ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2015
    DIN: Hamburg
    ÎNSCRIS: 22.07.15
    JUL-2015
    3 AD. + 3 COPII -- v: 1, 3, 5 ani

Placut surprinsi de Mercur Minerva, Mamaia, Romania!

Am revenit dupa 8 ani pe litoralul romanesc dupa diverse sejururi in Mallorca, Ibiza, Corfu, Turcia.

Per total am fost placut surprinsi de aceasta experienta.

Plaja cu nisip si apa de mare cu temperatura ideala.

Aici pot sa compar cu Corfu unde de abia puteai sa calci pe pietrele de pe plaja si cu Ibiza unde am prins o invazie de meduze otravitoare in mare

Plaja este curata, baietii de la sezlonguri isi fac cum trebuie datoria. Exista si agenti de paza (care chiar stau toata ziua pe plaja), iti poti lasa geanta pe sezlong cand intri in mare. Turistii civilizati, in general isi duc gunoiul la cos, nu sunt galagiosi, la automatele de bauturi all inclusive se asteapta civilizat.

Rezervarea sezlongurilor se facea de catre unii dimineata devreme (6-7). Noi care ne-am trezit pe la 7:30 intotdeauna n-am avut insa probleme cu gasirea unui loc in 8 zile de sejur. In general dupa masa de pranz multe sezlonguri ramaneau goale, ideal pentru noi cu copii mici, cand reveneam pe plaja dupa orele 16 gaseam intotdeauna loc sub umbrele.

Foarte buna si piscina, dusurile, grupul sanitar aferent. Un baiat care supraveghea piscina era in permanenta acolo.

Mancarea este foarte buna, preparate cu specific romanesc, foarte bine gatite, simple dar gustoase. Copiii au avut de ales si daca acasa fac mofturi aici chiar au mancat foarte bine. Pui, peste, porc, supe, ciorbe, cartofi, legume, paste de mai multe feluri - am avut de unde alege. De aceea ne-am si intors cu 2-3 kilograme in plus dupa 8 zile de sejur. Personalul in restaurant foarte amabil, ajutau imediat cu scaunel de copil sau aducandu-i copilului farfuria la masa. Cand copilul a scapat pe jos desertul nu s-au enervat, in general foarte intelegatori vizavi de copii.

Bauturile la discretie, a fost all inclusive categoria premium. Vin si bere de calitate normala, prigat-ul de la dozator cu pulpa, sucuri acidulate din gama Pepsi.

Clubul pentru copii MeMi cu personal foarte amabil, dimineata de la 8:30 aveau program pe plaja pana la aprox. 11, dupa care incepea programului clubului in interior pana la 13:30. Pauza de masa 13:30-15:30. Dupa-amiaza de la 15:30 pana la aprox 17:30 cand incepeau alte activitati (teatru pt copii - foarte frumos, tenis cu antrenor la terenurile de tenis etc). Jucarii frumoase la discretie pentru toate grupele de varsta, pana si juniorul de 1 an s-a jucat cu placere. Pentru copiii sub 3 ani este necesar un insotitor, ceilalti pot ramane in grija animatorilor.

Cazarea s-a desfasurat rapid, personalul de la receptie amabil. Loc de parcare am gasit repede inspre strada, dupa o zi am mutat masina chiar in parcarea cu locuri limitate din fata hotelului.

Ansamblul hotelier de dimensiuni reduse, fara lift, care nu e necesar la P+3 etaje. Camerele destul de incapatoare, mobilier invechit dar ok. Baia cu dus destul de mica, gresia si faianta ramase probabil de la inceputurile hotelului. Curatenia buna (mai putin in baie, la dus se putea mai bine, dar probabil asta se poate face la dusul vechi). Asternuturi curate, prosoape impecabile, televizor mic, AC functiona, frigider in camera. Aici se vede ca hotelul are 3 stele, celelalte servicii sunt peste in comparatie cu 3 stele din afara.

Spatiul verde generos cu mai multe balansoare, 2 locuri de joaca pentru copii, care in parte sunt la umbra copacilor (inafara clubului si a inca unui tarc cu bile din interior). Si pe plaja exista un loc de joaca.

Concluzie: Un complex hotelier de recomandat in special familiilor cu copii, serviciile pentru cei mici sunt de exceptie.

Raportul calitate/pret este ok, avand in vedere ca tot personalul de la Miniclub, de pe plaja, de la piscina, restaurant etc. este platit din acesti bani.

Trimis de Monelu* in 22.07.15 12:53:25
    Validat / Publicat: 22.07.15 13:37:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Litoral, Valea Prahovei, Baile Herculane

VIZUALIZĂRI: 1247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Monelu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.15 13:14:03]

@Monelu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[22.07.15 14:49:36]

@Monelu -

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo — din Mallorca, Ibiza, Corfu, Turcia — scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :