ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
    ÎNSCRIS: 05.05.13
    JUL-2015

la PMM* = 33 GBP

Rezonabil, pentru tranzit

De la aeroportul din Edinburgh se ajunge ușor; fie cu tramvaiul care își are capătul la ieșirea din terminal, până la stația Gyle Centre, fie cu mașina, până la roundabout-ul care face legătura cu A720 (centura capitalei), apoi, spre Gyle Broadway, până la roundabout-ul care duce la Lochside View, la numărul 6, unde easte situat hotelul. E pe partea dreaptă, ultima clădire dintr-un set de blocuri de birouri. Este cochet, cu grădină în spate și cu alei care te conduc spre trecerea pietoni dinspre Gyle Shopping Centre, cu al său supermarket Morrison’s. Are parcare gratuită, dar nu cu suficiente locuri (scrie și pe booking că parcarea este pe principiul primul venit, primul servit), însă nu am văzut să fie probleme: cei veniți mai târziu erau lăsați să pună mașina pe alee, perpendicular pe autovehiculele parcate. Spațiul este generos, în lățime, încât să permită manevre.

Hotelul are trei etaje și două lifturi. Recepția este deschisă non-stop, iar personalul, internațional. Nu știu să fi văzut vreun scoțian; m-am întreținut pe net cu o italiancă și doi spanioli, pe care i-am regăsit, în carne și oase, la ghișeu. Lobby-ul este spațios, cu sala de mese pentru micul dejun (nu recomand; este prea scump. Cel mult, pentru comoditate, dar se poate mânca bine și ieftin la mall), calculator cu internet și imprimanta la recepție, pentru check-in-ul la aeroport, dacă este cazul, automate de sandwich-uri, snacksuri și cafea.

Scriu detaliat, spre plictisul unora, dar nu am făcut poze, așa că va trebui să acopăr lipsa prin cuvinte…

Acum, Ibis Budget este fostul lanț Etap. Adică plastic la greu și confort minimal. Curat, însă. Camerele sunt potrivite, cu un pat dublu pe mijloc și unul suprapus. Patul dublu este perpendicular pe perete, iar cel de deasupra, paralel cu peretele (atenție la cap, mai ales când te așezi în patul de jos).

La geam este o măsuță, cu un scaun și, deasupra ei, un televizor plat. În colțul dinspre geam, lângă scara patului superior, în perete, un loc cu umerașe, pentru haine. Nu există dulap. Geamul se poate întredeschide, pe principiul american al protecției împotriva sinucigașilor, dar este bine izolat și are un stor vertical funcțional, care obturează bine lumina (mai ales că cerul se lumina puțin înainte de ora 5 dimineața).

Camera are sistem de climatizare, în perete, la intrare, cu toate comenzile încastrate în peretele de lângă pat. Sistemul funcționează impecabil, iar noi l-am folosit pentru căldură, chiar dacă existau pilote rezonabile. În Scoția, la fine de iulie, este cam răcoare…

Apropo de sistemul de comandă al dispozitivelor electrice: deși există comutatoare în perete, toată instalația de iluminare poate fi controlată prin senzori amplasați deasupra capului, la pat. Iar lumina din WC este automată, cu senzor de mișcare.

Acum vine partea mai grea: toaleta și baia. Din motive de economie de spațiu, chiuveta, cu oglinda din dotare, este amplasată în cameră, la intrarea în cabina de duș. Care cabină are, în loc de ușă, un geam translucid, care se închide prin propria greutate. La fel și la toaletă, care este separată de camera de baie, ușa se închide tot prin propria greutate. Adică nu au clanțe…

Mai trebuie spus că, pe peretele din fața cabinei de baie (cea cu geamul translucid în loc de ușă) se află o oglindă mare.

În fine, internetul este de calitate. Mă așteptam, dat fiind numărul mare de camere din hotel, să fie ceva probleme, dar m-am înșelat.

Una peste alta, pentru tranzit și pentru locație, recomand acest hotel. Mai ales că tramvaiul face legătura directă cu centrul orașului, în numai 20 de minute, cu o frecvență ceas de 10 minute. Există și autobuz, dar italianca de la recepție ne-a sfătuit să îl evităm, deoarece aglomerația de pe traseu făcea incertă perioada de tranzit. Oricum, nu aveam de gând să luăm autobuzul; am mai scris, ori de câte ori am la dispoziție transport pe linie (metrou, tramvai, tren) îl prefer, fiind mai rapid.

Vezi și impresii de călătorie

Trimis de makuy* in 10.08.15 11:32:49
    Validat / Publicat: 10.08.15 12:20:33

VIZUALIZĂRI: 1767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (makuy*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 GBP pe cameră

[10.08.15 12:19:46]

@makuy - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

makuy*AUTOR REVIEW
    [10.08.15 22:03:59]

@webmasterX - Cu plăcere Ezitasem, deoarece Ibis Budget sunt toate la fel. Diferența o face locația.

Da, localizarea este perfectă. Iar harta, mărită, îmi stârnește amintiri plăcute

calatorul
    [24.08.18 17:38:04]

@makuy: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, am sa rezerv si eu o camera la hotel in conditiile astea, mai vorbim la intoarcere. Aleger inspirate si vacante frumoase!

calatorul, makuy*

• pagină generată în 0.044620990753174 sec