ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
JUL-2014

Pe Transfagarasan dupa 30 si... de ani

De ce ti-ai trimite copilul in excursie pe Transfagarasan, mai ales daca nu rezista la serpentine? De ce nu-l duci cu masina personala si sa mergi la relanti ca sa nu-i vina rau?

Era prin anul 1983 vara. Si toti copiii erau fericiti ca mergem in excursie. Mai putin cei care nu se simteau bine pe la serpentine. Si mamicile care plageau dupa odrasle. Se termina clasa intai si "tovarasa" a organizat o excursie la Vidraru. Din peisajul de pe Transfagarasan nu-mi aduc aminte mare lucru decat ca drumul era foarte bun, autocarul mergea cu viteza, mai bine de jumate din colegi dadeau la boboci si la sfarsit tot cam atatia s-au ales si cu rujeola de la un coleg care venise nou in clasa. Am ramas impresionat de barajul Vidraru.

Am revenit pe traseu in 2011 si in 2014 si nimic nu e schimbat - poate doar soseaua- e plina de petice si de gropi- cel putin pana la baraj Vidraru - Soseaua e ok dupa ce treci de Balea Lac.

Barajul Vidraru- la fel de impresionant ca in copilarie. Peisajul superb, merita vazut sau cum doriti sa-i spuneti. In vara acel verde crud este fantastic, mai ales dupa ce treci de "etajul coniferelor". Chiar daca la intrare pe traseu e cald si frumos, la Vidraru poate sa fie ceata iar la Balea lac sa ploua sau sa ninga. Asa ca e indicat sa fiti pregatiti.

Daca veniti dinspre Curtea de Arges nu uitai sa vizitati si manastirea Mesterului Manole care citez din perle de la bac "Manole a pus-o pe Ana la zid si a inceput sa o lucreze... " de asemenea si Turnul Chindiei.

Nu uitati sa faceti o oprire la Cascada Balea. De aici puteti sa cumparati diverse de la vanzatorii ambulanti. De aici am luat un cascaval afumat foarte bun. Bun a fost si vanzatorul care ne-a spus dupa ce ne-am pozat in toate felurile pe stanci ca sunt vipere pe acolo si sa avem grija. Multumim :), aveam deja destule poze.

La Balea lac mai faceti o oprire, asa... daca aveti bani de dat pe suveniruri. Mergeti apoi pana la lac si mai faceti niste poze. De la aerul curat s-ar putea sa vi se faca foame. Gasiti ceva de mancare la vanzatorii ambulanti, dar si la restaurantele de pe traseu, dupa buget.

Pe drum treceti si prin doua tuneluri, unul mai scurt si unul mai lung. Rezista de pe vremuri... de ce ar pica tocmai acum? Incercati sa nu claxonati pe traseu. Cad pietre! :)

Coborati de la Balea pe un drum magnific, plin de serpentine. Pe aici s-a plimbat si Jeremy Clarkson de la Top Gear. A spus ca e la fel ca in Alpi, poate chiar mai frumos. Parasiti Transfagarasan-ul in apropiere de Cartisoara si de aici a luati ori la stanga, ori la dreapta, fiecare pe unde doreste. (spre Sibiu sau spre Brasov). Ar mai fi si varianta inainte dar o sa ajungeti in Parcul Industrial Carta.

Concluzie: Tansfagarasanul este frumos, daca nu ai vazut Transalpina.

Si cateva date tehnice:

Şoşeaua TRANSFĂGĂRĂŞAN (152 km) este situată pe Drumul Naţional 7C şi leagă Transilvania de Muntenia, traversând cel mai înalt lanţ muntos din România - Munţii Făgăraş.

DN 7C - Transfăgărăşan este DESCHIS în perioada 27 iunie 2015 - 31 octombrie 2015.

Sectorul de drum cuprins între kilometrul 104 (Piscu Negru – jud. Argeş) şi kilometrul 130,8 (Bâlea Cascadă – jud. Sibiu) se va închide în perioada 1 noiembrie 2015 - 30 iunie 2016.

Drumul este închis pe o porţiune de 27 km. timp de 8 luni din an, iarna şi primavara, din cauza zăpezii abundente şi a pericolului de avalanşe.

sursa: transfagarasan.net

Trimis de mugur007 in 09.07.15 11:00:33
Validat / Publicat: 09.07.15 12:40:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 1378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Cascada Balea

Lyssys
[09.07.15 14:39:07]

@mugur007 - Am fost la Vidraru când barajul era încă gol, am văzut Transfăgărășanul în lucru... Eheheei, vremuri demult apuse... Eram tot elevă de gimnaziu...

Duminică ne-am întors de pe Transalpina, după un weekend la Luncile Prigoanei, în Șureanu.

Știți ce m-a surprins în mod plăcut? Faptul că nu am văzut nici o plombă în carosabilul Transalpinei! Și am văzut o Transalpină a automobiliștilor, dar și a motocicliștilor (străini, desigur!) și bicicliștilor! Avem o țară cu adevărat minunată!

Despre răul de mașină... n-am avut niciodată vreo problemă, oricât de multe ore am stat în autocar/mașină, pe vremea taberelor și excursiilor, dar... astă primăvară când am urcat prima dată Transalpina și mai ales acum, pe porțiunea Barajul Oașa - Luncile Prigoanei, era să-mi declare război fierea! Și asta în condițiile în care nu prea treceam de 20-30 km/oră... Dar există Motilium... sau măcar cola, băută cu înghițituri mici...

[09.07.15 14:55:56]

@Lyssys - Transalpina am vazut-o acum doi ani. Atunci nu avea parapeti: senzatii tari .

Lyssys
[09.07.15 15:10:34]

@mugur007 - A, nici acum n-au terminat de pus! Oricum, vineri spre prânz, când am urcat, erau ceva utilaje pe traseu, dar sincer vă spun, nu am remarcat ce fac pe acolo! Este o porțiune cu parapeți alb-roșii, parcă mai lungă decât celelalte, cu parapeți metalici... Marcajul rutier e tot galben, pare proaspăt trasat, deci vor mai dura lucrările...

Nu mi s-a părut un drum periculos, chiar fără parapeți, dacă vremea e bună. Iar soțul meu conduce foarte bine!...

[09.07.15 23:57:59]

@mugur007 -

de asemenea si Turnul Chindiei.

... Ce legatura are Turnul Chindiei, ca am citit de vreo 5 ori si tot nu m-am prins? Turnul Chindiei se afla in Curtea Domneasca de la Targoviste, nu are nicio legatura cu Manastirea Argesului (nici macar in perlele de la bac...)

DaRKruCS
[10.07.15 00:36:02]

@papone: Excursiile de pe vremea aia erau pe repede înainte. Așa ca nu prea rețineai cam tot. Când coborai din autocar era în mintea ta un amalgam de date istorice, muzee sau locuri ce le-ai vizitat (acum "must see"), colegii/ele îmbrăcați/te altfel decât in uniformă, mai pune și vârsta pubertății ???? etc. După 2-3 astfel de experiențe încă mai credeam că bătălia de la Călugăreni s-a ținut pe lângă Cheia! ???? Da' aveam profesori buni la istorie și la geografie ????

[10.07.15 09:31:25]

@papone - Multumesc! Perla imi apartine de data asta. Nu are legatura cu bac-ul. Rog un moderator sa stearga " de asemenea si Turnul Chindiei. "

[10.07.15 09:35:33]

@DaRKruCS -Ai dreptate. Am vizitat in clasa intai in excursie si Turnul Chindiei cred ca de acolo mi se trage

[10.07.15 14:26:31]

@mugur007 - Asta e, se mai intampla. Cu siguranta de la excursiile alea pe care le-am facut toti, de vizitam de la o fabrica de conserve pana la santiere navale (atunci macar aveam ce vizita...)

@DaRKruCS - Langa Cheia nu era batalia de la Podul Inalt? Sau aia de la Rovine?

@all - In 20 de minute apare Pufosenia acasa si plecam, ca sa vezi coincidenta, fix pe Transfagarasan.

[10.07.15 15:25:45]

@papone: nu uitati sa vizotati turnul...

[15.07.15 10:00:43]

@mugur007: Gata, am revenit si am si postat impresiile. Ai sa vezi ca am menționat si turnul )

[15.07.15 10:02:42]

liviu49
[06.03.16 08:57:04]

@mugur007 - Lucru bun la noua luni! Am reusit si eu sa citesc acest articol si cu aceasta ocazie sa-l si votez.

Votul il acord in special pretuirii celor care se avanta pe aceasta minune a ingineriei romanesti si care, sper, ca daca l-au vazut o data isi vor dori sa-l mai vada. Nu ca mine, care l-am vazut de zeci de ori (poate, nu am numarat niciodata cate excursii am facut pe Transfagarasan), dar la mine a fost in perioada 1977 - 1981 in interes de serviciu, dar din cand in cand tot merita.

Vad ca sunteti bucurestean si mi-as permite, ca atunci cand va intoarceti dintr-o excursie din Ardeal, sa o faceti pe Transfagarasa, sau pe Transalpina. Va dura cu 2-3 ore mai mult ca pe valea Oltului, dar bucuria de a vedea niste locuri deosebite merita din plin. Si, adaug, strabateti Transfagarasanul dinspre Cartisoara spre Curtea de Arges, iar portiunea de la Balea Cascada la Balea Lac obligatoriu cu telecabina (pe jos ar fi cel mai frumos, dar e posibil ca timpul sa nu va permita acest traseu). Frumusetile vazute din telecabina sunt fabuloase, sarpele soselei prin caldarea Balei, cascada Balea in toata splendoarea ei, potecile pe munte, sau turmele de oi, va vor marca pentru toata viata.

Din masina nu vedeti mare lucru, iar opririle pe care le veti face va vor arata doar partial splendoarea locurilor. Este aceasi senzatie pe care o aveti strabatand cheile Bicazului pe jos si nu cu masina. Sunt locuri unde pierdeti enorm mergand cu masina si nu pe jos.

Pana atunci numai de bine si calatorii placute!

[06.03.16 10:35:40]

@liviu49: multumesc pentru vot si comentariu si apreciez sugestiile dvs.

liviu49, Lyssys, mugur007
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: