ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 21.07.10
SEP-2015

Beit Hall - Cum ajungi sa stai la Imperial College London

Cautarile in vederea gasirii unei cazari pentru zilele pe care urma sa le petrecem la Londra au dus in final la alegerea Beit Hall, situat in campusul Imperial College of London. Locatia functioneaza pe vara in regim hotelier de trei stele dar are toate atributele unui camin studentesc din anii studentiei mele!

Oricum, locatia este excelenta! Pentru Londra, a locui ca turist in zona 1 presupune fie o investitie financiara consistenta, fie un compromis foarte mare la capitolul spatiu, confort, curatenie (aici ma refer la bai comune, impartite intre mai multe camere). Noi am avut din start criteriul de alegere pentru camera cu baie proprie, cat mai aproape de zonele de vizitat (ca sa nu fie necesar sa facem cardurile de transport pe mai mult decat zonele 1-2). Intamplarea a facut si sa avem parte de o suprafata extrem de generoasa a camerei (din pacate nu a fost neaparat un avantaj, fiindca in camera era foarte frig noaptea).

Locatia Beit Hall este o clădire de patrimoniu si face parte din Imperial College. Hyde Park şi Royal Albert Hall se găsesc in imediata apropiere iar muzeele Albert si Victoria, Muzeul de Istorie Naturala si Muzeul de Stiinta la mai puţin de 5 minute de mers pe jos. Cea mai apropiata statie de metrou este South Kensington (10 minute de mers lejer) si asigura legatura cu liniile Piccadilly (albastru), Circle (galben) si District (verde).

Camera pe care am avut-o a fost twin, cu baie proprie. Pe site scria ca are 14 mp dar a noastra a fost mult mai mare, intrucat includea : doua birouri cu doua scaune de birou si doua fotolii, plus noptierele aferente paturilor si tot ramanea un spatiu foarte mare. In plus, existau doua sifoniere foarte spatioase. As aprecia ca suprafata era undeva la 24 mp! Baia in schimb... nu se ridica la nivelul asteptarilor. Nu ca ne-am fi dorit sa fie mare, doar ca ne-am fi dorit sa fie mai functionala. Apa la WC se tragea doar... uneori, fiind bazin dispus pe vas care nu crea- nu se stie de ce- presiunea necesara. Initial chiar nu a functionat, am reclamat asta la receptie si s-a mai remediat dar... nu multumitor. Dusul era fix in perete; practic para de dus era ingropata si nu aveai nici o posibilitate sa o orientezi iar bateria de dus avea o singura maneta care simultan regla si temperatura si fluxul de apa- care oricum ar fi acelasi... deci nu prea eficient. La chiuveta erau doua robinete separate pentru apa rece si apa calda si un afisaj vizibil ca apa nu este potabila! Pe jos linoleum, pe pereti vopsea.

Nu am de comentat in legatura cu curatenia: venea cineva si golea zilnic cosurile de gunoi si schimba sacii din cele trei cosuri existente in camera. Ne aranjau si paturile uneori, desi noi le faceam la plecare.

Nu ni s-a schimbat lenjeria insa, nici prosoapele dar asta nu ne-a deranjat fiindca deja eram pregatita si venisem cu ale noastre de acasa cand am aflat ca este camin studentesc.

Camerele nu au TV, nu au uscator de par si, previzibil, nu au net. Contra a 5 lire puteai beneficia de wifi la receptie, nu stiu insa pentru ce perioada- cred ca era maxim o zi la banii astia! :))

Au in dotare o cana electrica si, la sosire, gasesti alaturi cafea instant, ceai, zahar plus doua sticlute mici de apa. Dupa ce le consumi te descurci tu cu apa ta. Fiecare birou are si propriul ventilator (pentru zilele prea calde probabil)

Important de stiut: cladirea are lift incapator si functional.

Referitor la micul dejun inclus: am primit un soi de cartela pe care ni se aplicau stampile de fiecare data cand luam micul dejun. Acesta se ia in alta cladire, situata peste drum de cladirea in care fusesem cazate. Noi am avut camera cu geamuri catre strada si de aici se putea cantina. Deci se traversa strada, se intra intr-o curte apartinand tot colegiului si aici exista o cladire inchisa la culoare. pe scara exterioara se facea accesul direct la etajul la care se afla Salonul Seniorilor unde se ia micul dejun. Fiecare isi ia tava si tacamurile si apoi te asezai la coada si erai servit. Micul dejun inclus in optiunea de cazarea cuprindea atat produse calde cat si mic dejun continental (unt si gem). Puteai opta pentru 5 "elemente"gatite gen ciuperci, carnati, omleta, fasole.rosii coapte, sunca prajita (felie), cartofi pane. Apoi aveai inclus un croissant sau paine la alegere, un castron cu lapte sau iaurt si cereale sau fructe si un pahar de suc sau o cafea sau un ceai. Mai mult decat suficient, oricum!

Asa cum am spus initial referitor la camera, seara era tare frig... asa ca ne trageam pilota peste cap si adormeam bustean la cat de obosite eram. Nu s-a pus nicicum problema sa dea drumul la caldura sau sa iti dea sursa suplimentara de incalzire (la Amsterdam la receptie iti ofereau radiator si in iulie!). Probabil ar fi fost absurd sa consideri nopti reci cele in care ziua fusese atat de frumos si soare afara. Abia in ultima noapte am putut renunta la pilota de pe cap. Asta inseamna ca atunci a trecut temperatura din camera de 19 grade. :D

Una peste alta, a fost o alegere buna. Amplasarea este excelenta, imprejurimile deosebite, accesibilitatea buna. Am citit ulterior, la intoarcerea in tara, ca ar mai exista un camin al aceluiasi colegiu la Princes Gardens care arata mult mai bine (cred ca e mai recent amenajat interior). Sunt de luat in seama astfel de oferte... abia asteptam sa mai vedem Londra!

Trimis de alb1573 in 18.09.15 11:25:27
Validat / Publicat: 18.09.15 16:06:08

VIZUALIZĂRI: 2863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alb1573); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Chiar langa Beit Hall se afla Royal Albert Hall
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[18.09.15 16:06:27]

@alb1573 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Beit Hall Hotel (Imperial College London), LONDRA" (nou-creată pe sait)

[18.09.15 16:14:16]

@webmasterX - Aproximativ bine. Un pic mai jos, respectiv pe Prince Consort Road, la nr. 2

adri-nico
    [07.12.15 11:52:26]

Daca voua v-a fost frig vara, ma gindesc cum o sa fie la noi iarna. Am uitat sa amintesc in rev anterior. Cum e viata de noapte? Nu v-a fost frica? Eu, cind am fost vara, am zis celor in casa din care locuiam ca plec in recunoastere pe-afara, undeva la ora 19. Imi facuse fi-miu un traseu pe internet din punctul A in punctul B, eu l-am desenat pe o foaie si cu hirtia in buzunar am plecat la plimbare. Tin sa spun ca in 2 ore s-a intunecat de tot si n-am vazut decit dinti si ochi albi, in rest doar chipuri negre. M-a luat un fior pe spate si m-am intors repede la cazarea mea. A doua zi, la firma fiind, am auzit la radio cum un negru injughiase mortal o femeie chiar prin zona in care m-am plimbat eu. Sa ma mai plimb noaptea?

[07.12.15 13:26:03]

@adri-nico - Acolo unde am locuit noi este o zona foarte animata. Practic este campus universitar si lumea misuna cam la orice ora din zi si din noapte. Foarte aproape se gaseau Muzeul de stiinta si cel de Istorie Naturala in fata carora era lumina ca ziua. In general ieseam doar prin zonele circulate unde " se iese " in general. Am mai fost (mai) noaptea la Tower Hill si Tower Bridge si la Piccadilly Circus.

Incercam sa ne incadram in programul de la metrou...

[07.12.15 13:29:34]

@adri-nico -... iar frig ne-a fost fiindca nu era dat drumul la incalzire inca!

adri-nico, alb1573