ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2015
AUG-2015

Către satisfăcător

Mamaia 2015

23.08.2015

Mamaia pare anul acesta (vezi impresiile anterioare) un pic mai stearsa de praf, un pic mai curata si aranjata.

Promenada care acum e pavata si are stalpi de iluminat cu leduri arata in sfarsit normal pentru o statiune turistica. Sunt destule cosuri de gunoi, e mai curatenie decat in anii trecuti, spatiile verzi insa sunt tot cam palide si cu aspect de toamna.

Pasarelele de trecere peste bulevardul Mamaia sunt bune ca idee cu exceptia celei de la satul de vacanta unde cand e aglomeratie e masacru, este teribil de subdimensionata, pe jos sunt copii care cersesc, lumea se chinuie sa nu-i calce in picioare... trebuia facuta de 3 ori mai lata. Parca ar fi facuta doar pentru extra sezon.

Au aparut constructii noi, altele sunt in curs de finalizare, in curand va fi un zid de betoane intre doua ape cu cate un punct de verdeata parlita ici-colo cum te uiti de la un capat la altul.

Trenuletele de pe faleza care erau trase de cate un tractoras pe motorina ce mirosea urat mai ales pe caldura au fost inlocuite de trenulete sau mici autocare electrice.

Autoservirile sunt putin mai reinprospatate si mai ingrijite iar la terase mancarea e facuta la repezeala dar cu timpi de asteptare mari si personal acru/plictisit. Preturi mari peste tot bineinteles.

Tot mai multe dintre hoteluri au inceput sa oblige clientii sa cumpere serviciile de masa pentru lunile iulie si august adica exact in perioada in care exista viata pe litoral. Obligatia de a cumpara serviciile de masa inca nu o inteleg la un hotel unde cazarea te intereseaza in primul rand, nu doresc sa fiu hranit cu forta, sau poate ca au o mancare oribila din punctul meu de vedere. Daca chiar doresc mancare de la ei, imi cumpar si serviciile de masa.

Treaba asta cu mesele bagate pe gat se tot extinde si noi tot inghitim, sper doar ca cineva dintre cei care au putere de decidere sa se lumineze si sa revizuiasca acest aspect si orice unitate de cazare sa fie obligata sa ofere in primul rand cazare la calitatea stelelor afisate iar serviciile de masa sa fie optionale nu obligatorii. Altfel n-o sa te mai poti caza pe niciunde fara sa te fure prin serviciile de masa pe care nu le doresti dar esti obligat sa le platesti.

Tot litoralul a mers nejustificat de scump de la un an la altul, reducerea de tva pentru alimente din acest an nu are evident nici un impact aici, iar hotelurile sunt ultra umflate ca si numar de stele. Citisem recent despre controale si retrageri de stele, sper sa se intample peste tot si sa nu ni se mai scoata ochii cu stelele inexistente pentru pretul platit. Daca s-ar putea sa si plateasca cei care au acordat licentele de functionare cu mai mult de 1-2 stele pentru camerele de 10-12mp de care e plin litoralul ar fi minunat. Sau poate ar fi o idee sa stam cu totii acasa anul viitor ca sa vedem ce se intampla.

Asa in general este o fragila atmosfera de "hai ca putem" insa fragila fiind, sunt mari sanse ca in anii ce urmeaza sa treaca inapoi la "las-o ma ca merge asa".

Tinem pumnii!

Trimis de florintm in 23.08.15 13:37:21
Validat / Publicat: 23.08.15 14:26:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

irinad
[23.08.15 17:22:10]

@florintm - Ar fi fost şi mai bine să vedem şi nişte fotografii, nu că nu te-am crede pe cuvânt, dar ar întări cele spuse de tine.

Mulţumim de informaţii proaspete!

florintmAUTOR REVIEW
[25.08.15 02:13:21]

@irinad - Irina eu nu prea sunt cu pozele, dupa cum ai vazut nu am pus nici una pe la nici un review. Sunt oricum destule de unde se poate alege puse de alti utilizatori.

cristina47*
[18.06.16 22:17:32]

In sfarsit, am contribuit si eu la un Superbonus. Cu placere! Merci pentru informatii. Si eu am fost la Mamaia anul trecut, dar nefiind cazata acolo, si miercuri vreau sa trag o fuga din nou.

cristina47*, florintm, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: