ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2015
SEP-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

O locatie minunata

Salutare,

am fost recent la acest resort din gama Royal, doream sa vedem ultima investitie a grupului Stone si daca merita. Da, merita.

Anul trecut am fost la Royal Wings si a fost f. frumos.

Am sa incep prin a prezenta partile bune:

-locatia a fost realizata intr-un timp record, am inteles ca in feb '15 au demarat si in 15.06 deja au primit primul grup, nu e putin lucru

-totul miroase a nou, iti da impresia de casa abia terminata, iar muncitorii inca nu au plecat, asta la propriu... veti vedea de ce

-biletele le-am luat in aprilie, cand inca nu erau postate decat imagini virtuale sau cel mult de la constructia ce se ridica vertiginos

-am ajuns dupa o ora de mers cu microbuzul ce facea transferul de la aeroportul din Antalia, cei care mergeau la Alanya au mers 3 ore (ghinion)

-peste tot numai marmura de calitate si lemn sculptat, trebuie sa remarc efortul constructorului si al arhitectului

-imaginea de ansamblu este mareata, ca la fiecare locatie marca Royal

-langa si lipit este Royal Dragon, ati ghicit: in stil putin chinezesc

-hotelul este foarte mare, are 6 corpuri (A, B, ... F), dispus in 6 etaje

-camerele sunt ok

-locatia principala de servit masa (aflata la -2) destul de generoasa, mereu am gasit mese; trebuie sa fi atent la aerul conditionat din tavan la alegerea mesei

-wiew-ul excelent, daca-l prinzi... voi reveni

-piscine mari si multe, adancimea constanta de 1,4 m, bine gandita

-sezlonguri din belsug, daca doreai o pozitie mai speciala mergeai la ora 8 si prindeai orice, dar si la 10 gaseai sezlong

-apa super curata si calda, atat la piscine cat si la mare

-de la hotel, pe la minus doi, ajungeai pe plaja in 3 min, adica parcurgeai in linie dreapta 100 m

-nisipul de la plaja este cel mai fin pe care l-am gasit in Turcia si am fost de 6 ori in locatii diferite; oricat de frumos ar fi, nu merg de doua ori in acelasi loc

-de la marginea apei in mare puteai inainta mai mult de 50 m fara sa ajungi la 1,8 adancime, ceeace nu e putin lucru (ca la Mamaia)

-in fiecare seara a fost spectacol cu artisti locali bine pregatiti, de la ora 21.00

-pentru copii erau spatii suficiente de joaca si personal dedicat sa-i supravegheze

-agenti de paza erau bine plasati si supravegheau permanent sa ai bratara de identificare de la hotel, in incinta si chiar pe plaja

-personalul hotelului, destul de amabil, putin cunoscator de alte limbi straine

Si acum, cele care nu mi-au placut:

-odata ce faci rezervarea vorbesti cu o agentie de voiaj, care apeleaza la un turoperator din Romania, care ia legatura cu alt turoperator din Turcia si asa se ajunge la resortul dorit, adica Royal Taj Mahal in cazul de fata

-deci intre tine, platitor si locatia visata sunt alti trei intermediari

-noi am cerut agentiei de contact un apartament cu sea-wiew si situat la minim etajul 4; un prieten bun a fost in iulie si mi-a povestit ca la etajul 3 unde a stat era de fapt etajul 1 si a vazut pereti laterali pt ca nu a cerut ce cerusem eu

-la receptie am prezentat voucherul pe care era mentionata solicitarea insa nu am fost bagat in seama, era acolo un domn IYLMAZ CEVIC care facea ordine si punea pe toata lumea la respect, indiferent ca erau rusi, germani sau turci

-concret, am ajuns la hotel la ora 12, iar la la 13.30 am primit camera (apartament) situat la etajul 3 (adica 1) si cu vedere laterala la un perete; langa geam era de fapt si o terasa pe care inca erau muncitori care lucrau sa termine la exterior, faceau galagie in timpul zilei

-am revenit la receptie dar m-am lovit de inflexibilitatea aceluiasi domn IYLMAZ, a spus ca hotelul nu discuta cu mine ci cu agentia, care agentie am intrebat: cu cea initial contactata de mine sau cu cei doi turoperatori?

-la receptie erau mai multe persoane cu aceeasi problema: diferenta intre ceeace au solicitat/rezervat/platit si ceeace au primit

-domnul susmentionat era de neiduplecat si de neinteles, dadea impresia ca era la el acasa si acorda fiecaruia 2-3 secunde trecand de la unul la altul cu un zambet de gheata si superior

-era sambata cand am ajuns si am asteptat pana luni la pranz cand a venit seful d-lui Iylmaz, un domn Mehmet care ne-a rezolvat problema in 5 min si totul a fost ok dupa aceea

-trecand peste acest episod nefericit cu cazarea, trebuie sa stiti ca partea de Ultra All Inclusive nu este chiar UAI in partea de bauturi la bar

-adica, primesti toate bauturile locale posibile, slab calitative

-daca vrei de ex un whisky bun trebuie sa platesti

-exista si bauturi bune, ex GB, Red Label sau o vodca buna, care nu sunt trecute in lista de bauturi, dar se afla in dulapul din spatele barmanului (cu usa inchisa); eu am cerut intamplator GB si a deschis dulapul, m-a servit apoi a pus sticla la loc in dulap

-berea la draft este locala si din belsug, dar f. slaba

-daca vrei bere Efes, la sticla, light sau dark, trebuie sa ceri si primesti, dar nu e la vedere

-la minibar gasesti o doza de bere Efes, o apa, un Cola si un Sprite

-la noi s-a reincarcat zilnic minibarul; berea la doza o luam pe plaja

-locatia de servit masa este f. ingenios construita, cu mai multe sali, este tip bufet si ai multe variante de aperitiv-fel principal-desert; vinul de serveste la masa din sticla de catre ospatari amabili

-restaurantele pt. a-la-carte nu le-am incercat; am inteles ca se plateste 10 euro de persoana la rezervare, asta e o noutate

-fiind o locatie noua sunt parti neterminate, muncitorii erau prezenti discret si finalizau lucrarile, chiar cu schele pe lateralele constructiei pana la etajul 6

-o chestie interesanta era daca vroiai sa ajungi la barurile de la -1 sau minus 2 cu liftul: nu puteai, in sensul ca liftul de la camere mergea pana la L, adica la nivelul receptiei, acolo schimbai liftul dupa ce parcurgeai o distanta pe jos pana la alt lift care facea legatura doar intre receptie si etajele inferioare, zona baruri

-f. amuzant a fost cand din greseala am apasat in lift -1 si acolo erau numai camere, legatura pe scari era blocata de un ZID, deci a trebuit sa luam liftul... inapoi un etaj pana la L si apoi sa coboram alte scari... e complicat, labirint

-felurile de mancare sunt destul de stereotipe: doua feluri de supa, aceleasi; aperitive semigustoase; felurile principale bazate exclusiv pe pui si curcan; am mai gasit si peste si odata miel la rotisor, bun la gust

-daca nu esti pretentios e ok, daca esti invatat cu mancaruri gustoase "ca la mama acasa" vei avea o problema

-prajiturile arata super, dar gustul e comercial

-intr-o seara am prins o cina tematica mexicana, slab pregatita

-este net peste tot, gratis, dar semnalul e slab.

Resortul are si un Aqua Parc, foarte bine dotat cu multe tobogane, noi l-am vizitat zilnic si ne-a placut

Prietenii nostrii au facut parasailing, pret cam mare pt 10 min de zbor, iar la final au cerut poze si i-a costat mai mult ca zborul, au renuntat la poze bineinteles.

Am vizitat Side, centrul vechi/istoric, merita

-se merge pe jos de la resort pana la o statie de microbuz la 10 min distanta, cu 2 $ de persoana si in 10 min esti in Side pe cont propriu

-acolo ai ce vedea si cumpara, totul se negocieaza chiar daca esti intampinat la tot pasul cu "best quality, best price", sa nu dai niciodata primul pret cerut

-de fapt, chiar langa resort, se afla un bazar care da in alt bazar si tot asa, poti sa faci shopping mai mult sau mai putin avantajos, de preferat seara.

Impresia generala a fost de frumos si placut, soarele ne-a prins pe toti, merita banii, dar se poate mai bine la nivel de instruire si amabilitate personal (in special la receptie) si diversificare meniu restaurant.

Trimis de rdi in 17.09.15 10:47:19
Validat / Publicat: 17.09.15 11:28:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, in doua resorturi, Alanya-Q Resort, Belek-Spice si Royal Wings, Kemer

VIZUALIZĂRI: 3994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rdi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 116.45 EUR pe cameră

[17.09.15 11:28:58]

@rdi - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=17723

[17.09.15 14:27:03]

@rdi - Mulţumiri pentru poze!

Acuma... nu aş vrea să părem "buzăranţi", dar... poate găseşti cândva timp / dispoziţie să ne scrii şi despre experiența Royal Wings? :-)

Anul trecut am fost la Royal Wings si a fost f. frumos.

Ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Peter Aurora
    [04.09.17 12:36:21]

Ce stiti despre Kamelya Fulya Selin?

Peter Aurora
    [04.09.17 12:51:32]