ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2015
JUL-2015
1 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 15

Către satisfăcător

Complexul Dunarea, Saturn - potential distrus de nepasare si delasare

Anul asta, am vrut sa mai dam o sansa litoralului romanesc, dupa 4 ani, si pentru o experienta inedita, am ales Complexul Dunarea din Saturn, unde poti experimenta gospodarirea proprie, la casute.

Am incercat sa facem rezervare din Bucuresti, dar pe site-ul lor scria ca este inchis si ne vedem in 2016, desi odata ajunsi acolo… surpriza…. era deschis si disponibil!

Complexul are 3 vile, cu toate facilitatile (aer conditionat, frigider, televizor, baie proprie), unde o camera costa 120 lei/noapte in perioada asta, si o gramada de casute, bungalouri cum le spun ei! Acestea din urma sunt de doua categorii: cele cu televizor, frigider si apa curenta la pretul de 80 lei/noapte, care au geamuri si usa din termopan, si cele care au doar apa curenta, cu obloane si geamuri de lemn, la pretul de 60 lei/noapte. Toate acestea au grupurile sanitare si dusurile la comun.

Plusurile evidente ale acestui complex sunt:

-parcarea uriasa, unde am numarat spatii pentru cel putin 80 de masini;

-verdeata multa, flori, si umbra oferita de brazi, tei, piersici si alte soiuri de copaci;

-foisorul incapator, cu mese lungi si banci, potrivite pentru grupuri, unde exista si un televizor urias;

-existenta unui colt cu trei gratare, de diverse dimensiuni;

-linistea si spatiul, foarte potrivit pentru familii cu copii, grupuri, tabere, cantonament;

Minusurile sunt si ele vizibile, prin delasarea si nepasarea care vin din faptul ca in fiecare an, “Petromin SA”, compania care se presupune ca detine acest complex, cesioneaza mereu altcuiva, iar acel cineva nu vede rostul investitiilor de sezon!!!

Astfel, am gasit:

-distanta mare pana la plaja- nu 2-3 min, cum spun toate site-urile de rezervari de pe net – poate doar daca esti Speedy Gonzales;

- personal insuficient – 3 fete pentru aproape 100 de camere si spatiul urias din interiorul complexului; totusi o parte buna… matura era intr-un loc accesibil, daca voiai s-o folosesti!

-dusuri cu capete ruginite sau lipsa, cu faianta sparta si peticita; partea buna a fost ca era apa calda, fierbinte chiar, si, surprinzator, nu am stat niciodata la coada la dus;

-grupuri sanitare greu de folosit, din cauza spatiului redus si a treptei pe care era suit vasul de toaleta – iar la fluxul de oameni care se perindau pe aici, ar fi trebuit facuta curatenie de cel putin 2 ori pe zi, ceea ce nu se intampla!

-lipsa unei surse de apa curente in foisor, si la zona de gratar (exista, dar nu se dadea drumul la apa, motivand ca “apa e scumpa”);

-doamna de la receptie, care era si “patroana” pentru vara 2015, era prea putin disponibila si habar nu avea sa umble cu programul de rezervari, nestiind nici macar ce camere are libere;

- pubele insuficiente; gunoiul era ridicat foarte rar; totusi era si un colt amenajat pentru peturi;

-coltul de joaca pentru copii era neingrijit si insuficient; ar merge cateva galeti de nisip, o pensula de vopsea si putina umbra….

Una peste alta, daca esti familie cu copii si ai masina, poti sa-ti pui tot ce-ti trebuie de acasa, si sa petreci o vacanta frumoasa, fara prea mari batai de cap, folosind casutele de 80 de lei. Unele dintre casute aveau si curte proprie, si in ochii copiilor, asta a fost o chestie senzationala. Toata lumea si-a adus si si-a intins sarme (si noi la fel :)), pentru pus la uscat prosoape si costumele de baie.

Daca esti un grup de familii, foisorul este perfect si pentru servit masa si pentru socializare.

Daca vii cu o gasca de prieteni tineri, fara fite, si vii cu trenul, poti folosi linistit camerele de 60 lei, unde prin lipirea paturilor, incap si patru persoane.

Trimis de vulpe mihaela in 01.08.15 11:05:49
Validat / Publicat: 01.08.15 12:08:41

VIZUALIZĂRI: 4901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Foisorul incapator.

[01.08.15 11:56:20]

@vulpe mihaela - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Complex Dunarea [Saturn], VENUS / SATURN" (nou-creată pe sait)

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[02.08.15 10:32:30]

@webmasterX - Este corect. Multumesc.

calatorul
[14.11.16 14:04:47]

@vulpe mihaela: Asa este, din pacate asemenea lucruri am gasit si noi la Olimp langa Neptun, in celebrul complex Panoramic Amfiteatru Belvedere, semiinchis si partial distrus de o pseudo/renovare. Pacat ca ne stricam singuri putinele lucruri frumoase pe care le mai avem prin tara asta, in afara de natura, da lasa ca se ocupa ei baietii si de paduri.

calatorul, vulpe mihaela
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Dunărea: