ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUL-2015

Liniste si verdeata

Bun gasit dragi cititori!

Va scriu cateva randuri despre sejurul petrecut de mine impreuna cu familia mea in statiunea Albena, hotel Kompas 3 * in perioada foarte calduroasa a lunii iulie, 15-22.

Per ansamblu am fost toti multumiti atat de conditiile oferite de hotel cat si de intregul sejur. Tin sa mentionez ca m-am asteptat la unele experiente oferite de acest hotel, mai exact prin pozitia sa fata de mare, dar mi-a prins bine (de vazut burtica mea mentinuta la fel dupa atatea mese imbelsugate).

Sa incep cu binecunoscutul drum, am ajuns dupa 8 ore de mers din Tg. Frumos-Iasi, ne am invartit un pic pana am gasit hotelul deoarece nu mai fusesem in Albena, dar in cele din urma am gasit parcarea apoi hotelul Kompas a carui intrare am recunoscut-o dupa niste poze de pe site. Am parcat la umbra apoi ne -am intreptat catre receptie unde spre surprinderea noastra camera ni se oferea la orele 14:00, noi ajungand pe la 10:00. Am plecat pe faleza cu bagajele in portbagajul masinii, am mancat ceva in viteza pe la nush ce restaurant "Rai" parca scria, cred ca de la Realista se tragea, apoi pe la 12 fara un sfert am revenit la hotel, mai increzatori si surpriza... ne-au oferit camera.

O camera la parter, curatica ea in felul ei, dar s-a vazut ca in graba a fost pregatita, totusi pentru noi n-a mai contat deoarece dupa atata drum simteam nevoia sa... lasam bagajele si sa mergem la plaja. Camera dispunea de toate facilitatile pentru 3 *, Ac, Tv cu pro tv international, pat mare si pat mic, baie utilata, mobilier destul de nou, usa se inchidea folosind cartela. Totusi fata de alte hoteluri de 3 * parca nu era chiar ata de ok (peretii cam murdari, mai ales la baie, lipsa de renovari in balcon, mici modificari pe gresie -vezi poza-). O problema in prima faza mi s-a parut dar mai apoi n-am dat importanta datorita faptului ca n-am venit la mare pentru a sta in camera, a fost aceea ca geamul de la baie avea iesirea, deschiderea inspre holul principal pe unde se circula, iar camera noastra nu era singura amenajata astfel:dimineata cand mergeai spre restaurant erai acompaniat de tot felul de zgomote de paaar, pooc, parttt, altul isi facea greata probabil fiind fumator, altul canta la dus... ce sa-i faci omu' se manifesta ca in concediu nu e vina lui ca baia avea aerisirea catre hol... Exista totusi o aerisire in hol prin care miresmele ajungeau direct afara ce-i drept.

Ok, acestea fiind spuse despre camera, sa trecem la drumul catre plaja... binecunoscutele trepte. A fost ok in privinta lor deoarece le-am parcurs mai mereu cu odrasla mea in spate si sincer daca nu existau cred ca aveam cel putin 3 kg in plus dupa cat am bagat in mine... de parca ar fi fost sfarsitul lumii si se terminau si zilele si mancarea. Asta e treaba, macar sunt sincer, mi-a placut macarea de aici, chiar am avut de unde alege. Dar sa nu sar de la una la alta, pana la plaja am facut aproximativ 10-15 min cu mers lent cei 500 metri. Am facut acest traseu de doua ori pana la plaja si mare, si o data seara cand ieseam la plimbare, deci de 3 ori dus-intors pe zi... pot sa spun ca a iesit o miscare grozava, mi-a prins bine. Mai putin neveste-mii care a mai avut de transportat si un alt viitor membru al familiei mele, vreo 5 lunisoare jumatate asa... in fine s-a descurcat si ea pana la urma.

Pe plaja gaseam sejlong in fiecare dimineata in jur de ora 8, 8 si 15 in primele 4-5 randuri. Intr-o dimineata chiar am experimentat o treaba interesanta pe care nu v-o recomand:m-am trezit la 6 am mers pe plaja cu prosoapele si le-am pus tacticos pe 2 sezlonguri din primul rand, apoi am plecat. Doua ore mai tarziu le am gasit tot acolo dar langa mine o rusoaica foarte tafnoasa mi-a spus ceva de drag pe limba ei iar eu i-am raspuns pe a mea, ca nu le-am lasat de cu seara ci m-am trezit la ora 6 pentru a prinde loc aici. In fine nush ce a inteles ea dar nici ca m-a interesat pe urma.

Masa: dimineata gaseai oua fierte, ochiuri, salate, compoturi de tot felul, unt, miere, pateu, branzeturi de tot felul, carnaciori, crenvursti, cornuri de mai multe tipuri, paine prajita, cafele, sucuri, capucino, ceaiuri, fructe, deci cam aveai ce sa mananci. De la ora 11:00 se deschidea la piscina snack-barul unde puteai servi burgheri, pizza, cartofi prajiti, salata, fructe si bauturi alcoolice de-ale lor si sucuri. La pranz cea mai buna ciorba am servit-o in ultima zi, una de pui care mai mai ca semana la gust cu cele de la noi.In rest au fost acceptabile si cele de peste, legume si supele crem servite in alte zile. La felul doi te delectai zilnic cu peste, carne de porc, de pui, si tot felul de preparate de-ale lor, gustoase chiar, mici, chifle, carnaciori, cartofi, si binenteles salte, desert variat (prajituri, fructe de toate tipurile, tort si inghetata la piscina). Nu poate sa spuna cineva ca nu aveai ce sa mananci, sa fim seriosi, bucataria a fost de nota 10. eu n-am vazut oameni nefericiti la mese si la fiecare masa existau cel putin 2 farfurii de fiecare persoana. A fost intr-o zi o varza cu carne de porc extraordinara, n-au facut fata cei de la bucatarie pentru cati stateau la rand sa mai ia portii. Si alte exemple au fost, pestele s-a mancat foarte bine preparat in mai multe moduri. Trebuia sa fii fitos din cale afara sa mori de foame...

Seara, la fel gaseai cam aceleasi preparate de la pranz doar cu ceva exceptii lipsa sau in plus. Bauturile, dupa cum bine stiti, sunt de-ale lor, acceptabile. Rachia mi-a placut in mod deosebit pentru ca simteai ca intr-adevar bagi alcool in tine, in rest berea sau vinul le serveau asa de sete dar nu ca simti ceva. La plaja puteai sa-ti iei de la terase sau market bautura de marca, si simteai ca bei.

Personalul hotelului destul de amabil, in camera s-a intrat in cele 7 zile de 3 ori timp in care au fost schimbate prosoapele, si s-a facut restul menajului. La restaurat si la baruri chelnerii la fel fost fost amabili, nu se uitau urat chiar si cand o rusoaica si-a luat intr-o caserola vreo 12 felii de pizza de au ramas 7 insi in urma ei flamanzi vreo 10 minute pana a venit o noua tava de la bucatarie.

Piscina foarte curata, dar pentru innotatori adevarati caci sub 1,70 nu gaseai apa decat la topogane la copilasi.

Vestitul bar de prin zona plajei unde erau sezlongurile gratuite pentru clientii hotelului Kompas nu a mai existat anul acesta ne-a spus cu parere de rau domnisoara cu ochi dulci de la receptie si nici taxa de 6 leva de la intrarea in statiune nu mai este gratuita. In fine, pentru o saptamana 6 leva sunt ca si inexistenti.

Exista seara si animatie undeva in spatele hotelului, intr-o zona special amenajata in care erau invitati diferiti umoristi, animatori.

Preturile in statiune mi s-au parut relativ mari, dar voi intra in amanunte intr-un alt reviw despre statiunea Albena.

Ca o concluzie, va recomand pentru masa si cazare (unele camere cred ca au fost mai bune decat cea in care am stat) acest hotel dar daca veti dori neaparat sa veniti mai gras cu cateva kg din vacanta la mare, atunci alegeti un hotel mai aproape de mare. Exista binenteles si alte numeroase metode de slabit, nu inseamna ca trebuie sa alegem un hotel cu scari pana la mare incluse in pret. Va mai recomand acest hotel si pentru verdeata din abundenta existenta in jurul hotelului, veti avea parte si de umbra si de soare si de caldura si de racoare.

Va salut cu drag si pentru orice alte detalii pe care poate nu le-am prins aici va stau la dispozitie!

Trimis de alex_iasi in 23.07.15 16:27:46
Validat / Publicat: 23.07.15 18:30:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 balconul (cam comunist, necesita renovari)

[23.07.15 17:17:17]

@alex_iasi: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

alex_iasiAUTOR REVIEW
    [23.07.15 17:41:00]

@webmaster69 - da, e ok!

papone
    [23.07.15 21:14:03]

@alex_iasi - Frumos scris!

Totusi, referitor la poza 14... Sa stii ca acea incuietoare pe baza de cartela nu are nicio legatura cu introducerea cartelei in acel dispozitiv, niciodata! Sistemul de inchidere a usii nu are nicio legatura electrica cu restul camerei, iar acel dispozitiv in care introduceai cartela ajuta doar la... a avea curent electric in camera - chestie de economie, ca sa nu lasi aparate pornite sau lumina aprinsa cat timp nu ai nevoie de ele

PS: Cand mai intalnesti d-astea si vrei sa lasi A/C-ul pornit ca sa gasesti racoare cand vii de la plaja, sa stii ca functioneaza cu orice card bancar

alex_iasiAUTOR REVIEW
    [23.07.15 21:57:13]

@papone - Stiam ca e pt curent electric. Era firesc, doar am observat la fata locului ca altfel nu puteam avea curent in camera decat daca introduceam cardul respectiv. Nu m am gandit la varianta cu orice card, poate pt ca in camera era nesperat de racoare. E bine de stiut pe viitor merci

anka16
    [24.07.15 01:20:26]

functioneaza si cu o carte de vizita! chiar daca este un simplu carton... -

alex_iasi, anka16
    Alte impresii din această RUBRICĂKompas Hotel: