ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    APR-2009

Sissi la Achillion - Palatul imparatesei Sissi

VALS VIENEZ

Aflat pe insula Corfu la cativa km. de capitala Kirkira sau Corfu Town, este Palatul Achillion unul din locurile ce trebuiesc neaparat vizitate in insula.

A fost construit la cererea Imparatesei Elisabeta (Imparateasa Sissi) sotia Imparatului Franz Iosef al Austriei; care dupa ce a venit de cateva ori pe insula in scurte vacante, a dorit sa aiba aici un loc al ei.

Palatul este inconjurat de o gradina imensa si superba care a pastrat chiparosii si maslinii gasiti pe terenul respectiv la care a adugat alei, locuri de odihna din care sa poata fi admirata natura, multe statui si desigur flori. La sfarsitul secolului XIX cand a fost construit palatul, gradina era mult mai mare decat este astazi; ajungea pana la mare, unde imparateasa se spune ca mergea zilnic si inota o ora. (dupa parerea mea mai facea o ora dus si una intors pana la plaja). Exista si acum acel ponton din piatra, doar ca nu mai este in legatura cu gradina palatului; a fost intrerupt de soseau care inconjoara insula.

Palatul este cu totul deosebit… din el, de pe terasa lui, din gradina lui, in orice directie intorci privirea poti admira natura in toata frumusetea ei. Apoi el a fost construit plecand de la o tema; moartea lui Achille…care a impresionat-o pe imparateasa in special dupa moartea unicului sau fiu. De aici si numele palatului. Statuia ce il infatiseaza pe Achille in agonie (se spune ca atitudinea sa reprezinta chemarea sa catre mama lui) se afla la loc de cinste in mijlocul gradinii din spatele Palatului. O alta statuie al eroului grec se afla la marginea gradinii, aproape de mare si il infatiseaza glorios privind marea. Gradina urmareste forma naturala a terenului, fiind pe mai multe nivele, legate desigur prin scari largi.

Daca Palatul de la Godollo a fost resedinta de vara a familiei regale, palatul din Corfu a fost resedinta de vara doar a imparatesei Sissi. Era incantata de clima calda, de peisajul pe care il gasea incantator, de fructele pe care le gasea pe insula si nu in ultimul rand de caldura oamenilor. (nici nu ma mir... si noi suntem de aceeasi parere). Am aflat de la ghid, ca de multe ori pleca singura la plimbare pe insula, insotita doar de o prietena de incredere, multumita ca nu este recunoscuta si ca astfel se poate lasa dusa de gandurile ei, si putea admira natura si marea in voie.

La intrarea in curtea palatului, in parcarea unde zilnic poposesc zeci de autocare cu turisti, micii comercianti vand brosuri ai albume cu palatul, in multe limbi (cand am trecut eu pe acolo nu am gasit in romana, desi am fost asigurata ca exista).

Cand am vizitat palatul, am constatat ca intr-adevar i-a apartinut imparatesei in intregime. Toate lucrurile de la mobilier, obiecte personale, obiecte de arta din colecta sa personala si bijuterii i-au apartinut Frumoasei Sissi. Nu exista apartamentul imparatului. Totul este doar pentru confortul si fericirea imparatesei. Am vazut si o parte din bijuteriile personale, cele de vacanta …... nu cele mai valoroase pe care le-a purtat la marile evenimente ale familiei regale.

Am fost uimita sa vad ca scaunul unuia din birourile sale, este in forma de sa, ceea ce ii permitea imparatesei sa faca si un mic “ antrenament de calarie “ daca se poate spune asa, in timp de scria scrisori. Multe fotografii cu imparateasa si familia, manuscrise cu poezii scrise de ea si chiar scrisori personale se adauga la multitudinea de obiecte expuse.

Palatul este o adevarata colectie de arta; sute de tablouri, statui si statuete. Exista o sala a oglinzilor, acolo unde era imbracata imparateasa. Se stie cat era de preocupata de frumusetea si de perfectiunea tinutei, asa ca dorea sa se priveasca din toata unghiurile pentru a putea fi sigura ca nimic nu a fost neglijat in aspectul ei.

Pe latura dreapta, la exterior poate fi admirata si acum o terasa pavata cu marmura, cu coloane ionice si statui ce infatiseaza toate artele. Pe aceasta terasa se poate ajunge din unul din saloanele palatului sau din gradina. Aici pe timpul sederii imparatesei se dadeau spectacole de poezie si muzica stiind cat de mult a fost atrasa imparateasa de poezie si filozofie si cat de mult a incurajat tinerii artisti.

Vestea buna pentru turisti este ca fotografiatul este permis… si credeti-ma ca aveti ce.

Trimis de Diaura* in 17.01.10 16:53:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Palatul Achillion - latura stnga si un frumos chiparos
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 5 voturi)

cdg_003 [17.01.10 17:37:24] »

Intradevar foarte frumos la palat, am fost si noi, voi mai scrie si eu cateva randuri in relatarea mea despre Corfu.

webmaster77 [17.01.10 19:08:09] »

review mutat la "Vacanta in Corfu" unde incercam sa grupam toate review-urile despre Corfu care nu relateaza impresii despre obiective de cazare (hoteluri, etc)

Diaura* [17.01.10 20:02:19] »

webmaster - modifica te rog ; nu e printesa...e imparateasa

Admin [17.01.10 20:33:29] »

done

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.01.10 10:36:19] »

stiu ca este vorba de Grecia dar parca tot mai bine merge un vals !

Diaura* [24.01.10 14:54:28] »

E ok Cristian........sa " se simta imparateasa ca la ea acasa". Multumesc.

webmasterXY* [24.01.10 21:26:11] »

Lume, lume, petrecere mare la palat, Diaura si Cristian va invita la un vals

danoradea [27.01.10 23:44:10] »

Unul din cele mai frumoase palate pe care le-am vazut, iar gradina este absolut superba, ca sa nu mai vorbim de statui. Imparateasa a stiut sa-si creeze un colt de rai aici, unde sa se poata refugia, de altfel a fost locul pe care l-a iubit cel mai mult in timpul vietii, fiind si o impatimita a mitologiei grecesti.

Cat despre scaunul in forma de sa pe care l-ai vazut, a apartinut imparatului Wilhelm al II-lea, un alt impatimit, dar al calariei, motiv pentru care si scaunul pe care statea la birou avea forma de sa. De altfel el a si reusit sa-si lase amprenta in cateva dintre incaperile palatului.

webmaster [10.09.13 20:59:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Musai de văzut în Corfu" (nou creată pe sait).

webmaster22 [04.12.14 06:53:54] »

Mutat în rubrica "Achillion palatul imparatesei Sissi, CORFU" (nou-creată pe sait)

cdg_003, Cristian_h*, danoradea, Diaura*
    Alte impresii din această RUBRICĂAchillion - palatul împărătesei Sissi [Gastouri]: