61955

înscris/ă în 30.07.08
MEMBRU: CHIBIȚ
AUG-2015

NOTĂ: SECȚIUNE OFFTOPIC [DE LA LUME ADUNATE]

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Cărarea de coastă din Pembrokeshire

Pembrokeshire este un comitat situat in extrema sud vestică a Ţării Galilor, în cadrul acestui comitat se află Pembrokeshire Coast National Park singurul Parc Naţional de Coastă din Marea Britanie înfiinţat în anul 1952 datorită spectaculozităţii ţărmului din această regiune.

Trebuie să recunosc că până azi nu am avut habar de acest loc, întâmplător am dat de un filmuleţ ce prezenta imagini uluitoare cu ţărmuri înalte de care se sparg valurile, genul de imagini din ecranizarea romanului ˝La răscruce de Vănturi˝ ştiţi voi acele scene cu platouri stâncoase înalte bătute de vânt ce se termină brusc prin pereţi verticali biciuiţi de valurile neliniştite ale Atlanticului, iată este vorba despre acest film:

În prima fază am memorat adresa linkului în ideea că va fi postată la rubrica Ilustraţia Muzicală a Zilei, însă m-a intrigat faptul că există mai multe filmuleţe care au în comun fraza ˝Pembrokeshire Coast Path (Poteca de coastă din Pembrokeshire) şi am aflat că :

În anul 1970 s-a inaugurat primul traseu pietonal naţional ce urmăreşte profilul ţărmului din Wales şi este unul dintre cele mai spectaculoase trasee din U. K.

Plecând de la St. Dogmaels în nordul comitatului şi până în sudul acestuia la Amroth, traseul străbate aproape în totalitate toată gama de peisaje marine, de la stănci golaşe de gresie la golfuri accidentate din stâncă roşiatică, mini peninsule din rocă vulcanică, plaje şi văi glaciare inundabile. Pembrokeshire Coast Path se află in totalitate în cadrul Pembrokeshire Coast National Park (catalogat ca fiind printre cele mai frumoase parcuri din lume de acest gen) care beneficiază de o uluitoare varietate de specii de plante şi păsări marine.

Acest traseu măsoară 186 mile( cam 299 km) aşa că străbaterea lui nu-i floare la ureche, durează între 10 şi 15 zile, se spune că suişurile şi coborâşurile în total ar echivala cu excaladarea muntelui Everest.

Acest traseu este împărţit însă în 15 porţiuni fiecare având între 7 şi 17 mile lungime, astfel că majoritatea turiştilor rezolvă acest ˝puzzle˝ bucată cu bucată,

lucru facilitat în mare măsură de serviciul de transport în comun de coastă foarte bine organizat pentru a acoperii în totalitate acest traseu.

De-a lungul Pembrokeshire Coast Path există 58 de plaje, marea majoritate catalogate cu cea mai mare distincţie anume ˝Blue Flag˝ unele dintre acestea sunt cotate de către publicaţii turistice de prestigiu ca fiind printre cele mai bune din lume şi 14 porturi, fiecare kilometru străbătut fiind unic din punct de vedere peisagistic, poziţia mării schimbăndu-se periodic la nord, la sud sau la vest.

Aşa că m-am găndit că acest obiectiv să nu fie prea uşor trecut cu vederea, sunt mai multe de spus, cei interesaţi se pot documenta mai mult pe acest site visitpembrokeshire.com/ex ... hire/coast-path unde sunt explicate cu amănuntul toate porţiunile în care este împârţit acest traseu.

În speranţa că v-am trezit interesul vă las să urmăriţi căteva fimuleţe despre Pembrokeshire Coast Path şi poate nu după mult timp cineva va spune aici... Am Fost Acolo printre cei 4 milioane de turişti ce vizitează în fiecare an Pembrokeshire

Impresii încărcate de webmaster in 06.08.2015 21:22:13

Validat / Publicat: 06.08.15 21:57:22

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (webmaster); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2024 PMA (din 24 voturi) nota2

- arru
[07.08.15 11:48:37]

Da! Putem visa. Multumim :)