Mera Resort (ex Cocorul / Pajura) [Venus]

AUG-2015
2080
+ COPII: 1 -- varsta: 3 ANI

Complex Resort Mera 4* = Hotel Mera Blue + Horel Mera Sky + Mera Villas

Un hotel OK pe litoralul romanesc pentru familii cu copii si nu numai...

Si noi am stat la Mera Resort 5 zile cu fetita noastra. A fost un sejur OK avand in vedere raportul calitate-pret.

Plusuri:- piscina foarte mare pentru copii, cu tobogane din care cu greu iti mai luai copilul, loc de joaca in interior foarte curat, loc de joaca in exterior, programul artistic SUPER - fetita noastra statea pe ringul de dans toata seara..., amabilitatea personalului-in special a echipei de la rezervari (dl Iulian un adevarat profesionist, avand in vedere multitudinea de conditii/intrebari solicitate de noi...) camera cu mobilier nou si cochet.

Minusuri: camera foarte mica, dar nu ne-a deranjat prea tare, tanand cont ca am avut si un patut de bebe..., scurgerea la dus-au rezolvat cumva, insa pacat de investitie pentru ca in timp se pot degrada peretii destul de tare, poate cel mai tare ne deranja dimineata zgomotul usilor - toti tranteau usile cand ieseau si intrau in camera si "romanismele" de tip trezit de la 7 dimineata si pus prosop pe sezlog, sezlog pe care tu-l ocupi 1 ore- maxim 2 dupa ora 14:00..., prosoapele de pe scaunele de la mesele din fata scenei pentru programul de seara -un fel de "atentie rezervat", lipsa meniu pentru copii, zona de promenada din statiune dezolanta.

In conculzie, MERA e un hotel OK pentru familii cu copii si il recomandam atat eu, cat si celelalte doua familii cu care am fost.

Impresii încărcate de Ramos in 17.08.2015 14:38:57

Validat / Publicat: 17.08.15 15:44:16

• Alte destinații turistice prin care a fost: Italia, Belgia, Franta, Ungaria, Olanda, Tunisia, Elvetia, Turcia, Cipru, Germania etc.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ramos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 6 voturi) nota2

- CristinaElena77
[18.08.15 09:04:24]

@Ramos -

Salut!

Da-mi voie sa te contrazic pe alocuri... respectiv in ceea ce priveste asezatul prosoapelor pe sezlonguri la plaja... ca de altfel si la piscina... spui ca se puneau la 7 dimineata in vederea ocuparii lor la pranz. Eu iti spun ca nu e chiar asa, pentru ca la ora 8 cand noi eram in fiecare dimineata pe plaja, toate sezlongurile erau ocupate.

Si da, cei care le luasera de dimineata, daca doreau sa se intoarca si dupa amiaza, isi lasau prosoapele. Imagineaza-ti ca tu ar fi trebuit sa platesti 20 de lei pe sezlong. Te duci dimineata la 8, dai banul, la 11 pleci ca nu mai poti sta ca ai copilas mic, dar vrei sa il ai si dupa-masa, ca doar l-ai platit pe toata ziua, nu? Cum ar fi sa pleci si sa il gasesti ocupat? E ok asa?

Si nu ca o scuza sau justificare, dar practica "ocuparii cu prosopul" a sezlongului pentru ocuparea lui ulterioara nu e specifica doar romanului, si se practica cu succes si in tari precum Bulgaria, Turcia... si nu numai de romani. Stii vorba aceea: "cine se scoala de dimineata departe ajunge" sau ca sa o adaptez... :" cine se scoala de dimineata, ajunge... sa ocupe sezlong" :)

Trebuie sa intelegi ca in conditiile in care nu exista plaja suficienta si hoteluri prea multe... asta e practica. Daca nu iti place, iti recomand sa mergi in Italia, la Rimini, unde plaja e larga, plina de sezlonguri... goale, fara prosoape puse pe ele, doar ca va trebui sa scoti din buzunar 20 euro/sezlong si il ai toata ziua, fara stres...

De practica "pun prosop pe scaun la scena" nu am auzit si nici vazut si nu imi pare rau ca nu am trait asta.

Toate cele bune va doresc!

- CristinaElena77
[18.08.15 09:18:53]

@Ramos -

... in schimb... da, cu asezatul prosoapelor pe sezlongurile de la piscina... iti dau dreptate, pentru ca erau efectiv de prisos, in conditiile in care toata lumea gasea un loc la piscina... si erau gratis si berechet... si asta da, nici eu nu am inteles-o si de altfel nici nu am practicat-o... pentru ca nu mi s-a parut ok.

Dar in nici o dupa-amiaza (pentru ca noi dupa-amiezele le aveam rezervate balacelii in piscina) nu am avut surpriza neplacuta sa NU gasim loc pe sezlong la piscina.

Insa la plaja, care plaja deservea mai multor hoteluri... acolo era... "lupta" si concurenta acerba :)