ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
ÎNSCRIS: 09.07.13
JUL-2015

Foarte nemulțumit

Un hotel foarte OK - cu plusuri si minusuri

Voi incepe prin a specifica faptul ca nu exista un hotel perfect! Probabil ca si la unul de 6-7 stele se pot gasi mici nemultumiri.

Dar cu toate acestea hotelul Oasis are mai multe plusuri decat minusuri iar noi am fost multumiti. In primul rand este intr-o zona mai linistita, la 5 minute de plaja si 5 minute de centru, lucru care este foarte util.

Se poate lauda acest hotel cu o piscina imensa pentru adulti care ajunge de la 1,50 m la 1,80 m si cu una mai micuta pentru copii, in care sincer am vazut cred ca doi sau trei copilasi de cca 2-3 ani, restul copiilor se balaceau in piscina mare. Seara piscina este luminata in diverse culori si privelistea este absolut superba. Un plus major legat de piscina este innotul permis noaptea. Pana acum este singurul hotel la care innotul este permis pe timp de noapte, la celelalte hoteluri la care am fost era clar interzis. Aici singura conditie este sa nu faci galagie pentru a nu deranja oaspetii. O conditie de bun simt de altfel.

Iar acum trebuie punctat un minus legat de piscina, anume numarul mic de sezlonguri. Oamenii se duc noaptea sa isi lase prosoapele pentru a fi siguri ca prind loc. In prima zi dupa ce ne-am trezit am gasit 2 locuri libere si am fost repede sa punem prosoapele inainte de a merge la masa. Pana sa coboram, doi malaci rusi le-au luat de pe sezlonguri, le-au pus pe o bara si si-au asezat propiile prosoape. Cand am coborat sa le cerem explicatii se prefaceau ca nu vorbesc decat rusa. In fine am carat noi doua sezlonguri libere din zona umbroasa la soare si am trecut peste intamplare. Nu poti trage hotelul la raspundere pentru nesimtirea turistilor rusi.

La receptie fetele vorbeau foarte ok engleza, parea un pic ca se concentrau sa rosteasca corect dar te intelegeai foarte usor cu ele. La sosire una dintre receptionere a facut o gluma cu noi care ne-a taiat putin respiratia in conditiile in care am ajuns la acest hotel prin relocare si eram super stresati. Ne-a spus ca noi am rezervat camera cu pat dublu matrimonial si ca din pacare nu au o astfel de camera libera. Dar au un apartament liber :-) Asa ca am primit un apartament foarte spatios cu un balcon urias.

Apartamentul era dotat cu hota si cuptor care nu mergeau :-), le-am incercat din curiozitate dar oricum nu aveam de gand sa le folosim. Camerele erau foarte curate si aerisite, aerul conditionat mergea foarte ok si aveam 2 mini frigidere in care sa lasam apa la rece. Iar baia era dotata cu cada dar fara perdea asa ca se cam facea balta insa se usca repede. Un minus important era uscatorul al carui tub era franjurit si nu il puteam folosi. Am decis sa ne descurcam fara el intrucat nu am vrut sa pierdem timpu asteptand sa vina cineva si sa il repare.

Mancarea... este intradevar putin variata, dar foarte bine gatita si gustoasa in marea majoritate. Cu exceptie insa la preparatele din carne tocata pe care va sfatuiesc sa le evitati. Este foarte dubioasa acea carne tocata care de fapt cred ca este soya tocata si prezentata pe post de carne. Dar tin sa mentionez ca am gasit aceasta problema cam la toate hotelurile la care am fost la bulgari. Astia ori nu stiu ce este carnea tocata ori isi cred oaspetii [...] si le prezinta soya pe post de carne tocata. Desi putin variata noi am gasit de absolut fiecare data ce sa mancam si nu am ramas niciodata nemancati.

Dimineata la micul dejun de la 8.00 la 10.00 aveti destule feluri de mezeluri, bacon, oua ochiuri sau oua batute, gem, unt si altele din care sa alegeti.

Apoi pranzul de la 12.00 la 13.30 care este si acesta ok, au doua variante de supe care de regula se repeta, salate si feluri principale, de asemenea si dulciurile se repeta dar sunt ok si au si pepene rosu si galben, nectarine si portocale. Si inghetata este destul de buna, mult mai buna decat cea de la hotelul de anul trecut si au cam 4-5 feluri diferite. de la ora 15.00 la ora 16.00 au un fel de pranz tarziu in care se serveste o pizza foarte reusita, sandwich-uri si niste nuggets.

Iar cina este de la 18.00 la 20.00, tot asa 2 tipuri de supe, salate, cateva feluri principale, dulciuri si fructe. In tipul meselor se poate servi vin alb sau rosu care sunt foarte bune, bere, sucuri de la dozator care iar sunt chiar foarte bune. O sa vedeti ca la dozatorul de cafea este scris totul in bulgara mai putin apa. dar va pot spune ca gasiti cacao cu lapte si un fel de machiato foarte tare la numerele 2 si 5.

Un minus destul de mare este numarul mic de mese, mai mereu mergi cateva minute cu farfuria in mana pana gasesti o masa care se elibereaza. si deshi probabil asa sunt instruiti sunt foarte agasanti dupa o vreme debarasatorii de mese. se plimba cu tava in mana gata sa iti ia farfuria din fata cand inca mai ridici ultimul dumicat spre gura. Pe mine m-a iritat acest aspect dar stiu ca asa primesc ordine asa ca pur si simplu am tacut. Macar iti iau farfuria din fata cu un zambet placut pe buze :-).

Au de asemenea doua baruri, cel de la piscina la care se plateste si cel din spatele sezlongurilor la care este bautura inclusa in biletul All Inclusive. Nici la bauturi nu au un numar foarte mare de soiuri dar sunt ok, wiskey, brandy, rom, tequila si berea lor slaba dar ok, hidratanta chiar cu atata apa in ea. :-) au si la acest bar sucuri, apa, si automatul de cafea. Barul se inchide la 22.00 un lucru care este chiar destul de aiurea. Ai de ales intre a te grabi cu plimbarea de dupa cina pentru a mai prinde ceva de baut pana la 22.00 sau a iti lua de la unul din numeroasele supermarketuri care inconjoara hotelul.

La receptie este si o casa de schimb valutar CROWN la care puteti schimba linistiti banii in leva. Practica un curs foarte ok, noi am luat 1 leva cu 2,38 lei si fara comision de schimb valutar. Adica pretul din Bucuresti la BCR. Aceste case de schimb valutar impanzesc efectiv statiunea dar este util ca au si la receptie una.

Noi am plecat foarte multumiti de la acest hotel. Pretul nu este nici foarte mare asa ca nu puteti astepta chiar extrem de multe dar sunt suficiente pentru banii platiti.

Si cam atat. Sper ca am reusit sa punctez toate aspectele hotelului.

Trimis de Lexy in 15.07.15 12:07:12
Validat / Publicat: 15.07.15 13:56:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: In primul an la hotel Alba, tot in aceasta statiune, a fost cel mai grozav hotel de pana acum, apoi anul trecut in Nisipurile de Aur la hotel Atlas cu UAI.

VIZUALIZĂRI: 3910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lexy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Grand Hotel Oasis

[15.07.15 13:07:13]

daf434
[15.07.15 15:47:18]

@Lexy:

Multumim pt impresii, foarte utile dealtfel si mai ales realiste...

Nu pot sa-i inteleg pe cei care platesc pt un sejur cu all inclusive cat pt o cazare la noi, si au pretentii sa manance somon, caviar si sa aiba la discretie si bauturi fine... eventual sampanie la primire, ca de... au luat cu all... deci cu tot rasfatul la pachet, dar uita ce e mai important... PRETUL

Noi avem deja rezervat pt hotel Sirius 4* (C-tin si Elena) pt 5 nopti pt care am platit 195€/2pers. La pretul asta stiu la ce sa ma astept si nu cred ca o sa-mi "puta" totul...

Daca voiam ceva luxos ma ducea undeva in jur de 1000€... La 195€ stiu ca va fi ok.

Deci pt toti fitosii...

Duceti-va in Mamaia noastra draga unde pt o singura noapte de cazare platiti pt un hotel destul de modest cca

250 lei, fara un ceai pe zi...

Deci, in concluzie apreciez comentariul util, la obiect si conectat la realitate...

Multumesc!

[15.07.15 15:55:27]

@daf434 - Multumesc. Asa este! Oamenii merg si vor niste chestii despre care doar in filme au auzit. Si am citit suficiente impresii nemultumite ca nu li s-au facut paturile si ca prosoapele nu au fost schimbate in fiecare zi. Zau asa nici acasa nu fac astfel de lucruri dar la hotel au impresia ca totul trebuie schimbat zilnic. Daca pretentiile nu se ridica la cote astronomice poti fi fericit la un astfel de hotel. Pana la urma ai aproape cam tot ce iti doresti si poti trece peste acele mici detalii care te deranjeaza. Concediu placut! Sper sa aveti si voi parte de un sejur frumos!

daf434
[15.07.15 16:03:13]

@Lexy:

Multumim!

alice1
[16.07.15 18:18:36]

Buna seara. Multumim pentru impresii.

Spune-mi te rog daca hotelul are parcare.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[16.07.15 21:13:09]

@Lexy -

Cu exceptie insa la preparatele din carne tocata pe care va sfatuiesc sa le evitati. Este foarte dubioasa acea carne tocata care de fapt cred ca este soya tocata si prezentata pe post de carne. Dar tin sa mentionez ca am gasit aceasta problema cam la toate hotelurile la care am fost la bulgari. Astia ori nu stiu ce este carnea tocata ori isi cred oaspetii [... ] si le prezinta soya pe post de carne tocata.

Puțin probabil să fie vorba de soia, tocată sau nu. În opinia mea, este vorba despre un condiment tradițional bulgăresc, cu o aromă specifică, acesta găsindu-se din belșug în toate preparatele pe bază de carne tocată, nu doar în mici și chiftele, ci și în sarmale, cârnați, ghiudem, salamuri gen de vară. Unora le place, dar celor mai mulți nu, aceștia din urmă apreciind că produsele ar fi alterate. Am regăsit același condiment, dar într-o concentrație mult redusă, și în diferite preparate în Turcia.

[16.07.15 21:35:48]

@nicole33: Nu la asta ma refeream. Nu parea stricata ci de o consistenta ciudata. Avea o culoare foarte albicioasa indiferent ca era de vita, porc sau pui. Semana la culoare cu carnea de peste tocata daca ai vazut chiftelute de peste sau carnea de peste tocata cruda. Cam asa era culoarea. Si consistenta ciudata. Cunosc acele condimente, le mai folosesc si eu in bucatarie pe unele doar ca nu in cantitatile imense pe care le foloseau ei.

alex_iasi
[22.02.16 09:27:16]

Spune-mi te rog care e distanta reala pana la plaja, metri si timp cu aproximatie.

Preturi la sezlonguri pe plaja?

Multumesc, sunt in perioada de cautare pt un sejur in Bulgaria la sf. lunii iunie inceputul lui iulie

alice1
[22.02.16 09:32:48]

@alex_iasi - Buna ziua. Hotelul este amplasat ok, se ajunge usor la plaja, aprox 5-10 min. pana pe plaja.

Anul trecut la sfarsirt de august pretul era de 5 Lv/sezlong, 5 lv/umbrela.

[22.02.16 10:01:57]

Cam 5 min pana la plaja. Mers lejer. Este extrem de aproape. Mancarea nu este geniala dar este comestibila. Piscina in schimb este intradevar cea mai spectaculoasa gasita de noi pana acum. Sezlongurile la piscina sunt foarte putine. La plaja erau csm 5 leva. Plus inca 5 umbrela de soare. Dar este loc suficient si pentru prosoape.

alex_iasi, alice1, daf434, Lexy, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Oasis: