ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 11.08.15
AUG-2015

Raport pret/calitate foarte bun

Deoarece am inrosit internetul inainte de a hotari unde sa plecam in vacanta, acum, ca ne-am intors, inca zambind, va asternem cateva impresii la cald, cu gandul ca putem sa fim de folos.

Am plecat in marea aventura in perioada 27 iulie - 3 august 2015. In pretul sejurului am avut incluse transportul cu avionul, transferul aeroport - hotel, cazarea si masa. Drumul a durat asa: Galati - Bucuresti, 4 ore, Bucuresti - Antalya, 1 ora si 1/2, Antalya - Alanya, 3 ore (cu tot cu asteptarea in aeroport, vreo 12 ore in total).

1. Cazarea:

Hotelul Krizantem se afla aproape de malul marii, intr-o zona-furnicar cu hoteluri si centre comerciale, alei, bazaruri, terase, trasuri, palmieri. Statiunea este frumoasa. Hotelul, de fapt, are 3 cladiri cu 6 etaje fiecare, parca. Din cate am citit in alte reviewuri, cladirea in care este receptia are camerele cele mai bune. Noi, fiind 2 adulti si un copil de 15 ani, am optat in bilet pentru "camera familiala" - ceea ce inseamna un apartament de 55 mp cu 2 camere, mare, cu aer conditionat in fiecare camera, balcon si priveliste frumoasa, spre una din cele 3 piscine ale hotelului si o alee comerciala.

Daca sunteti foarte pretentiosi, e bine sa stiti ca nu au facut renovari de vreo 10 ani - deci "modern" e inlocuit cu "simplu si placut" si "foarte curat" (femeia de serviciu isi facea treaba bine, zilnic).

Trei piscine, loc de joaca pentru copii, biliard si o mica scena unde au loc spectacole pentru copii completeaza peisajul exterior.

Pont: 30 euro/dolari dati la receptioner la cazare va asigura cea mai buna camera in acel moment.

2. Masa

Micul dejun - bun, pranzul - bun, cina - foarte buna. Sucurile - reci, berea Efes - buna, cafea, ceai, apa - de la dozator. 70 % din meniu se repeta zilnic.

Au si zona de hamburgeri cu diverse garnituri in afara programului de masa.

Pont: cola, fanta, sprite - all inclusive, dar ceri la bar.

3. Plaja

De la piscina hotelului, printr-un scurt pasaj subteran, ajungi pe plaja. Apa - turcoaz, cristalina, calda. Sezlonguri, umbrele fara plata. Sezlonguri cu saltea si umbrele - 2 euro/zi. Nisip fin, dar cand intri in apa, ai 2 metri de pietricele si niste bolovani in cale.

4. Entertainment:

Exista program seara pentru copii, iar in timpul zilei pentru cei din piscine.

A doua zi de la cazare, a venit ghidul si ne-a prezentat optiunile de petrecere a timpului acolo. Am ales hammam (baie turceasca), turul Alanyei, Aquapark Planet si pachetul "kombo" - rafting, pescuit, aventura park si safari.

Circulatia este infernala in oras.

Hammam-ul il recomandam oricui, e o binecuvantare, te face ca nou.

Turul Alanyei a inclus o vizita la Cetatea Cleopatrei (peisajul taie respiratia), o plimbare cu corabia si inotat in larg, o vizita la un magazin de aur si la muzeul figurilor de ceara (a meritat).

Aquaparkul Planet a fost sub asteptari.

Insa pachetul "kombo" a fost cireasa de pe tort (13 km de rafting si safari in varful muntelul, peste canion... un vis!) Copiii sunt in siguranta.

In statiune auzi vorbindu-se aproape exclusiv rusa (o singura familie de romani a mai fost cazata in aceeasi perioada cu noi). In magazine, turcii ti se adreseaza intai in ruseste, ghidul in autocar vorbeste in rusa, asta in cazul in care grupul nu e format exclusiv din romani, iar engleza ghizilor vorbitori de limba rusa este ca si inexistenta.

Toate produsele de la bazare sunt absurd de scumpe, dar, daca te ambitionezi in negociere, poti obtine si jumatate de pretul cerut initial. In oras, gasesti de la magazine de lux, pana la bazare cu produse claie peste gramada.

Oriunde te-ai afla - receptie, bar, autocar, plaja etc - vei intalni celebrele "tip box-uri", unde 1 euro lasat iti poate oferi un tratament regesc :)) (noua, 2 euro lasati la bar, ne-au adus 3 cocktail-uri si bere cat n-am putut bea).

Pont: noi am schimbat euro in lire turcesti. Oriunde te duci, te intreaba daca platesti in euro, dolari sau lire turcesti. Am constatat ca, platind in lirele lor, preturile erau mai mici.

In concluzie, locatia este frumoasa, cu mare si munte in acelasi loc, iar turcii sunt niste oameni calzi si primitori. Hotelul e bun, fara mari pretentii. De mentionat in final ca in Alanya vremea este foarte calda si umeda.

Nu stiu daca e bine sa spun asta, dar o fac totusi: locatia, serviciile, oamenii si posibilitatile de petrecere a timpului sunt peste ofertele similare de pe litoralul romanesc.

Sper ca v-am fost de folos. Vacanta frumoasa, lipsita de griji!

Trimis de VictoriaF in 11.08.15 02:14:30
Validat / Publicat: 11.08.15 03:01:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VictoriaF); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.15 03:00:53]

@VictoriaF: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adrianbogdan
    [11.08.15 14:08:58]

Buna!

In septembrie 2008 am fost si noi cazati aici, personal m-am simtit foarte bine aici, camerele sunt foarte mari mai ales cele tip family, noi am fost cu masina alti prieteni au fost cu avionul in total 10 adulti si 7 copii, programul pentru copii a fost slabut in rest ne -a placut maxim. Recomand

Vacante reusite!

VictoriaFAUTOR REVIEW
    [14.08.15 00:11:30]

@webmasterX: locatia e ok

bigu_2006_rapid
    [26.03.18 12:44:48]

@adrianbogdan: in iulie 2008 am fost si eu pe acolo, dar nu in sejur, eu eram cazat mai spre oras la un alt hotel, de 3 stele, my aytap i se spunea atunci, acum s-a unui cu gold hotel si i se spune monart city!

am fost in... vizita la o familie cu, care ne-am imprietenit in avoin, autocarul sprew alanya si cum ne-am intalnit prin statiune ne-au invitat intr-o zi la ei, si bineinteles... noi la fel am procedat!

nu stiu de ce dar lor le-a placut mai mult hotelul nostru decat al lor de 4 stele, pe atunci i se spunea krizantem katya, din cauza rusilor aflati la hotel si care... faceau ravagii pe acolo, rascoleau mancarea, strigau tare unii la altii, galagie mare, vesnic beti, beau... pe caldura aia numai votca-cola (cola... mai putina) !

cum eu si sotia de atunci eram singurii romanasi din hotelul nostru, plin de nemti, englezi, putini rusi, cativa turci de-ai lor, ne-am simtit minunat acolo, as reveni oricand!

mi-a placut si la krizantem, dar va rog sa ma credeti ca nu era nici o deosebire intre hotelul nostru de 3 stele si acesta de 4 stele! doar atat...

culoarul acela subteran de acces spre plaja era diferenta... in rest... mai nimic, nici la mancare sau bautura, nici la plaja, amandoua minunate!

superb... locul, de vazut neaparat!

adrianbogdan, bigu_2006_rapid, VictoriaF
    Alte impresii din această RUBRICĂKrizantem Beach Hotel [Oba]: