ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
2 AD. + 2 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Acvariul din Genova

In vara anului trecut am avut placerea de a vizita cel mai mare acvariu din Europa. Cel din Genova. Asa spun italienii, ca este cel mai mare din Europa, dar daca ii intrebi pe scotieni ei spun ca au cel mai mare acvariu (Deep Sea Aquarium), In orice caz este cel mai mare din Italia si dupa mine ramane cel mai mare din Europa.

Efectiv mi-au trebuit aproape 3 ore sa vizitam acvariul si ultima parte in pas alergator din cauza copiilor care pareau nerabdatori sa incerce inghetata genoveza din fata acvariului.

Acvariul este dispus pe un teren de aproape 10 mii de metrii patrati, pe malul marii, la intrarea in portul commercial al orasului, si foarte aproape de centrul istoric al orasului. In interior se gasesc peste 70 de acvarii, care adapostesc 450 de specii de pesti, dar acolo exista si specii de animale care anima fauna europeana si nu numai.

In prima faza cu greu am reusit sa gasim un loc de parcare in fata complexului. Am luat un tichet care se achita la iesirea din parcare, in functie de timpul cat stam acolo si am parcat masina langa alte doua masini de Romania, ambele de Constanta. Culmea, in toata Italia nu am vazut o masina de CT, iar acolo eu am parcat intre doua.

M-am asezat la casa de bilete, era o coada frumusica si am luat un billet pentru adulti si 4 pentru copii. Daca se vizita tot complexul se primea si o reducere, dar pretul era undeva la 30 de euro de persoana. Noi am ales sa vizitam doar acvariul si am platit pentru un adult si 4 copii 30 de euro.

Dup ce am intrat in complex, ne-am asezat la coada, asteptand sa intram in sala de proiectii. Complexul ne intampina cu o sala de cinema unde pentru 15 minute sepoate urmarii un film 3D referitor la rechini. Am primit ochelari speciali si am intrat in sala de proiectie. Copii au fost incantati peste masura, mai doreau sa stea o tura, dar acest lucru nu se putea.

Apoi am intrat in acvariul propriu zis, unde am putut admira multitudinea de specii existente acolo. Ceea ce ne-a atras atentia cel mai mult, a fost baziunul urias, unde inotau rechinii, rechini foarte mari care pareau foarte nervosi. Acolo existau paznici care ne interziceau sa facem poze cu blitz, sau sa batem in geam. Erau uriasi (rechinii), eu ceea ce vazusem in Mediterana, un soi de rechin mai micut, de aproape doi metrii, dar cei din acvariu depaseau cu usurinta 2, 50m. Si in marea Neagra exista rechini, care nu depasesc un metru lungime, dar care nu ataca omul. Si care stau la apa adanca, peste 50 de metrii, deci nu se apropie de tarm.

Revenind la acvariu, am mai vizitat acvariul cu foci, foarte frumos aranjat, se putea vedea in partea inferioara cum focile inoata, iar catre partea superioara, pe un mic pod, puteai vedea cum focile dorm pe stanci. Frumos. Apoi am trecut pe langa acvariul pinguinilor, o sumedenie de pinguini, traind intr-un acvariu foarte mare, dispus pe 2 nivele de baza. Puteai sa-I vezi inotand, sau jucandu-se pe stancile aranjate in interior.

Insa ceea ce le-a placut cel mai mult copiilor, au fost delfinii, mai mari sau mai mici care se jucau continuu spre deliciul copiilor. Sareau din apa, inotau la fundul apei, practic alergau tot timpul.

Foarte aglomerat in interior, raspunderea mea era foarte mare, mai ales ca aveam 2 copii in plus, langa cei doi ai mei si erau innebuniti sa vada cat mai multi pesti, cat mai multe acvarii. La un moment dat ne-am si ratacit, efectiv nu mai stiam pe unde sa iesim, in general nu se iesea pe unde am intrat, dar noi am facut o exceptie. Nu mai gaseam iesirea si doi dintre copii se plangeau ca vreau la toaleta. Dureros cu 4 copii, mai ales ca eu am filmat aproape tot timpul, iar cu al doilea ochi eram dupa ei. Eh, doamnele au preferat sa se plimbe pe malul marii si sa stea la o cafenea.

Este o imensitate, la parter exista magazine de suveniruri, cafenele, restaurante si ceea ce cautam noi, toalete.

Afara ne-am fotografiat cu un roman care facea pe Marco Polo, ne-a zambit, ne-a soptit sa facem o poza cu el si l-am rasplatit, dar mai mult n-a vrut sa vb cu noi, mai ales in romaneste.

Daca ajungeti prin Genova, incercati sa nu ratati acvariul. Este ceva deosebit si inedit cred, pentru foarte multa lume.

Trimis de pepsi70ro in 17.01.10 12:49:55

VIZUALIZĂRI: 15830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Multe fotografii sunt facute cu camera video, pentru a nu se declansa blitz-ul.

[17.01.10 15:03:34]

Mutat la sectiunea "Excursie in Genova" alaturi de celalat review despre acest oras, si speram si de restul review-urilor ce-o sa urmeze pe aceasta tema.

Diaura*
    [17.01.10 18:47:35]

Daca si tu esti incantat....pe mine m-ai convins. Am mai vazut si eu acvarii pe ici pe colo, dar parca nu chiar atat de mari.

[17.01.10 19:33:43]

Nu marimea acvariului ii da valoarea, ci multitudinea de specii si prezentarea lor.

Acvariul din Constanta este zero in comparatie cu cel din Genova. Atat la capitolul prezentare cat si la speciile care traiesc acolo. Si imi pare rau sa spun acest lucru pentru ca sunt constantean. Mult mai bine sta acvariul din Tulcea, care consider ca trebuie vizitat de catre toti cei care viziteaza orasul.

ileanaxperta*
    [17.01.10 19:44:10]

pepsi, dar Acvariul din Barcelona l-ai vizitat? ! Si acolo sunt o multitudine de specii de pesti, care mai de care, au sectiuni cu acvarii mai mici de-o parte si de alta a holului, dar cand intri in cel principal, prin tunelul acela de sticla si vezi cum ti se plimba rechinii cu pisicile de mare si alte inatatoare... e ceva cu totul si cu totul deosebit si extrem de interesant. Sunt atat de aproape de tine, de zici ca acum, acum ii poti sau te pot atinge. Super acvariul!!!

[17.01.10 20:15:40]

Am auzit despre el, din pacate n-am ajuns nicaieri in Spania. Eu stiam despre el ca este unul dintre cele mai mari din Europa, cu acvarii imense, cu tuneluri prin bazine. Mi-au povestit prietenii si mi-am propus cand voi ajunge in Barcelona, pe langa Catedrala din centru, sa vizitez si acvariul, sa ma plimb si cu telegondola, sa vizitez si centrul vechi al orasului. Mi-am propus multe, timp sa avem...

alinush_geo
    [23.01.10 17:34:16]

corabia pe care o ai tu in poza este corabia lui Columb, am fost si noi de am vazut-o. e superba.

marius gaudi*
    [26.07.10 12:10:38]

Parcul oceanografic de la Valencia este mult mai mare decat acvariul de la Barcelona. Nu trebuie sa lipseasca din palmaresul tau.

Felicitari pentru trecerea pe primul loc in clasamentul pe 2010!

[26.07.10 13:13:19]

Cu siguranta le voi vizita, acvariile cu pesti foarte mari sunt specialitatile fetelor mele si ce nu fac eu pentru ele.

Multumesc!

adaiulia
    [27.07.10 19:50:24]

Da un loc pe care nu trebuie ratat......fetita mea a fost incantata foarte mult si de pestisorii nemo,(i-a placut foarte mult si filmul).

Am reusit sa vedem si un spectacol de acrobatii oferit de 2 delfini jucausi,dornici sa faca cate o saritura pentru a-si primi rasplata...... un vot si de la mine.

presario
    [17.09.10 18:31:14]

Foarte interesanta descrierea, felicitari.

Un review de milioane!

adaiulia, alinush_geo, Diaura*, ileanaxperta*, marius gaudi*, pepsi70ro