Red Tower Hotel

înscris/ă în 22.07.13
JUN-2015
1250 E

Peisaje superbe, relaxare

In 2015 am ales insula Lefkada pentru concediu.

Despre drum s-a mai scris, asa ca nu mai insist.

Alegerea hotelului a fost inspirata: Red Tower.

Am fost impresionati de amabilitatea personalului. Toti erau zambitori, si dispusi la conversatie. Am avut AI. Mancarea era de casa, bine gatita, gustoasa si din belsug. Am primit chiar si calamar pane, suvlaki si alte specialitati grecesti. In AI a fost inclusa si bautura la discretie, care se servea la barul de la piscina incepand cu ora 10,30 pana la 22,30.

Noi am primit o camera (sea view) mobilata in stil grecesc in care erau 2 canapele vintage, un birou cu fotoliu si 2 dulapuri in perete, de asemenea vintage. Pentru dormit era pat matrimonial amplasat intr-un fel de intrand special amenajat in unul din pereti.

Hotelul este situat pe o stanca in imediata apropiere a marii. Este alcatuit din mai multe corpuri distincte si diferite intre ele, imbinate cu diferite arcade rezultand un complex arhitectural atragator. Jos este si o plaja cu pietris care are si cateva sezlonguri. De la hotel pana la plaja se coboara cam 100m pe o strada in panta destul de abrupta, se traverseaza strada si apoi se mai coboara cam 40 trepte. Plaja este linistita, cu o apa limpede si calda. Aici, jos, soarele se vede pana pe la ora 15-16, apoi este ascuns de munti. Soarele incalzeste piscina pana pe la ora 17-18.

Peisajul este impresionant. Admiram marea brazdata de ambarcatiuni. In apropiere se aflau insule: Sparti, Skorpois, Meganissi, Madourri.

Ca si croaziere noi am ales-o pe cea cu vaporul Makedonia Palace pentru ca se laudau ca au ghid roman. In ziua cand am fost noi nu am avut acel ghid roman. Deci, atentie la ziua pentru care se face rezervare.

Merita vizitata si cascada de langa Nidri. Se poate merge cu masina, iar ultimii 3-400m se fac pe jos printr-un defileu umbrit.

Noi am fost si la Kalamitsi unde intentionam sa vizitam morile de vant. Pe drum, dupa Ag. Nikitas, am oprit la o terasa pe marginea drumului cu o vedere minunata, unde ne-a servit un roman care ne-a spus ca drumul pana la mori este impracticabil.

De asemenea, nu trebuie ratata manastirea Faneromeni, situata deasupra orasului Lefkada.

Neplacut la Hotelul Red Tower a fost ca nu a functionat Wi-Fi.

Impresii încărcate de capeca in 08.07.2015 14:32:23

Validat / Publicat: 08.07.15 15:22:42

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (capeca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 11 voturi) nota2

[08.07.15 15:07:47]

@capeca - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Red Tower Hotel [Nikiana], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

- capeca
[09.07.15 07:41:22]

@webmasterX - OK!

- redmari108
[13.08.15 12:36:29]

Cum e Nikiana - taverne, minimarket? Dar plajele din zona? Multumesc.

- capeca
[17.08.15 09:20:22]

In Nikiana exista o plaja situata chiar langa strada. Nu e foarte lata, dar e mai mult nisipoasa decat pietroasa. Intrarea in apa este lina, deci este buna si pentru copii - pot construi si castele de nisip. Noi am mai fost si pe o alta plaja amplasata mai catre Lefkada fata de plaja anterioara. Aceasta este pietroasa.

Despre taverne nu pot sa spun nimic pentru ca, avand AI la hotel, nu ne-a interesat. Am vazut ca erau, dar nu am intrat. Minimarket-uri erau cam peste tot de-a lungul malului estic al insulei.

Publicitate    [16.06.19 02:45:25]