ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 21.08.15
AUG-2015

Gresala sanctionata; asumata si intr-un final remediata

pe data de 21 iulie fac o rezervare telefonica la pensiunea Decebal de la Ieselnita pt 3 camere pt data de 8 august pe numele Vlad Vuta.

In 23 iulie platesc avansul de 150 lei conform celor discutate, si il instiintez pe reprezentantul pensiunii prin sms (a se vedea extrasul de cont si jurnalul SMS atasate).

Pe 4 august dau telefon pentru confirmarea rezervarii si mi se spune ca nu am nici o rezervare pt 8 august pe numele Vuta ci pe 8 septembrie, dar mi se promite ca se incearca gasirea unei variante de cazare pt 8 august; nu se reuseste acest lucru iar pe 5 august mi se promite telefonic ca mi se va returna avansul platit.

Cu toate telefoanele si sms-urile ulterioare trimise (conform jurnal telefon si sms atasate) pe data de 21.08.2015 inca nu am primit in cont acesti bani (conform extras de cont atasat).

Trimis de VladPH in 21.08.15 13:05:10
Validat / Publicat: 21.08.15 13:38:09

VIZUALIZĂRI: 1960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VladPH); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.08.15 13:37:48]

@VladPH: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Publicat fără note, cf Regulamentului -- "nu aţi fost cazaţi efectiv"

Am primit documentele doveditoare ale situaţiei prezentate mai sus.

După aflarea punctului de vedere al proprietarilor (probabil o simplă formalitate, obligatorie însă din punct de vedere legal), unitatea va fi inclusă pe Lista Neagră AmFostAcolo - unităţi care nu respectă rezervările.

[23.08.15 11:36:02]

@VladPH - v-a fost cumva înapoiat, între timp, avansul?

[23.08.15 21:25:12]

@webmaster: vineri la ora 12.00 ziua nu era intrat nimic in cont de la ei. Verific luni la prima ora si va comunic.

[25.08.15 13:39:43]

@VladPH - UPDATE: astazi, pe 25.08.2015 mi s-a returnat avansul care a facut obiectul reviewului meu.

pe 24.08.2015 am fost contactat telefonic de catre proprietarul pensiunii care nu stia cum sa isi mai ceara scuze pentru incidentul creat, despre care spunea ca abia atunci aflase. Mi-a spus ca angajatul de la pensiune, responsabil pt toate acestea a fost concediat, iar eu voi beneficia de o reducere de 30% la cazare daca voi mai apela la serviciile lor. Iar eu la randul meu am instiintat autoritatile sesizate anterior de faptul ca am primit banii. Nu stiu care sunt procedurile lor si daca acest lucru poate opri actiunile probabil deja declansate, dar mi s-a parut corect sa procedez asa.

Multumesc foarte mult siteului "amfostacolo" pentru intregul sprijin acordat.

[25.08.15 13:54:00]

Din punctul nostru de vedere, a fost mai degrabă o greşeală de comunicare sau notare a DATEI rezervării, şi nu o nerespectare a acesteia

- din moment ce administratorul pensiunii şi-a asumat greşeala şi pretinde că a luat măsuri pentru evitarea acestor greşeli pe viitor, înclinăm să-i acordăm o a doua şansă.

Totul depinde însă de poziţia turistului - a celui care a fost afectat de acea greşeala.

Dacă şi acesta este de acord, vom anula (opri) procesul de includere pe Lista Neagră.

Dacă acesta îşi susţine însă pe mai departe plângerea, unitatea va fi afişată pe Lista Neagră AFA - unităţi care nu respectă rezervările.

@VladPH - după cum vezi, decizia este a ta.

[25.08.15 14:15:57]

@webmaster - Inteleg si accept "gresala de comunicare" si trec peste faptul ca din cauza ei a trebuit sa imi schimb putin concediul, mie si a inca 2 familii; cel mai rau ma deranjat tergiversarea returnarii avansului. Dar in final accept punctul dvs de vedere si sunt de acord cu anularea includerii pensiunii pe Lista neagra.

[25.08.15 14:20:54]

@VladPH - Am notat; procesul de includere pe Lista Neagră a fost stopat, în cazul de faţă.

Dacă doreşti, poţi schimba şi titlul ales pentru review (acum că tot s-a clarificat contextul) - în cazul în care găseşti potrivităschimbarea, poţi folosi linkul SESIZEAZĂ (e afişat cu roşu sub review)

VladPH
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Decebal: