ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2015

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

[hotel Delfinul] Dezamagitor

S-a terminat cel mai urat concediu de care am avut parte in ultimii ani. De ce spun asta, va voi scrie cateva impresii despre Complexul Steaua de Mare, (all inclusive) din Eforie Nord:

am ajuns sambata (1 august) la ora 12:30, surpriza nu aveau camera la hotelul Meduza (3 stele), si ne-au indrumat la hotelul Delfinu (4 stele), acolo am stat la coada cel putin doua ore pentru a ne da camera, aproape de ora 15 am primit camera dupa ce, am fost nevoit sa sun la agentie.

camera foarte mica, mirosea a rancezeala, iar daca lasa-i usa la baie deschisa nu mai puteai sta, mirosea a c... t.

la masa stateai cel putin 15 minute pentru a lua de mancare (la coada)

pentru masa pe terasa, la fel 15-20 minute

piscina cu apa de mare, nu are rost sa va spunce toti ''needucatii'', i-si faceau nevoia in piscina, era mai sarata ca apa de mare si mirosea

pentru seslong, un adevarat maraton, la 4:45 am. trebuia sa alergi sa mai gasesti unul liber

sunt multe alte lucruri pe care as putea sa le mai scriu, dar ma rezum la cele relatate mai sus, ma bucur foarte mult ca acest hotel a reusit sa piarda o stea in aceste 8 zile, si mi-as dori sa mai piarda una, nu merita nici 3 stele.

pentru cei care au scris review-uri pozitive (m-am luat dupa acestea), am o singura explicatie, este singurul hotel la care mergeti an de an, sau a-ti fost platiti, i-mi pare rau dar credeam ca aici se scrie adevarul.

copilul meu a facut 39 temperatura; si l-am adus acasa cu enterocolita, iar eu si sotia suntem plini de bubite pe pile.

Trimis de Atod in 09.08.15 08:45:21
Validat / Publicat: 09.08.15 10:30:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Hotel Tismana (nota 10); Hotel Sunquest (nota 10)

VIZUALIZĂRI: 2457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Atod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.15 10:29:56]

@Atod: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.08.15 10:45:50]

Salut, @Atod

Două întrebări...

Nu știați că ora de check-in este 18.00? Sau cei de la agenție nu v-au informat despre acest lucru?

Trecând de la 3 la 4 stele ar trebui să fie un plus pentru vacanța voastră, având în vedere că și prețul diferă. Acest lucru nu v-a deranjat?

În fine, nu există două persoane cu păreri la fel, nu cred că a fost plătit cineva să scrie despre acest hotel, însă multe dintre observațiile pe care le atribui hotelului sunt din vina turiștilor "needucatí" și nu a hotelului.

Vacanțe frumoase îți doresc pe viitor!

[09.08.15 13:19:27]

Nu este vorba ca cei care au scris aici au fost platiti... nicidecum. Fiecare insa are pretentiile lui, asteptarile lui si o anumita perceptie asupra realitatii. Uite, de exemplu, tu spui ca era aglomeratie la masa si pe plaja, atunci cand doreai sa iei un sezlong... am observat ca sunt multi cei carora nu prea le pasa de acest lucru, aglomeratia o percep ca pe ceva firesc, la fel si " bataia " pt sezlonguri, pur si simplu nu ii deranjeaza. De ce? Probabil asa s-au obisnuit ori considera ca nu pot avea ceva mai bun pt banii platiti.

Vezi tu, suntem diferiti, asta e clar, nu trebuie sa acuzi pe nimeni ca vede realitatea ta altfel. Tu ai spus varianta ta pe care eu, de exemplu, o consider destul de apropiata de realitate, dar nu trebuie acuzati cei care considera ca aici au gasit ceea ce cautau. Poate chiar asa este!

[09.08.15 13:32:18]

Nu generalizez, stiu ca nu toti oamenii sunt la fel, iar daca oarecum am acuzat pe cineva, am acuzat acei oameni care nu stiu ce e ala BUN SIMT. Am luat plasa cu alegerea facuta de mine, si strict referitor la review-uri, i-mi doream ca acestea sa fie subiective, dar poate exagerez eu si atunci i-mi cer scuze.

[09.08.15 13:46:30]

Recunosc ca mi s-a comunicat ora 18 dar nu a fost primul hotel romanesc unde am fost... iar check-in s-a facut la ora 14 la celelalte fara tam-tam si fara a astepta aproape 3 ore referitor la hotelul de 4 stele nu era nici o diferenta de pret, daca m-a deranjat DA sa stii ca m-a deranjat, cu toate ca nu e nici o diferenta in acest complex, toti luand masa in acelasi loc, mergeam la aceeasi piscina...

[09.08.15 14:01:32]

@Atod: chestia cu check in -ul la ora 18 si mie mi se pare exagerat. Foarte foarte tarziu. Iedirea se face la 12... Chiar le trebuie atat de mult timp sa curete camerele?? Plus ca este si un pic de manarie: noi platim o zi intreaga si primim mai putin cu cateva ore bune, daca intrarea se face la 18, atunci si iesirea ar trebui sa fie la aceeasi ora. Dar cam peste tot in lume se practica chestiunea, asa ca...

[09.08.15 14:07:42]

Cred ca nu ai citit tot ce am scris in camera hotelului de 4 stele mirosea a rancezeala, iar daca lasa-i usa deschisa la baie nu mai puteai sta in camera de miros, ce vina am eu ca turist care plateste 3100 lei pentru asta, restaurantul mic in comparatie cu volumul turistilor, plaja la fel de mica, nu-l pot compara cu ultimul hotel de 4 stele din Bulgaria, nu pot. Multumesc.

alinafulg
    [09.08.15 16:02:01]

@Atod - Am fost cazati la Hotel Delfinul in perioada 25 iulie-1 august, intr-un apartament compus din dormitor si un living cu o canapea extensibila, iar sejurul a fost unul multumitor. Vreau sa va spun ca am renuntat din start la piscina si la plaja din din fata hotelului, am ales sa mergem cu masina la plaja in sudul statiunii unde a fost destul de aerisit, nu am stat pe sezlonguri ci direct pe nisip, plaja lata. Nici mie nu mi-a placut ingramadeala de la masa dar am evitat-o cat de cat mergand la panz pe la ora 14 iar seara pe la 20 si 30 min. De asemenea nu am simtit lipsa balconului deoarece geamurile sunt late si se deschid lateral iar privelistea a fost minunata. Am spus ca sejurul a fost unul multumitor si prin prisma pretului platit, sotul meu a fost la un curs si nu am platit decat diferenta de pret pentru apartament si a treia persoana, respectiv 1200 lei, daca as fi platit 3100 lei cat era pretul total al sejurului probabil ca as fi avut alte asteptari. O sa scriu un review, ca am ramas cam datoare cu impresii si din alte destinatii.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.08.15 16:28:11]

În majoritatea hotelurilor camerele se eliberează la ora 12.00 Pe litoralul românesc nu se întâmplă așa din vina turiștilor care aleg să profite cât mai mult de ultimele ore de plajă, astfel că ajung cu 2-3 ore după ce-ar trebui să predea camerele. Până mai fac un duș, până fac bagajele și eliberează camere mai trec 2 ore, de multe ori camerele se eliberează pe la orele 15.00-16.00 Atunci intră camerista și începe să facă curat, de multe ori în viteză pentru a se caza turiștii care așteaptă nerăbdători. Iar când are mai multe astfel de camere să vedeți circ.

Dacă îl taxezi pe turist cu jumătate de zi în plus pentru că a întârziat predarea camerei, iar nu este bine și acesta începe să critice hotelul

Din acest motiv ora de check-in este 18.00. Atunci când turiștii înțeleg că trebuie să predea camera la ora 12.00, cel târziu la ora 14.00 se face chec-in-ul următoarei serii. Nimeni nu dorește să se aglomereze recepția inutil.

Poate de la anul se va implementa taxarea suplimentară a celor care nu predau camerele la timp.

[09.08.15 16:48:47]

@pepsi70ro - Perfect corect ce ai scris. Ce ii opreste pe hotelieri ca, lasand o marja de 30 de minute dupa ora de checkout, sa te taxeze suplimentar, proportional cu timpul suplimentar in care ai ocupat camera? Avertizari inainte, frumos, scrise la receptie sau in camerea...

Nimeni nu are avea ce sa comenteze... sau daca ar face-o, s-ar face ei singuri de rusine

Eu personal, indiferent cat mai am de gand sa stau in zona, la 12 sau la cat scrie ca se face iesirea, am predat cartela sau cheia. Mi se pare un respect pt cel care vine dupa mine.

Vina principala e a hotelierilor care nu iau masuri...turistii se educa, de obicei, daca nu vin ei deja educati

Yersinia Pestis
    [09.08.15 22:25:00]

@Atod - Fac parte din

”cei care au scris review-uri pozitive (m-am luat dupa acestea), am o singura explicatie, este singurul hotel la care mergeti an de an, sau a-ti fost platiti, i-mi pare rau dar credeam ca aici se scrie adevarul. ”

De fapt, eu, habar n-am ce-i ăla un hotel și nici litoral... aștept cu interes ca, pe viitor, să ne furnizezi adevărurile tale despre turism și nu minciunile care apar pe acest site!

Este regretabil că nu ai avut parte de un concediu conform așteptărilor tale dar, după cum au scris și alții, părerile sunt pur personale. Dacă eu am fost mulțumit de cazare și condiții nu trebuie să devin ținta ironiilor tale gratuite, nu văd de ce ar trebui să accept așa ceva?!

În rest, numai de bine!

alinafulg, Atod, rentea, Yersinia Pestis