ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 28.07.15
JUL-2015

Plajă, mare și distracție!!!

Am poposit în stațiunea Nisipurile de Aur la mijlocul lunii iulie, în plin sezon estival. Ajutați de gps am ajuns repede în stațiune și apoi la hotel, despre care am povestit în alt articol. Pentru viitorii oaspeți ai stațiunii aș vrea să adaug câteva referințe care le-ar putea fi de folos în alegerea stațiunii și, de ce nu, a poziției hotelului.

Nisipurile de Aur este o stațiune la țărmul Mării Negre, cu hoteluri așezate pe plajă sau mai sus, pe dealul și păduricea care străjuiește plaja. Este foarte important acest aspect, deoarece țărmul nu se bucură de mândria soarelui până târziu, deoarece dealul și pădurea îi oferă, în multe porțiunii ale plajei, după ora 18.00, umbră. În stațiune sunt în jur de 80 de hoteluri, dar pe plajă și mai în apropierea ei sunt, de la port spre Varna: Glarus, Berlin Golden Beach, Sentido Golden Star, Edelweiss, Morsko Oko, Lilia Metropol, Kaliakra, Grifid Hotel Vistamar, Admiral, Astera. Stațiunea este destul de mare și, chiar dacă în descrierea hotelului sau a agenției plaja este/pare aproape, se poate întâmpla să nu poți face la pas drumul de la hotel spre plajă. Defapt este destul de mult de mers să vizitezi stațiunea de pas. În centru, au punct de plecare două minitrenuri unul spre port, altul spre Riu. Dacă doriți să vizitați stațiunea, de-a lungul străzii comerciale, vă sfătuiesc să vă urcați în acest mini trenuri (preț bilet: 4 leva, bilet și copii) și la întoarcere să o luați la pas.

Distracții în stațiune. Stațiunea era animată atât ziua, cât și seara, până târziu în noapte. Fiecare restaurant are programul artistic propriu, mare parte vizibil și de ascultat din stradă. Programul artistic este diversificat, pentru toate gusturile: specific bulgăresc, macedonean, grecesc, rock, dansuri de societate, ș. m. a. d. Jocurile pentru copii sau adulți sunt la fiecare pas: trambuline, mașinuțe electrice, bărci pe apă, baloane de apă, cinema 6D, prețul lor începând de la 10 leva. Te poți plimba cu poneiul, cu tricicleta electrică, îți poți testa răbdarea cu picioarele nemișcate în acvariile cu pești (fish spa). Fotografiile retro pot pare o afacere bună - 10 leva, dar acesta este prețul pentru o singură persoană. La mare vogă par a fi tatuajele și împletitul părului doamnelor și fetițelor (față din alți ani pare a se fi schimbat puțin moda), ți se oferă catalogul cu modele și alegi ce crezi că ți se potrivește.

Lângă port este amplasat un Amfiteatru cu mici turnulețe de castel, în acest an avea loc un Festival Balkan Folk Fest, cu spectacole în fiecare seară de dans și muzică tradițională (intrarea 5 leva).

În centrul stațiunii erau seara concerte în aer liber, puteai urca pentru panoramă la copia Turnului Eiffel (era coadă în fiecare seară la intrare) sau puteai să cauți o masă la unul dintre restaurantele din zonă.

Faceți-vă timp să poposiți la port: am găsit bărci odihnindu-se, bărci intrând și ieșind din mare, pești. Un proprietar de barcă deosebit de sociabil ne-a invitat înăuntru să vedem cum este! Merită!

Distracții pe plajă:

Pentru masaj sunt amenajate mici cortulețe unde te poți bucura în tihnă de un masaj profesionist. Pe plajă apar o dată pe zi: vânzători ambulanți cu fructe, porumb fiert, pește uscat, suveniruri din scoici, un fotograf&Mickey Mouse (apar jucându-se cu copiii și la jumătate de oră apar cu fotografia 10-15 leva). Pe plajă sau din port poți alege una dintre distracțiile pe apă: plimbare cu vaporașul sau diverse sporturi pe apă (prețuri începând cu 20 de leva de persoană, vezi foto).

Este de luat în considerare că în unele porțiuni de plajă intrarea în mare nu este lină, la jumătate de metru ajungând la 1,5 m adâncime. Deși suntem la Nisipurile de Aur acesta nu este foarte plin și pe alocuri are și multe scoici.

Cumpărături. Pe strada comercială și în bazar găsiți absolut tot ceea ce se poate cumpăra, mai puțin electrocasnice și mobilă. Suveniruri de toate felurile, fructe proaspete (un pahar pleacă de la 3 leva), înghețată, clătite, vată de zahăr... Noi am ales sortimentul de cosmetice Rose în Bulgaria, magneți de frigider handmade și frumoasele&aromatele lor cutii cu rahat.

Prețuri orientative la supermarket: rahat cutie 150 gr. 1,8 leva, Ciocolată 100 gr. 2 leva, Bere cutie 0,5 l. 1 leva, înghețată, săpun rose, magneți frigider, toate începând cu 1 leva...

Dar cea mai frumoasă este marea, pe care vă invit să o savurați cât mai de dimineață! Iubind scoicile am avut găsit o adevărată comoară! Iubind cărțile am citit pe șezlong în muzica lină a valurilor! Iubind viața m-am bucurat de ea împreună cu familia: am alergat, am râs și ne-am bălăcit pe cinste!

Dacă am omis ceva răspund cu drag la întrebări!

Vacanță plăcută tuturor!

Trimis de amalia80 in 18.08.15 09:53:11
Validat / Publicat: 18.08.15 12:01:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalia80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Dansuri tradiționale la Balkan Folk Fest

[18.08.15 12:00:53]

[18.08.15 12:45:52]

@webmaster - Mulțumesc pentru titulatura MiniGhid AmFostAcolo, mă onorează!

andreieu
[18.08.15 14:04:03]

@amalia80 - Ai descris scurt și la obiect! Felicitări! O să revin și eu cu un review și cu poze în următoarele zile!

[18.08.15 14:43:58]

@andreieu - Multumesc, cu siguranță mai sunt multe de spus despre Nisipuri.

gettyy
[18.08.15 17:20:08]

@amalia80: Am citit cu multă plăcere articolul tău!

Scurt, la obiect... exact cât trebuie!

Felicitări!

[18.08.15 20:03:21]

@gettyy - Mulțumesc pentru aprecieri, sper ca cei care doresc să meargă la Nisipurile de Aur să aibă un tablou corect al acestei destinații de vacanță.

alex_iasi
[18.02.16 08:52:50]

f frumos punctat! felicitari

Tinkerbelll
[14.08.18 20:15:13]

@amalia80: minunat articol si foarte foarte util. MULTUMIM mult de tot!

alex_iasi, amalia80, andreieu, gettyy, Tinkerbelll
Alte impresii din această RUBRICĂHoinărind prin Nisipuri: