o autosugestie, suntem intelectuali, oameni umblati si nu ne place sa ne laudam... dar asta chiar trebuia s-o spun: AM FOST MARTORI LA O MINUNE! Apropo - am stat in manastire cca 20 minute. (sper sa nu ma trezesc cu tone de critici sau pareri ciudate ca probabil nu le voi raspunde)

Ne indreptam apoi spre Pestera unde ramanem din nou impresionati de cat de frumos e intretinuta, de micutul altar construit in interior, luam loc pe "patul" improvizat de Sfantul Apostol acum aproape 2000 ani pentru a ne ruga... iesim si admiram platoul superb in care era o viermuiala de lume, din toata tara, ca si la Manastirea Dervent, oameni veniti pentru rugaciune, altii pentru a cere iertare si rezolvare de probleme personale, altii cu copii cu handicap... Plecam, ne inchinam si iar ne minunam de ce-am vazut si trait!!!

Merita sa vizitati locurile; sunt pline de spiritualitate si inedit.

Trimis de mirelutza in 28.01.10 23:31:27

VIZUALIZĂRI: 2939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Manastirea Sf. Ap. Andrei.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[30.07.10 10:45:06]

mutat la rubrica 'Manastirea si Pestera Sf Andrei'

• Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea și Peștera Sfântului Andrei [Ion Corvin, CT]:

• pagină generată în 0.04445219039917 sec