Royal Alhambra Palace Hotel [Colakli]

AUG-2015
...
+ COPII: 1 -- varsta: 9 ani

Vacanta la Royal Alhambra

Am oscilat intre mai multe hoteluri ale grupului Stone, dar arhitectura hotelului si parerile turistilor de pe acest site (cele negative nu pareau semnificative) m-au determinat la achizitionarea biletelor. Insa lucrurile nu au stat atat de simplu pt ca a venit luna iunie si au inceput sa apara impresii proaspete de la hotel... Simteam o mare bucurie cand vedeam ca a mai scris cineva despre Alhambra, doar ca parerile erau foarte diferite, chiar opuse, asa ca disperarea mea crestea si nu puteam sa cred ca am ales atat de prost. Am recurs la a cere lamuriri suplimentare si multumesc pe aceasta cale celor ce mi-au raspuns si m-au asigurat ca nu am de ce sa-mi fac griji.

Cu emotiile oarecum spulberate, dar cu nerabdare ajungem in aeroport si... surpriza :am decolat cu o intarziere de patru ore si jumatate; cu toate acestea zborul a fost placut, transferul ok, iar cazarea s-a facut in 10 minute (la ora 16.30). In holul de la receptie, intr-un loc foarte vizibil se afla o masa pe care erau asezate platouri cu rahat, sticle de sampanie la gheata si un recipient cu sirop de trandafiri, rece si foarte gustos, toate acestea pt oaspetii sositi si nu numai (cine trecea pe acolo se putea servi).

Ajunsi in CAMERA, insotiti de baiatul de la bagaje, avem placerea sa descoperim o camera spatioasa, curata, decorata cu bun gust (combinatia de culori ce se regasesc in covor, in tapiseria fotoliului si in pernele ornamentale de pe pat), dotata cu toate cele necesare unui sejur si cu vedere chiar deasupra intrarii principale in hotel. Am fost foarte incantata de pozitionarea acesteia, doarece eu chiar imi doream o camera in corpul central si am obtinut-o fara nici o interventie.

Curatenia era la ea acasa, prosoapele s-au schimbat zilnic, usa cabinei de dus era curatata in fiecare zi, gunoiul aruncat, aranjamente pt copil pe pat si pt toate aceste nu trebuia decat sa asezam dimineata indicatorul de pe usa pe culoarea verde. Minibarul a fost aprovizionat zilnic, pana in ora 16.

PISCINA -imensa, frumoasa, curata, cu numeroase sezlonguri, care se rezervau dimineata cu prosoape, dar intotdeauna se mai gaseau si mai tarziu; in doua zile noi am fost in situatia de a veni dupa paranz la piscina si am gasit doua locuri fara probleme. Terase, baruri la piscina si la plaja, spatioase, curate cu multe mese, muzica si atmosfera foarte palcuta.

Plaja - foarte lata, cu nisip fin, parasolare, sezlonguri numeroase dispuse pe randuri, cu spatiu intre ele. Intrarea in apa, lina, fara scoici sau pietris; apa marii limpede, se vedeau si pestisori cand nu erau valuri.

SALA DE MASA - Imensa! sunt practic 2 sali pt prezentarea alimentelor, 2 sali cu muuulte mese, o terasa, ceea ce face practic imposibil sa nu gasesti unde sa te asezi. Personalul foarte amabil, eficient - daca masa nu era debarasata si iti vedeau intentia de a te aseza, imediat venea sa o aranjeze si in cel mult 2 minute sa preia comanda pt bauturi (la cina). Mancarea: foarte buna, diversificata frumos prezentata, cu atentie pt detalii.

Salate- multe, diverse, mancare dietetica, peste, carne de oaie, miel, curcan, pui, prepelita, rata, garnituri, macaruri specifice (chinezeasca, turceasca), paste, o seara tematica - pescareasca, dulciuri - pt toate gusturile : unele chiar extraordinare, cheesecake delicios (din pacate doar intr-o zi), torturi si bineinteles minunatele BACLAVALE ; da, isi merita majusculele - delicioase, variate si suficiente la masa de pranz si seara. Sa nu uit de fructe : intr-o gama foarte bogata- 12 sortimente.

ECHIPA DE ANIMATIE - Ok. Despre spectacolele de seara nu pot spune prea multe, am vizionat doar doua, am participat la petrecerea din gradina resortului - foarte frumos, in restul serilor am preferat sa ne plimbam pe faleza sau sa stam la barul cu muzica live.

La final as dori sa spun ca a fost o vacanta foarte frumoasa, in care ne-am simtit ca intr-un palat si asta datorita arhitecturii minunate, cu spatii deschise, cu detalii extraordinare ce tradeaza opulenta si bun gust si nu in ultimul rand datorita serviciilor oferite, oamenilor minunati care faceau toate eforturile ca turistii sa se simta bine.

Recomand acest resort si as vrea vrea sa mai spun ca pot intelege ca perceptia si pretentiile oamenilor sun diferite, insa trebuie sa spunem lucrurile asa cum sunt si nu sa aruncam cu cuvinte urate si nepotrivite care nu exprima realitatea si astfel inducem in eroare persoanele ce vor sa fie informate.

Le multumesc tuturor celor ce au descris realitatea si astfel m-au ajutat si pe mine. Va doresc vacante frumoase si alegeri inspirate!

Impresii încărcate de SILVIA 77 in 06.09.2015 23:34:34

Validat / Publicat: 07.09.15 00:16:00

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (SILVIA 77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15948 PMA (din 22 voturi) nota2

- elisav
[07.09.15 08:30:51]

@SILVIA77 Si noua ne-a placut!

- vacanta2007
[16.03.16 16:24:25]

Buna Ziua

Vreau sa va intreb daca exista teren de tenis de camp, cate sunt si pe ce material (zgura sau beton)?

Multumesc mult

Marius G.

- SILVIA 77
[18.03.16 21:16:08]

@vacanta2007: Din pacate acest hotel nu are terenuri de tenis de camp.

Publicitate    [21.05.19 14:58:43]