ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 28.07.15
AUG-2014

Albena mării liniștite

Administratorii stațiunii au conceput și implementat cu succes brandul ”Albena - Oasis for holiday”. Mi-a plăcut să-l caut și să-l regăsesc în fiecare om, lucru și eveniment din stațiune.

Hotelurile sunt în jur de 40: câteva pe plajă, altele în centrul stațiunii și în apropierea plajei și câteva sus-sus, în parc. Acolo ai panoramă, piscine, pădure, liniște, dar nu ai plajă, deci este bine de luat în calcul când alegi hotelul.

Accesul în stațiune (intrare-ieșire) se face trecând o barieră. Fiecare intrare și ieșire constă 6 leva, pe care îi poți achita la recepția hotelului. Dacă cineva mai are amintiri sau gânduri neplăcute despre mașini furate în Bulgaria, îi vor fi alungate de aceste bariere. Stațiunea este atent semnalizată prin indicatoare astfel încât este aproape imposibil să nu găsești imediat hotelul unde dorești să ajungi.

Schimb valutar. În 2014 erau doar 2 în toată stațiunea. Vă sfătuiesc să schimbați de acasă bani.

Plaja. Oriunde este amplasat hotelul fiecare oaspete are rezervate două șezlonguri și o umbrelă pe plajă. Precum veți observa în fotografii sunt funcționale și ușor de utilizat. Plaja este compartimentată pentru fiecare hotel în parte, cu porțiuni largi pentru diferite sporturi. Într-o parte a plajei este amplasat în mod original (urcat pe niște piloni) un restaurant, dar nu se află șezlonguri în apropierea sa. Plaja este largă și lungă, cu nisip fin, intrare lină în mare, fără valuri sau curenți de aer. Plaja este supravegheată permanent de salvamari în timpul zilei, iar la sfârșitul zilei se reașează șezlongurile, umbrelele, se curăță și se nivelează nisipul cu un tractor. Este unul dintre cele mai interesante evenimente la care copiii asistă cu mare atenție.

Distracții pe plajă. Zonă este amenajată astfel încât să poți practica în liniște aproape orice sport îți dorești. Există terenuri amenajate pentru volei, tenis, fotbal, o zonă pentru yoga și multe spații de joacă pentru copii. Pe plajă nu se vinde nimic, nu se fac fotografii și nu ești îmbiat cu nici un serviciu contracost. Pe marginea plajei sunt amenajate mici căsuțe unde te poți bucura în tihnă de un masaj. La ieșirea de pe plajă, la distanțe egale sunt amplasate dușuri. Există o baie modern amenajată, utilată, cu automate pentru tampoane ș. a., unde oaspeții plajei pot să se ușureze în liniște și gratuit. Pe plajă este amenajată o bibliotecă cu cărți în 15 limbi de unde poți împrumuta gratis cărți.

Faleza este largă, curată, amenajată, luminată seara, astfel încât te poți plimba liniștit la orice oră.

Distracții în stațiune. Majoritatea distracțiilor sunt concepute pentru familii cu copii: mașini și bărci electrice, tir, biciclete, rulete, minitren, fotografii de epocă ș. a. Prețurile pornesc de la 4 leva.

Cumpărături. Există un lanț de minimarketuri în toată stațiunea, cu prețuri accesibile și ofertă largă. Pe strada centrală poți achiziționa tot felul de suveniruri, gustări și articole de plajă.

Recomand cu drag Albena, este una dintre cele mai liniștite, sigure, curate și elegante stațiuni. Mergeți și veți dori să reveniți curând!

Trimis de amalia80 in 19.08.15 11:17:27
Validat / Publicat: 19.08.15 12:35:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalia80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Seara pe plajă

Zoazore
[19.08.15 13:26:06]

@amalia80 - Iar mi-a revenit onoarea primului vot. Foarte util. Dar am si-o corectura de facut:

Intrarea in Albena este 6 leva daca stai mai mult de 30 de minute. Cele 6 leva se platesc / sejur la receptie. O SINGURA DATA. Celelalte iesiri/ intrari suplimentare se taxeaza cu 2 leva fiecare drum.

amalia80AUTOR REVIEW
[19.08.15 14:47:10]

@Zoazore - Mulțumesc pentru subliniere, intr-adevăr așa este. Am omis această informație.

codryna
[19.08.15 14:47:36]

Ma bucur sa citesc lucruri frumoase despre Albena. Noi am luat aici pentru prima oara contactul cu litoralul vecinilor, in urma cu 5 ani si a fost o experienta foarte placuta. Un singur minus: locurile de parcare in zona hotelurilor de pe plaja, partea sudica erau foarte putine si atunci se ridicau masini intr-o veselie. Ca si plus fata de ce s-a mentionat: hotelul unde am fost noi cazati (Mura) ne-a inclus in sejur taxa de 6 leva pentru fiecare masina.

Zoazore
[19.08.15 14:54:24]

@amalia80 - Nu-i nimic. Importanta este informatia exacta. Nu conteaza cine o da! Mi-a facut placere sa contribui si eu!

Vacante insorite!

amalia80AUTOR REVIEW
[19.08.15 14:54:45]

@codryna - Ma bucur ca și vouă v-a lăsat o impresie plăcută Albena. În privința parcării, cred că totul ține de noroc- găsești sau nu găsești loc -.

amalia80, codryna, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Albena și împrejurimile: