ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2010
ÎNSCRIS: 24.01.10
MAR-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Paris vizita +Disneyland

Plecare Blue Air 3 bilete 340 euro cumparate cu 6 luni inainte sosire beauvais la 80km de paris, de acolo bus 13 euro pers pana la porte malliot de unde cu metroul te duci in orice zona a Parisului.

Rezervare ibis langa defense curbevoie la 1, 3km de statia de metrou zona de zgarie-nori a Parisului. Hotelul ok raportat calitate -pret.

5 zile de mers 10-12 ore pt vizite la principalele obiective si o zi pt disney.

A meritat fiecare euro cheltuit si speram ca o sa repetem experinta dar cel putin 2-3 zile la un hotel de langa Disney.

Trimis de bogdan 75 in 24.01.10 11:37:32

VIZUALIZĂRI: 4494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ibis courbevoie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

webmasterXY*
[24.01.10 11:42:43]

Impresiile vor fi mutate ulterior la sectiunea dedicata Parisului, nu prea au ce cauta la Poiana Brasov

[24.01.10 13:25:15]

executat

[24.01.10 13:57:19]

Hei, buna! cum a fost cu BlueAir-ul la Paris? ca de mult ma gandeam, dar ezit din cauza distantei mari dintre aeroport si oras. Ati rezervat locuri dinainte pentru autobuz? a asteptat pana ati venit sau l-ati prins din fuga? cat ati facut pana in oras? cum a fost la intoarcere, ati fost la bus cu trei ore inainte de zbor?

[24.01.10 14:20:06]

sa stai o saptamana la Paris si sa poti spune atat de putin, e o performanta!

@wm99/77/sau altul... > sa nu uiti si pozele!

[24.01.10 14:25:36]

lol, dragos -- numa' sa mai fie 'loc' pentru ele (pt poze) -- tre' sa le inghesuim/strangem cumva, de exemplu, pe cele peste 200 incarcate acolo doar de (acel) singur user.

Kiddin' -- sunt mutate deja, la "pachet", automat, cand se aplica comanda 'mutare review' (daca pozele SUNT atasate review-ului)

bogdan 75AUTOR REVIEW
[24.01.10 16:16:02]

pt Lizuk-Autobuzul de la beauvis asteapta cam 30 minute dupa fiecare aterizare iar biletele le iei din aeroport chiar de unde ridici bagajele. Sant autobuze pt toate cursele nu trebuie sa alergi pt ca de-la coborare din avion cu asteptat bagaj cu cumparat bilet a durat 15-20 minute.

La intoarcere pt ca plecarea era la 10 deci trebuie sa fii cu 2 ore inainte plus 1ora si 15 drumul si fiind-ca eram la 1, 3 km de metrou si bagaj ai copil am comandat un taxi care a costat pe ceas 145euro.

Daca mai ai intrebari iti pot raspunde.

Pt dragos6-Ar trebui sa scriu 2 ore pt fiecare zi petrecuta acolo. Daca te intereseaza sa afli ceva anume poti intreba sau citi impresiile scrise de altii.

[24.01.10 20:48:06]

Deci sa inteleg ca nu ai mers cu busul inapoi la aeroport ci cu taxiul? si ca ai dat 145 de euro? hm... mai scump ca avionul, cred :-) Pe mine exact asta ma interesa, intoarcerea, pentru ca avionul e destul de dimineata si daca mai pui si cele 3 ore in avans... Merci oricum!

[24.01.10 21:17:35]

@ lizuk > saitul "neoficial" al aeroportului: http://www.beauvais-airport.com/

poate te "coafeaza" alte variante:

http://www.parisminicab.com/price.php (oferta buna pentru mai mult de 4 persoane cu bagaje, avand in vedere ca la ei la taxiuri se plateste de obicei separat pt. bagaje mari!)

sau asta:

http://www.supershuttleparis.fr/en/ (care la o simulare mi-a dat un pret de 160 € dus-intors pentru 3 adulti si un copil + bagajele de rigoare).

[24.01.10 21:40:22]

Merci, dragos, stiu varianta oficiala :-) Practica ma interesa, nu stiu cat e de incomod dimineata cu plecarea asta, parca asteptam sa-mi zica cineva "a, e ok stai linistita, sunt si alte autobuze mai tarziu". 13 euro pe segment e ok, 80 e mult... Merci, pana una alta am avut alte variante ok de ajuns la Paris

pepsi70ro
[24.01.10 21:42:34]

La vara vreau sa-i fac sotiei o surpriza pentru cei 15 ani in care m-a indurat cu stoicism si sa-i fac o declaratie de dragoste in Paris. Deja m-am interesat 4 bilete de avion dus/intors ma costa in jur de 430 euro, acolo vom inchiria o garsoniera pentru o saptamana (daca este cineva interesat de oferta, maine cand ajung acasa i pot da site-ul), insa marea mea problema ramane transportul de la aeroport in oras si invers. Mai mult la intoarcere ma intereseaza. N-au si ei un metrou pana la aeroport, doar este Paris-ul, ce naiba...

Aoleu, nu cumva sa-i spuneti ceva sotiei la intalnirea de la Brasov, ca se duce totul de rapa, multumesc

CCRRIISSYY
[24.01.10 22:03:13]

Exista transport de la aeroport CDG in Paris. Este RER metrou de subteran si suprafata. Fiind tot din Constanta, pot sa te ajut cu o harta a acestui transport. Ne vedem in Poiana

[24.01.10 22:08:52]

Pepsi70, vezi pe care aeroport zbori. Discutia de mai sus se refera la Beauvais, care e ceva mai departe (aici vin in general avioanele companiilor lowcost). Crissy ti-a raspuns despre altul

[24.01.10 22:14:29]

acele "shuttle" spre care am dat link (şi sigur va mai poate ajuta GOOGLE sa mai găsiţi câteva) circula la ORICE ora şi va duc/aduc direct la/de la hotel. ce puteţi cere mai mult, mai ales dacă aveţi o gaşcă mai mărişoară şi multe bagaje?

@ Pepsi > exista transport RER cu legături la metrou la aeroporturile de lângă Paris: Charles de Gaule (Est) şi Orly (sud). au si linii de autobuz care fac legătura spre oraş. (orlybus de pilda)

pepsi70ro
[24.01.10 22:42:23]

Cred ca este Beauvais, deoarce biletele vor fi la o companie low-cost, oricum voi avea timp suficient pentru docmentare, multumesc mult, cred ca am inteles.

[25.01.10 10:10:12]

lizuk, transportul in comun in paris este f bine pus la punct. doar daca ai "noroc" de-o greva, altfel nu-ti fa probleme. pe cdg ai rer. toate celelalte destinatii au legaturi auto pana la rer sau metro.

poti sa pleci si fara info prealabil, dar pentru linistea ta, informeaza-te de pe net.

[25.01.10 10:12:48]

referitor la impresia postata, cam prea putin despre paris si nimic despre disneyland.

bogdan, povesteste-ne ce-ai facut/vizitat la paris, care mai sunt preturile, cum a fost la disneyland.

[25.01.10 10:18:20]

Cosminp, scrisesem si eu intr-un review ca am dat-o gata pe sora mea cand a vazut cat de bine ma descurc in Paris cu transportul in comun, iar eu am descoperit asta acu vreo 5-6 ani si de atunci m-am tot specializat. Deci stiu ca transportul in Paris e super, dar Beauvais e la vreo 80 km de oras si intr-acolo nu circula RER sau transport in comun.

bogdan 75AUTOR REVIEW
[26.01.10 20:39:43]

cosminp, am vizitat cam ce mi s-a parut mai interesant Noul Arc, turnul Effel, notre-damme, Sacre-Coure, Luvru, Arcul de triumf, Champs-ELYSEES, Gradinile Tuileries

etc. am mers de dimineata de la 8-9 pana seara avand dupa noi si copilul de 6 ani si inca o familie cu 2 copii unu de 6 si unu de 3 ani, am mers ff mult cu metroul sau R. E. R-ul care leaga si extremitatile parisului. Preturile la muzee sant cam 8-12 euro

la turn 12 pana sus la Disney 50 adultii 40 copii

Preturi la mancare sant in functie de unde mananci

de ex la disney o pizza de la 10 -12 euro un hot dog 4-5euro.

PT DIsney trebuie sa mergi cel putin 2-3 zile

se cuprinzi ambele parcuri.

Daca te intereseaza ceva anume poti intreba.

[27.01.10 09:46:55]

multumesc bogdan, la disney nu am fost, pentru ca am considerat ca fara copii nu are farmec. cat priveste vizitele, in '97 am stat 5 saptamani si ajunsesem sa cunosc parisul mai bine decat bucurestiul. am vizitat f mult si am mers pe jos multi km zilnic. cat priveste preturile, fusesem avertizati sa nu ne miram si sa nu facem comparatia cu romania. asa ca, o paine bagheta frantuzeasca era 5 franzi(aproape 1 euro), o sticla de 0,5 l cu apa era 5 franci, un pachet de marlboro era 20 de franci (aproape 4 euro).

in ultimile vizite la paris m-am plimbat hai-hui pe strazi si am mers direct la magazinele pe care le stiam pentru ceva cumparaturi.

sa vezi si palatul versailles, d'orsay, muzeul figurilor de ceara, domul invalizilor si multe altele. eu in 5 sapt am facut fotografii pe 8 filme.

[27.01.10 10:07:00]

dupa ce am fost la Disneyland cu copiii, am ajuns la concluzia ca acolo merita sa mergi si fara ei, sa poti sa-ti alegi singur in ce si de cate ori sa "te tragi"!

abia astept o astfel de ocazie!

bogdan 75, CCRRIISSYY, cosminp, Dragoș_MD, lizuk, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: