ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.07.08
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 ani

Un loc de vis, cu gazde minunate

A fost a doua oara cand ne-am cazat aici. Prima data, in 2013, pentru un sejur de 5 nopti. Vara aceasta, revenirea a fost fireasca.

Cabana Plaiul Parangului dispune de cel mai mare si frumos spatiu din zona Rusu. Are o curte foarte mare, ingrijita impecabil, cu pomi si iarba, foisor de servit masa, terasa si gratar. Privelistea este superba, spre depresiunea Petrosani si muntii din jur.

La parter este bucataria (dotata cu toate cele necesare, 2 frigidere, masina de gatit electrica, chiuveta, vesela, tacamuri etc)) si sala de mese, cu TV.

Camerele, duble si triple (cu fotoliu pat) sunt dispune pe 2 nivele, etaj si mansarda. Doamna Doina, proprietara, ne-a sfatuit sa ne cazam la mansarda, unde se afla cea mai mare camera, camera 5. Dupa ce am vizionat-o, am decis sa ramanem acolo. Vazandu-l pe Vlad, fiul nostru, micut atunci de 13 ani jumate si aproape 188 cm, doamna Doina i-a propus sa doarma singur, in camera alaturata, la acelasi pret (adica 80 lei, tripla), iar acesta a acceptat. Acum, in 2015, povestea s-a repetat, noi fiind cazati in camera 4 (5-ul era ocupata), iar Vlad in apartament.

Camerele sunt curate si dotate cu tot ceea ce este necesar. Patul este spatios, noptiere, masuta cu scaune, balcon propriu cu priveliste deosebita, baie proprie micuta (dar cu apa calda permanent). Acum 2 ani, serile au fost foarte reci si domnul Stefan, proprietarul, a pornit centrala termica.

Descrierea aceasta stiu ca suna sec. Noi ne-am simtit minunat, si asta atat datorita amplasamentului cabanei, curtii frumoase, cat mai ales datorita proprietarilor, niste gazde impecabile. E greu de descris in cuvinte comportamentul acestora (amabilitate, bun simt). Un model de gazda.

Ne-am simtit excelent acum 2 ani si, de aceea, cand am fost din nou in zona, am stiut unde ne vom caza.

Fotografiile spun mai mult decat vorbele.

Recomand aceasta cazare, atat familiilor, cu sau fara copiii (acestia au unde sa zburde in voie), cat si grupurilor. Singurul inconvienient poate fii utilizarea bucatariei daca cabana este ocupata in proportie de 100 %... Noi am servit micul dejun in bucatarie si am facut vreo 2 gratare in curte. Daca doriti sa serviti masa la restaurant, in imediata apropiere se afla Hotel Rusu unde se mananca excelent. (Tot aici puteti juca o partida de tenis de masa sau biliard).

Lipsa televizorului in camere ajuta la socializare. Fiul meu, de exemplu, a jucat sah si table cu tatal lui, ceea ce numai facuse de ceva timp.

Zona este foarte frumoasa, puteti face drumetii pe munte (apelati cu incredere la domnul Stefan pentru informatii si recomandari, montaniard inrait), sau puteti vizita Cheile Jietului, Straja etc. Iarna, aveti la dispozitie partii de schi.

Distanta pe jos pana la telescaun, 10 minute.

Trimis de lottee7 in 02.09.15 17:39:05
Validat / Publicat: 02.09.15 20:15:33

VIZUALIZĂRI: 2056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lottee7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabana Plaiul Parangului, vedere din curte

[02.09.15 20:16:06]

@lottee7 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Cabana Plaiul Parângului [Parâng - Petroșani], MASIVUL PARÂNG-ȘUREANU" (nou-creată pe sait)

Aurici
[03.09.15 11:04:35]

@lottee7 - Frumos loc! De ce o fi unitate neclasificata?

lottee7AUTOR REVIEW
[03.09.15 17:32:20]

@webmasterX - Nu este acolo. Este dupa pensiunea Bujor de Munte, pe o straduta mai jos de hotel Rusu.

[03.09.15 18:34:11]

@lottee7 - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19243.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • lottee7AUTOR REVIEW
    [03.09.15 19:29:34]

@webmasterX - am salvat. sper ca e ok.

[03.09.15 19:40:39]

@lottee7 - ce să fie ok? Așteptam să arunci o privire pe harta respectivă și să ne spui coordonatele exacte.

lottee7AUTOR REVIEW
    [03.09.15 19:49:03]