ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2015
ÎNSCRIS: 13.09.14
SEP-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Marea Egee la Hotelul Thalassies Limenaria

M-am revazut in Thassos in orasul Limenaria. In hotelul Thalassies.

Hotelul a fost renovat anul trecut si este minunat. In tot hotelul la loc de cinste sunt picturile alese special pentru a seduce sufletul, stateam minute intregi si ma inchipuiam facand parte din ele. Totul s-a schimbat in acest hotel, se simte mirosul si parfumul grecilor antici. Si toate ceasurile din hotel sunt oprite... de parca timpul n-ar avea insemnatate acolo.

Am ales un sejur de 12 zile cu demipensiune. Dimineata mancarea era la buffet suedez, nu stiai ce sa alegi, prune uscate (preferatele mele) portocale, compot de piersici cu iaurt grecesc (mmmmmmm) miere de pin, cafea, sucuri proaspete, tot ce iti incanta papilele gustative. Iar mancarea de seara... mancaruri speciale grecesti, in fiecare zi alta specialitate.

Patronii acestui hotel sunt oameni calzi si generosi, ne intelegeam cu ei prin zambetul care nu lipsea pe fata lor. Maria este o femeie foarte frumoasa, de cate ori ma uitam la ea mi se parea ca o vad pe Atena. Pe Vasilis l-am asociat cu Ulise, razboinicul curajos si plin de bucuria de a fi , pentru care marea este casa sa si care intotdeauna se intoarce la Penelopa...

Daca este sa dau o nota acestui loc si acestui hotel, atunci dau nota 10 fara rezerve.

Dimineata, asteptam soarele sa rasara, sa domneasca singur deasupra plajei. Trupul singur inspira viata din soare si din mare, nu mai era nevoie de nici un adevar sa simt ca sunt vie.

"Marea loveste digul pe care în seara aceea
n-am avut curajul sa mergem pâna la capat. Piatra uda
luneca si, la un pas de noi, era rupta. Daca eram neatenti,
ne puteam prabusi în apa ce fierbea dedesubt.
Dar am fost atenti. Ca totdeauna. Atât de atenti,
încât într-o zi vom renunta sa mai patrundem pe dig.
Ne vom multumi sa ne-aducem aminte de el,
apoi ne vom aduce aminte mai rar
si îl vom uita în cele din urma,
vom uita ca-ntr-o seara eram poate hotarâti sa mergem la capat.
Acum chiar daca as merge pe dig,
nu mai pot s-o fac decât singur. Pot aluneca
sau pot înainta curajos. E totuna.
Si-as vrea sa uit în ce zi ma aflu, în ce an si unde,
sa ascult marea lovindu-se întruna de dig, sa ma întreb
cine sunt, ce vârsta am si ce caut aici.
Si de ce m-am oprit în fata acestui dig, ca si cum l-as cunoaste? "
Octavian Paler

Iar eu stateam nemiscata pe plaja goala la orele diminetii, asteptand sa se intample... nici eu nu stiam ce anume. Regaseam o parte din mine acolo, nu ma puteam gandi la nimic, lasam viata sa curga si... respiram. De fapt, grecii spun ca marea filosofie are in miezul ei un pahar de Cucuta. Asa ca... m-am lasat in voia lipsei de ganduri si... ce avea sa se intample... se va intampla. De ce am avea nevoie de certitudini cand marea are o asemenea culoare. Esentiala este doar viata, iubirea si... marea.

In fiecare zi imi amintesc de mare. Marea Egee este pentru mine cea mai frumoasa mare, limpede, cu o culoare de smarald.

Iar la Paradise Beach marea este ca in... Paradis. O insula se afla exact in fata plajei, la cativa zeci de metri, ai dorinta de a ajunge la ea si sa o consideri insula ta. M-am gandit mult la aceast loc si am rugat copilul meu ca atunci cand voi trece in nefiinta, cenusa sa o imprastie acolo...

Trimis de maria1957 in 22.09.15 11:20:07
Validat / Publicat: 22.09.15 12:03:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria1957); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Inima mea

calatorul
    [22.09.15 12:53:36]

Frumos povestit, interesante impresii si sentimente placute de vacanta, ma bucur ca v/a placut asa de mult. Interesant si locul cu picturile si ceasurile oprite, m-ar atrage si pe mine un asemenea loc sa stau pe acolo, iubitor de liniste si relaxare, am gasit si eu asemenea locuri si am scris despre ele pe AFA.

In privinta ultimei dorinte nostalgice, pe mine m/a corectat odata pf. Teoctist si mi/a spus ca nu e corect zis in nefiinta, caci sulfetul pleaca spre fiinta cea mare, doar trupul ramane stingher pe pamant.

Felicitari pentru alegerea inspirata si vacante frumoase in continuare.

[22.09.15 13:00:52]

@calatorul50 - Multumesc calatorule.

Traieste fiecare experienta cu pasiune si... viata va fi frumoasa. Cat priveste nefiinta... m-am referit la moartea trupului. Cred cu tarie ca vom exista in alta dimensiune si am ales acest loc minunat.

elviramvio
    [22.09.15 15:57:23]

@maria1957 -

Scris cu suflet. "Persoana ta este sufletul tau", asa a spus marele filozof care a fost condamnat la moarte prin consumarea paharului de cucuta pe care-l amintesti, Socrate, cel reabilitat dupa peste doua milenii. Despre Limenaria si imprejurimi nimic?

calatorul
    [22.09.15 16:31:36]

@maria1957 - Si eu multumesc pentru raspuns, de acord cu opiniile formulate.

Iar fraza picturile alese special pentru a seduce sufletul, stateam minute intregi si ma inchipuiam facand parte din ele... se simte mirosul si parfumul grecilor antici. Si toate ceasurile din hotel oprite... de parca timpul n-ar avea insemnatate acolo.

si cea de mai jos Regaseam o parte din mine acolo, nu ma puteam gandi la nimic, lasam viata sa curga si... respiram

sunt unele dintre cele mai frumoase si emotionante impresii citite de mine pe AFA pana acum. Poate nu am citit inca suficient. Felicitari pentru relatare si frumusetea gandurilor.

[22.09.15 16:59:15]

@calatorul50 -

De fapt in tot ce fac incerc sa pun inima. Inima este aceea care povesteste.

Multumesc

[22.09.15 19:55:56]

@elviramvio - Da, Elvira, tu esti sufletul tau, -asa zicea Socrate, precum si" Dă-mi frumuseţe în suflet; fie ca omul să devină unul pe dinăuntru şi pe dinafară".

Dar o sa te surprinda daca iti spun ca singuri ne dam cucuta? Prin ceea ce gandurile noastre reusesc sa macine increderea?

Te-am atras pentru ca situ asculti cu sufletul. Ti-ar placea Limenaria, asa cum privesti asa vezi. Toata insula Thassos, si in fond toata Grecia este un taram din povestile Olimpului, adica un taram al zeilor.

Uitam insa ca fiecare loc pe care pasim este un taram al zeilor... adica al fiecaruia dintre noi. Multumesc

[29.09.17 13:37:20]

Autoarea acestui articol a încărcat recent un al patrulea (!!) set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

calatorul, elviramvio, maria1957
    Alte impresii din această RUBRICĂThalassies Hotel: