ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
AUG-2015

Barcelona …... Veni, Vidi, Amavi!

Oooh, Barcelona ce mult mi-ai placut … … sper sa nu fie singura noastra intalnire in aceasta viata!

Cum am ajuns sa vad Barcelona?

Am vrut sa merg in Londra si in timp ce ma documentam am schimbat brusc macazul spre Barcelona… de ce? Nici eu nu stiu… dar nu am regretat nicio clipa.

Sa incepem cu cateva date tehnice:

Am avut de ales intre trei companii aeriene:

1. Blue Air: 110 eur de pers dus intors 4 nopti

2. Wizzair: 210 eur de pers dus intors 3 nopti

3. Tarom: 210 eur de pers dus intors 3 nopti

Pretul include doar bagaj de mana.

Am ales prima varianta de zbor (despre cazarea la hotel Sant Antoni voi scrie separat)

Asadar iata-ne in Barcelona pe aeroport (mentionez ca in avion Blue Air ne-a oferit si o gustare calda care prinde bine avand in vedere ca zborul dureaza cam 3 ore).

Transport Barcelona: am achizitionat 2 cartele T10 in valoare de 9,90 eur fiecare si pe care le-am folosit si la calatoria cu trenul RENFE (R2 nord) (25 de minute a durat calatoria si am coborat la a 4-a statie) ca sa ajungem in zona Passeig de Gracia iar de aici am luat metroul linia violet L2 in directia BADALONA POMPEU FABRA am mers doua statii circa 15 min si am coborat la Monumental iar de aici aprox 5-7 min pe jos pana la hotel (vezi impresii).

Cartela T10 ne-a ajuns la fix pentru cele 4 nopti ba chiar ne-a ramas o calatorie neutilizata dar dupa experienta din Roma (atunci aveam doua bilete nefolosite si am vrut sa le dam cuiva gratis dar oamenii carora le-am oferit erau reticenti si au refuzat) nu am mai incercat sa le daruim!

In rest am mers mult foarte mult pe jos consider ca asa descoperi cel mai bine frumusetea unui oras!

Obiective turistice vizitate

Ziua 1:

1. Sagrada Famila uriasa biserica nefinantata din banii publici (precum Catedrala Mantuirii Neamului) ci doar din donatii si vanzarea biletelor. Aici geniul Gaudi a lucrat (incepand cu varsta de 31 de ani) peste 40 de ani ultimii 15 dedicandu-i in intregime. M-a emotionat modul in care a murit cel supranumit arhitectul Domnului : in drum spre casa unui prieten a fost lovit de un tramvai, cineva l-a gasit intins pe jos si l-a dus la un spital al saracilor. Aici a si incetat din viata.

Am avut rezervare online : prêt achizitie 15 eur de pers plus 4,5 eur vizitare turn dar din pacate vremea fiind neprietenoasa (ploua) nu am urcat in turn urmand ca cei 9 eur sa fie returnati in contul de card.

2. Pentru ca ploua am zis ca vizitam mai tarziu Parc Guell asa ca ne-am indreptat pe jos catre casa Batlo numita si ’ casa oaselor’ construita in stil modernist si art nouveau unde scopul artistului a fost sa elimine toate liniile drepte. Aici am avut rezervare online plus fast pass total 53 eur (ghid audio inclus), 2 persoane asa ca am trecut ca prin branza de coada maricica de la intrare.

3. A urmat apoi La pedrera pe care am vazut-o doar de afara, pretul mi s-a parut piperat, coada mare la intrare.

4. Am ajuns la Parc Guell, si am vizitat doar zona free fara cea monumentala, pt noi a fost suficient. In drum spre parc ne-am oprit sa mancam: Paella de marisco (cu fructe de mare) la 9,80 eur si un fel de meniul zilei format din salata, cartofi prajiti, paste si un copanel de pui la 6,90 eur.

5 Pentru ca mai aveam timp la dispozitie de la parc Guell ne-am intors in Placa Lesseps si am pornit catre Tibidabo pe jos, dupa aproximativ 35-40 miunte am ajuns in statia de unde pleaca TRAMVIA BLU, am luat doua bilete dus a cate 5,50 eur bucata apoi funicularul catre Tibidabo: 2 bilete a cate 7,70 eur dus intors.

Si iata-ne pe Tibidabo varful de 512 m situate in Parc de Collserola cel mai mare parc metropolitan din lume…. aici am zabovit cam 2 ore: poze, admirat privelistea, vizitat biserica, cumparat hot dog delicios 3,5 eur. Pentru urcare cu liftul in varful bisericii tariful este de 3 eur/pers. La intoarecere am coborat tot cu funicularul evident darn u am mai folosit Tramvia Blu ci am asteptat in statie autobuzul 196 (utilizat cartela T10) pana in Pl Dr. Andreu si de aici am luat Rodalies de Catalunya L7 pana la capat de linie in Placa Catalunya (am utilizat T10) unde ne-am incheiat seara si apoi pe jos catre hotel. ”Cina “ am servit-o la un fel de fast food din apropierea hotelului nostru” Tichey “se numeste unde am mancat un burger delicious (un burger adevarat nu ca cel de la brandurile de fast food pe care le stim cu totii) la 4 eur si tapas anchoa la 3 eur

Ziua 2.

1. Montjuic… colina de 185 m… …. de la statia Monumental am luat L2 violet in directia Paral-lel pana la Passeig de Gracia apoi L3 catre Zona Universitaria pana la statia Paral-el si de aici Funicularul catre Montjuic (gratis) calatoria dureaza 3 min… apoi Teleferic Montjuic 2 calatorii dus intors (alegere neinspirata sa luam si retur) cost total 23 eur. Coboram la Castel Montjuic vechea fortareata militara pe care o si vizitam (prêt 5 eur/pers). Preturi la aparatele cu fisa din interiorul Castelului : 0,7 eur cafea/0,7 eur apa. Cand am ajuns noi in jurul orei 10.30 nu era coada la intrare dar cand am iesit in jur de 12.30 erau cam 30 de oameni ce asteptau.

2. Mirador de L’ALCADE …... foarte foarte frumoasa zona. Pana aici am ajuns cu telefericul luat de la castel Montjuic (am mers doar o statie… presupun ca daca nu aveam biletul tur retur trebuia sa mergem pe jos pana aici) si de aici am hotarat sa coboram spre port pe jos mergand spre Mirador de Miramar. Am intalnit un hotel dragut Miramar aflat intr-un cadru pitoresc cu vedere la Mediterana imediat langa este Transbordador Aeri del Port - port cable car care traverseaza portul si merge pana la plaja San Sebastian, prêt bilet 11 eur/pers doar dus sau 16,50 eur dus intors, mi s-a parut cam mare pretul si l-am ocolit…. am coborat apoi mai multe trepte pana am ajuns in zona portului pana la Mirador de Colom. Ne-am plimbat apoi vreo 2 ceasuri prin Port Vell aici am intalnit o ambarcatiune interesanta ecologica ziceau ei unde oamenii stateau si faceau plaja pe un fel de plasa robusta suspendata deasupra apei cat dura calatoria aprox 1ora si jumatate, cand am ajuns noi ambarcatiunea tocmai pleca, pretul era 16,50 eur/pers dupa care am vazut ca a afisat : urmatoarea calatorie ora 16.00 pret 17,50 eur!!! se scumpise intre timp???!!!

3. Pentru ca ni se facuse foame si eram in zona Barcelonetta chiar langa gura de metrou am dat peste un restaurant :Taller de Tapas (zona Plaza de Pau Vila, 13), aici un chelner roman (gay declarat… oricum se vedea si fara sa ne spuna el) ne-a recomandat meniu tapas la 11,5 eur si meniu burger la 10 eur (delicioase amandoua), plus o bere locala San Miguel la 0,33 pret 2,60 eur plus traditionala Sangria, 1 pahar, 5,50 eur.

4. Ne-am indreptat apoi spre Parc de la Ciutadella unde ne-am odihnit piciorusele istovite apoi am admirat cerul albastru tolaniti in iarba de langa Arcul de Triumf.

5. In drum spre La Seu ne-am racorit intr-o cafenea cu o bere (draught) 3,95 eur si o cola la cutie, 2 eur. Ajunsi in zona catredralei accesul liber inca nu era permis si ne-am mai invartit prin zona vreo 10-15 min. De mentionat ca La Seu se viziteaza gratis (in rest este 7 eur intrarea) de la ora 17.45 la 20.00 in zilele lucratoare iar in zilele de sambata si duminica intrarea este gratis incepand cu ora 17.30, dar accesul in turn nu este gratis. Noi am ales sa urcam in turn (3 eur/pers) si privelistea este foarte frumoasa.

6. Seara am incheiat-o pe Rambla iar in drum spre Rambla am nimerit intr-o patiserie unde am mancat o delicioasaaaaa prajitura cu ciocolata si zmeura (prêt 2,75 eur). A fost o incantare! Curcubeu pe cerul gurii! La Bouqeria aici ne-am desfatat cu fructe si suc la pahar (prêt 1 eur bucata).

Ziua 3:

1. Plaja Barcelonetta: de la Monumental cu L2 violet 2 statii pana la Passeig de Gracia si de aici cu L4 in directia La Pau inca 3 statii pana la Barcelonetta, si de aici inca 10 min pe jos pana la plaja. Plaja este gratis, nisipul relativ curat (se mai vad resturi ici-colo), apa se adanceste brusc in aceasta zona. In departare am zarit cam la 150 de m niste sezlonguri cu umbrele dar nu am avut curiozitatea sa merg pana acolo deoarece la plaja nu am zabovit decat 1h si jumatate, oricum mi s-a parut aglomerata poate datorita faptului ca este gratis.

2. Ne-am indreptat apoi de la Brcelonetta spre Camp Nou pentru dorinta sotului de a vedea stadionul, la intoarcere spre statia Les Corts am mancat la un micut restaurant meniu tapas 10 eur care includea 10 tapasuri plus o bautura la alegere : bere, sangria sau apa. Delicioase tapasurile de aici! .

3. Am luat metroul de la Les Corts si am coborat in Placa Espanya: aici am admirat doar din exterior Caixa Forum si Poble Espanyol (intrarea 12 eur fara ghid si 15 eur cu ghid audio) daca se ia billet combinat MNAC+Poble Espanyol pretul este de 18 eur (convenabil zic eu).

Am hotarat sa vedem doar MNAC (12 eur/pers, sambata dupa ora 15 intrarea este gratis, daca doriti sa vizitati doar terasa cu o priveliste superba asupra fantanilor platiti doar 2 eur)

4. Cea de a treia zi si ultima am incheiat-o tot pe Rambla unde am cumparat suvenirurile aferente si ne-am delectat in La Mercat de Bouqeria cu stridii (open oysters): 2,5 eur bucata, scoici la abur (steamed 10 eur portia, razor clams sau navalles/navajas in catalana (cred!!!) 16 eur si cu cate un pahar de vin alb 2,75 eur

Cam asta a fost experienta noastra in Barcelona:

Concluzii finale:

1. Daca este ceva ce mi-a displacut in B? Nu cred... poate doar ca localnicii sunt soferi cam agitati si desi asteapta cuminti la semafor in momentul in care s-a inverzit semaforul pt ei pornesc asa ca din pusca, atentie poti fi usor calcat daca nu iutesti pasul, probabil ca sunt asa sunt ei oameni temperamentali si ar mai fi ceva nu par foarte dornici sa te ajute, sa iti explice (sau nu inteleg!!) sa te convinga, sa cumperi, sa incerce sa iti vanda cu orice prêt…. sunt ceva de genul daca vrei bine daca nu, iarasi bine!

2. Am inteles acum de ce B. este in top zece cele mai vizitate orase din lume pentru ca este pur si simplu fabuloasaaaaa!

3. Au transportul in comun ffff bine organizat, nu am asteptat mai mult de 4 min niciodata.

4. Piata Boqueria este o incantare a papilelor gustative mai ales pentru rubensienele ca mine

5. Este un oras foarte verde si curat avand in vedere puhoaiele de oameni.

6. Daca recomand vizitarea B in luna august: DA, desi am primit avertizari ca va fi cald, aglomerat... etc va spun ca in a doua zi am avut parte de cod galben de ploaie (la asta chiar nu ma asteptam) bine ca a plouat doar pana la ora 12.00!!! in rest temperatura era suportabila (eu fiind o mare iubitoare de caldura) iar in privinta aglomeratiei va spun cu mana pe inima ca la noi in Mamaia este mai aglomerat decat in B. !!!

7. Am citit inainte de plecare o veche zicala catalana:” Barcelona es bona si la bossa sona “:=Barcelona e buna daca punga cu bani suna!! Mie personal mi s-a parut ca la capitolul mancare si posiblitati de luat masa este mai ieftina decat ROMA de ex. In schimb obiectivele turistice au preturi ceva mai piperate! Asta a fost perceptia mea! Barcelona este un must do!

Merita fiecare banut!

La finalul calatoriei noastre sotul imi zice: ei l-au avut pe Gaudi si noi pe Ceausescu, nu putea sa fie invers? Dar chiar, de ce nu a fost invers?

Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca pana la final!

Trimis de indiralisa_26 in 01.09.15 10:52:44
Validat / Publicat: 01.09.15 12:36:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 tapas servit in zona Camp Nou

Carmen Ion
[01.09.15 13:56:47]

@indiralisa_26 - Felicitări pentru un review plin de informaţii utile. Percepţia mea faţă de Barcelona concordă cu a ta: mi s-a părut un oraş care are câte ceva de oferit pentru orice gusturi, foarte interesant, foarte frumos şi nu exagerat de scump.

[01.09.15 16:50:46]

@Carmen Ion - multumesc

laurus
[01.09.16 10:40:09]

De pe ce site ati luat bilete la Sagrada? un link poate?

Pt ce interval orar recomandati cumpararea acestora? Dimineata pt 9 e bine sau e f aglomerat atunci?

Multumesc.

[01.09.16 13:09:51]

@laurus: sagradafamilia.org/en/tickets. Eu am rezervat de dimineata la 10.00 ca sa fiu sigura ca am timp sa servesc micul dejun si sa ajung dar poți rezerva si la prima ora 09.00 pentru ca sunt 750 de m pana la Sagrada de la hotel.

Am rezervat si urcare in turn dar pt ca am avut ghinion de cod galben de ploaie in ziua aceea nu se putea urca si am primit diferența de bani in cont la aproximativ o săptămana

laurus
[02.09.16 18:13:09]

@indiralisa_26 multumesc de raspunsuri.

Am vazut ulterior intrarea la metrou (L2 Monumental) de care aminteai in celalalt review.

Din linkul catre Sagrada am gasit basic tickets (care vad ca tot 15E este), dar nu gasesc pt turnuri, ori nu stiu eu sa caut.

[03.09.16 08:28:04]

@laurus: caută Sagrada Towers daca nu găsești direct... văd ca au la 29 EUR Sagrada+turn+ghid audio, sa lași minim 1 ora distanța intre orele de vizitare cand îți iei biletele

Carmen Ion, indiralisa_26, laurus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: