Pasa Beach Hotel

DIN Craiova
înscris/ă în 28.07.15
JUL-2015

Marmaris - un sejur plăcut

Am ales ca destinaţie de vacanţă Marmaris. M-am documentat mult despre această staţiune şi împrejurimi.

Drumul a fost foarte lung (1 400 km) din Craiova. Am plecat din Bechet cu ferry (bac) la ora 5 şi am ajuns la graniţa cu Turcia pe la13. Din vamă se ia obligatoriu HGS de 15 euro, care este valabilă pe tot teritoriul Turciei. Am vrut să parcurgem cât mai mult pentru a ne fi mai uşor a doua zi. Traseul este frumos, autostrăzile sunt foarte bune.

Ne-am cazat, în final, pe ora 23 în localitatea Kucukkuyu, aproape de Izmir. Fiind târziu, ne-am mulţumit cu nişte camere nu tocmai plăcute, dar şi scumpe. (50 euro/noapte cu un mic dejun ciudat).

A doua zi am parcurs 600 km şi în jur de 15,30 am ajuns la hotelul Pasa Beach în Marmaris. Cazarea a fost promtă, era totul aranjat, inclusiv mapele de la ghidul român.

Camerele au fost alăturate aşa cum am cerut, dar au fost orientate spre stradă şi era un zgomot infernal. Curăţenia se făcea zilnic de către un băiat.

Fiind regim all inclusive, mâncarea a fost foarte multă şi variată, iar băuturile se serveau non stop. De fapt, noi aveam nevoie doar de cele trei mese principale pentru că la gustări nu ajungeam.

Piscinele erau bine întreţinute, iar plaja era chiar în spatele hotelului.

O mare dezămăgire a fost ghidul român, care ne-a oferit o excursie în Rhodos cu 55 euro faţă de 35 cât o aveau ceilalalţi. Până la urma a mai lăsat din preţ.

În final, recomand cu plăcere staţiunea Marmaris şi hotelul Pasa Beach.

Impresii încărcate de ligia16* in 03.08.2015 12:04:38

Validat / Publicat: 03.08.15 12:37:35

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ligia16*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3599 PMA (din 8 voturi) nota2

[03.08.15 12:20:10]

@ligia16: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat cu roşu sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului. După publicare, completările se pot aduce prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

***

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

[03.08.15 14:03:06]

@ligia16 -

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo, din cazarea din Kucukkuyu şi dela Pasa Beach, scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc) ]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.08.15 06:57:57]

@ligia16 -

Ai povestit despre drumul până în Marmaris şi... cam atât. Tocmai despre Marmaris, tema review-ului, nu am aflat NIMIC. Probabil, ne lași să-l descoperim singuri.

[05.08.15 09:32:58]

La o lecturare mai atentă - îmi asum superficialitatea citirii anterioare - realizez că review-ul nu are ce să caute la Descoperă Marmaris, redând doar informaţii despre drum şi hotel

Mutat în rubrica "Pasa Beach Hotel, MARMARIS" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind rubrica ECOURI, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

- Luminita Sto
[05.09.15 11:50:36]

Lasă de dorit...

Suntem încă în Marmaris, la hotel... foarte frumos... Am venit de 3 zile... relaxant, mâncare buna, piscina foarte curata, îmi place ca are o concentrație de clor, este foarte curat, nu am ce sa reproșez la aceste lucruri... DAR (exista și un "DAR") am trei probleme (de abia):

1) pe bilete scria/scrie foarte clar ca ai wi-fi (internet) gratuit, NEIN (NU) ai internet gratuit DOAR la recepție, în camere plătești 2 euro/6 lire/ per zi.

2) azi am fost sa-i iau lu tata un suc (nu vreau sa fac reclama) și mi-a dat apa, i-ai cerut și a doua iară și mi-a dat cu apa pe fata, deja ăsta este nesimțire și prost alegere a hotelului, sunt niște nesimțiți, scarbosi, mai rău ca țiganii aia reduși mintal...

3) seara pana la ora 23:30 nu poți sa închizi un ochi, deoarece este așa zisul spectacol de animație a unor copii, care sunt niște porcarii... RUȘINE...

NU AS DA NICI 2 STELE PENTRU EL... si nici as recomanda sa veniți aici, chiar dacă este oarecum frumos...

BY WEBM: Text trimis spre publicare ca review. Neîndeplinind condițiile impuse de Regulament pentru publicarea ca articol distinct, a fost mutat de echipa tehnică aici, ca ecou.

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + -3 PMA1 (din 3 voturi)]
  Publicitate    [25.08.19 11:15:18]