ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.09.09
JUN-2009

Curtea domneasca

Avand in vedere faptul ca era o zi de sambata, ne gandeam unde sa mai mergem... si am zis... hai la Targoviste. Desi este aproape de Ploiesti, nu fusesem niciodata la Curtea domneasca.

Ne asteptam sa vedem o adevarat curte domneasca, plina de gradini frumos intretinute, dar am avut dezamagirea sa gasim o curta in plina restaurare. Nu am putut vizita decat Turnul Chindiei, biserica fiind in renovare. Uof... si turnul tare ametitor a fost pe acele scari, credeam ca nu le mai terminam de urcat. Cand ajuns sus ne era si frica sa privim in jos... ca ametisem de acele scari spirala.

Ne-a placut foarte mult privelistea pe care am vazut-o de sus din turn. Am facut cateva poze, dupa care am mers in parcul din vecinatatea curtii domnesti. Am fost chiar impresionati de acel parc si invidiosi pentru ca noi in Ploiesti nu avem un astfel de parc.

Am nimerit exact in momentul in care o fanfara avea o reprezentatie acolo in parc si am stat sa ascultam alaturi de multi alti oameni.

Va recomandam sa mergeti in acest parc.

Trimis de alinush_geo in 20.01.10 17:59:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÂRGOVIȘTE [DB].

VIZUALIZĂRI: 2193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinush_geo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 biserica de la curtea domneasca
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

Valentina69
[21.01.10 15:17:18]

Ati fost si la Manastirea Dealu unde a depus juramantul Mihai Viteazu si unde se afla inmormantat Radu cel Mare si capul lui Mihai Viteazu. Foarte frumos acolo peisajul este incredibil. In Targoviste mai ai de vazut si gradina ZOOLOGICA care e f frumoasa nu se compara cu cea de la Ploiesti.

alinush_geoAUTOR REVIEW
[21.01.10 15:28:54]

Din pacate nu am stiut sa ajungem l gradina zoologica. poate data viitoare cand vom avea ocazia o vom vizita. cea din ploiesti nu este cine stie ce, chiar imi e mila de conditiile in care sunt tinute animalele aici.

Valentina69
[21.01.10 16:21:49]

Asa este Alinush mai degraba ar inchide-o decat sa le chinuie asa.

alinush_geoAUTOR REVIEW
[21.01.10 16:32:05]

Chiar o sa postez cateva fotografii de la gradina zoo din ploiesti, dar va rog sa nu va asteptati sa scriu foarte multe, pentru ca nu as avea ce sa scriu de bine, poate doar de rau.

Am fost si la gradina din bucuresti, nici aceea nu arata in vreun mare fel, asta acum vreo 3-4 ani.

Oare cati ani vor mai trece pana vom avea niste gradini zoologice adevarate si nu "inchisori" pentru animale?

[02.07.17 15:53:33]

Mutat în rubrica "Complexul Național Muzeal ''Curtea Domnească'', TÂRGOVIȘTE [DB]" (nou-creată pe sait)

alinush_geo, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂComplexul Național Muzeal 'Curtea Domnească':