ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2015
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 ani

încărcat de pe telefon!

Multumit

Am ajuns la Merlis in jur de ora 12:30 unde ne-au fost date camerele imediat.

Prima impresie nu este prea buna pentru ca ele sunt destul de mici, miroase ciudat iar AC-ul costa 5€ pe zi si safe 10€ pe sapt. Cu o aerisire corespunzatoare se rezolva treaba cu mirosurile pentru ca totul este curat lenjeria se schimba la 2zile iar prosoapele in fiecare zi.

Cei care sunt pretentiosi la cazare nu ii sfatui sa aleaga merlis. Aveai o mica bucatarie utilata cu de toate pt cei care vor sa faca ceva economii, chiar si un gratar afara unde am vazut ca alti turisti il foloseau.

Si noi am fost la LIDL si am luat cate ceva pt micul dejun.

Cam atat despre acest resort, cei care vor ceva lamuriri in plus despre drum, plaje, preturi, statiuni, excursii optionale, orice sa nu ezite sa intrebe aici.

Am fost si la Meteora si Paralia in acest concediu. Meteora merita 100% dar Paralia evitati cu orice pret, preturi mari, super mizerie, apa verde cu multe alge, pe plaja stai ca sardinele in conserva, etc.

Astept intrebari.

Trimis de smenica in 29.07.15 09:18:45
Validat / Publicat: 29.07.15 12:11:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Paralia, Meteora

VIZUALIZĂRI: 2915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smenica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Antonis pool bar este piscina de langa la care aveti acces.

[29.07.15 16:43:37]

Da, eu am intrebari! Multe!

As vrea detalii de orice fel despre statiune (kalamaki). Nu ca nu ar fi, dar vreau noutati de anul asta.

Ce excursii ati luat? Ce preturi?

Ati vizitat si restul insulei? Ati inchiriat auto? Ce preturi sunt?

Pe unde ati mancat mai bine?

A meritat vacanta in zakynthos sau e supraevaluat?

Apa a fost calda? A plouat? ... orice alt detaliu va mai amintiti, eu ma bucur de el!

Noi mergem in septembrie si pe caldurile astea, numai la vacanta imi sta mintea...

[30.07.15 10:06:16]

Vacanta in Zakynthos merita 1000%, vremea este super, putin cam cald in perioada asta iar apa este un vis pe toate cele 7-8 plaje pe unde am fost. Putin prea calda pt mine dar in larg se racea binisor, asa ca nu trebuie sa va faceti griji in privinta apei si a vremii.

kalamaki este o statiune ok, nu prea mare, dar cu destule taverne la care se mananca bine si ceva mai ieftin decat in laganas care este langa kalamaki. Este foarte bine pozitionata pe insula fiind destul de aproape de celelalte si de capitala Zante unde este portul.

Noi am fost cu auto personal si nu stiu cat era sa inchiriezi un auto, dar un ATV era in jur de 20-25€ pe zi cu oferta de 2+1 gratis (zile), insula este plina de astfel de centre.

In privinta excursiilor am luat decat 2 care am crezut ca merita: una care costa 10€ din laganas pt a vedea broscutele caretta in larg si a doua care a costat 10€ de pers care am luat-o din st. Nicholas pt a vedea blue cave si navaggio. Daca o iei din laganas excursia la navagio costa 50€ de pers, asa ca atentie la oferte.

Ceva super frumos a fost ca am inchiriat o salupa de 7 pers. Pe care o conduci tu cu 50€+20€ pt benzina pt 2 ore din keri.

Daca mai doriti ceva lamuriri mai exacte o sa revin cu drag.

[30.07.15 13:36:09]

Multumesc mult pentru completari. Intr-adevar, acestea sunt informatiile care ma interesau.

luciaoradea
[05.08.15 16:28:57]

Cum ati gasit hotelul? Prin agentie? Cand ati platit?

[05.08.15 17:16:33]

Hotelul l-am gasit intamplator pe net la o agentie, avea cea mai mare reducere (40%), era pe prima pagina si ne-a facut rezervare o agentie din localitate unde stiam pe cineva la 250€. Am platit din februarie.

luciaoradea
[05.08.15 17:30:31]

@smenica: Aaa, așa da Pe noi ne interesează acum, în august. Mulțumesc pentru răspuns.

[06.08.15 09:23:02]

@luciaoradea: pt august nu cred ca mai gasesti locuri la Merlis daca nu ai vre-o rezervare facuta.

LoredanaNico
[26.03.16 22:26:33]

@smenica - Buna, cum e plaja din Kalamaki?

Noi vrem sa mergem in luna iunie cu bebelasul nostru care va avea 9 luni. Nu ne vom aventura la prea multe excursii si plimbari.

Daca plaja din apropiere e cu nisip fin, intrarea lina in apa si apa calduta, e perfect.

[02.04.16 11:06:27]

Plaja in statiune e ok, cu nisip fin, intrare lina etc. E impartita in doua de o stanca si accesul se face separat din doua zone distincte ale statiunii. Ideea e ca mai de oriunde veti avea cazarea este un pic de drum pana la plaja. Doar cateva cazari sunt chiar pe plaja. Nici strada principala a statiunii nu e chiar aproape de plaja. Uitati-va un pic si pe google maps. In cazul meu, cam asta a fost singura dezamagire vis-a-vis de cazarea aleasa (nu e Merlis) sau mai bine zislegat de statiune. Dar noi am vizitat mult insula si nu ne-am limitat la plaja din Kalamaki, asa ca nu am suferit mult. Dar voi... Oricum, daca am plecat de la plaja la mijlocul zilei, nu ne-am mai intors, ca sa intelegeti la ce ma refer.

La Merlis am mancat o singura data si a fost bun, gustos, iar pretul accesibil.

LoredanaNico
[03.04.16 10:35:50]