ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2015
ÎNSCRIS: 06.11.08
JUN-2015

Hotel Arion - Excelent

Buna ziua prieteni,

La sfarsitul lui Iunie am revenit din vacanta petrecuta la Hotel Arion din Skala Potamia, Thassos, iar dupa cum am promis am revenit si cu cateva impresii.

Am hotarat sa plecam la drum la ora 3:00 pe traseul Bucuresti - Russe – Veliko Turnovo – Gurkovo – Dimitrovgrad – Haskovo – Kardjali – Makaza – Komotini - Keramoti - Thassos - Chrisi Ammoudia si am ajuns in fata hotelului la ora 15:00. Tin sa precizez ca datorita GPS- ului am reusit sa ocolim cam doua ore prin minunata Bulgarie.

Hotelul se afla situat pe plaja in imediata apropiere a tavernelor si a magazinelor. Am fost intampinati de Maria si am fost condusi la camera numarul 2 de la etajul 1 cu vedere la mare.

Camera este destul de mare (~ 25mp), mobilier nou format din: sifonier cu doua usi, pat matrimonial si pat de o persoana, noptiera, servanta cu oglinda, televizor, AC; chicineta are in dotare o ghiuveta, plita electrica cu doua ochiuri, dulap suspendat unde se gasesc toate cele necesare pentru a servi masa, cana electrica. Balconul este stramt dar atat pe lungimea cat si pe latimea camerei, se gasesc trei scaune si o masuta de plastic, un uscator de rufe, si bineinteles o priveliste ce iti taie respiratia. Baia este destul de mare (~6mp) si are in dotare dus, ghiuveta, toaleta si geam exterior. Prosoapele sunt pentru trei persoane : de corp, de fata si de picioare. Curatenia este exemplara, o doamna se ocupa de accest lucru zilnic, prosoapele de asemenea sunt schimbate zilnic iar lenjeria la trei zile.

Pentru cei ce vor sa serveasca micul dejun sau doar de bea o cafea pot apela la Maria si pot face acest lucru la parter.

Plaja din fata hotelului a fost amenajata cu nisip si sezlonguri de la hotel, iar intrarea in apa are pe o distanta de 3-4 m pietre. Adancimea apei este mica pe o distanta de ~20m, ideal pentru copii.

In imediata apropiere sunt magazine si taverne, spre partea dreapta se ajunge la Chrisi Ammoudia, iar spre stanga la Golden Beach. Ca si taverne pentru servit masa va recomandam cu caldura Taverna Captain si Nautilus.

Locuri pe care le-am vizitat si va recomandam sa nu ratati sunt:

- Marbel Beach pe ruta Thassos - Makriammos pe drum forestier destul de bun, nu aveti cum sa ratati plaja, de la ora 9:00 este full.

- Turul insulei cu masina si opriri in golfuletele cu plaje;

- Paradise Beach;

- Portul Thassos;

- Golden Beach;

- Fabrica de produse din ulei de masline din Panagia, Hotel Hermes.

Ca si concluzie va recomandam aceasta locatie cu cea mai mare caldura, atat hotelul cat si golful unde este situat.

Multumim Maria pentru saptamana de vis pe care nu o vom uita niciodata.

Multumim prietenilor AFA pentru sfaturi si va uram vacante placute!

Trimis de florin petre in 12.07.15 05:08:59
Validat / Publicat: 12.07.15 05:45:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin petre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 AmFostAcolo la Paradise Beach

[12.07.15 05:44:41]

Mutat în rubrica "Arion Hotel [Skala Potamia], THASSOS" (nou-creată pe sait)

florin petreAUTOR REVIEW
    [12.07.15 06:16:47]

@webmasterX: Se afla in drept cu Nefeli dar pe coltul drumului de coasta cu cel de acces din interiorul insului. Exact pe colt. Ms

[12.07.15 11:06:39]

@florin petre - Hai să încercăm altfel...

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=18757.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • florin petreAUTOR REVIEW
    [12.07.15 19:36:12]