ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2015
DIN: Focşani
ÎNSCRIS: 07.07.15
JUN-2015

Dezamăgire

să începem cu începutul. plecat frumos din dulcele oraș cu transport asigurat. ajuns la bucurești. transbordat bagaje în autocarul spre paralia. toate bune și frumoase. plecat la ora stabilită. menționez că nu este prima dată când plecăm cu această agenție de turism și până acum nu am avut decât cuvinte de laudă, chiar dacă nu le-am postat pe niciun site, dar am recomandat-o prietenilor, nu dușmanilor. după plecare, ghidul ne-a prezentat, pe scurt, traseul cu opririle arhi cunoscute, cu precizare că în salonic vom poposi 1 oră cu vizitarea bisericii sf. dumitru.

parcurs fără probleme până în salonic, mulțumim domnilor șoferi! staționare în salonic cu singurul amendament că vom sta 2 ore, după o întreagă noapte de moțăeală în autocar, program de voie, în condițiile în care, toată lumea știe că grecii după orele 12 și mai ales sâmbăta nu țin niciun magazin deschis. deci trebuia să te plimbi ca somnabulul pe străzi, până va veni ghidul din paralia.

trecu și faza asta, veni și ghida care ne-a prezentat câte ceva din particularitățile zonei în care ne-am ales să ne petrecem concediul + nelipsitele excursii opționale la care trebuie neapărat să ne înscriem la ghid pentru că vom avea mai multe beneficii. (fâs)

și, în sfârșit, în jurul orelor 16,30 am ajuns și la hotel, sau mai bine zis în apropierea hotelului pentru că, din cauza străzilor înguste autocarul nu încăpea pe strada din fața hotelului, așa că am fost nevoiți să ne cărăm bagajele până la destinație.

odată ajunși, ni s-a repartizat camera, situată la etajul 3, dar surpriză, conform spuselor managerului hotelului (fiul patronului) liftul *temporary* nu funcționa. și nu a funcționat până când toți care am fost cazați acolo nu ne-am cărat bagajele pe scări, ca niște zombi. o altă surpriză *plăcută* a fost aceea că locuința noastră de vară era situată pe partea vestică a hotelului, deci după ora 12 era soare în permanență. și să nu vă închipuiți că în grecia, și cei au mai fost știu foarte bine, în luna iunie e un frig după-amiaza...

balconul dotat cu stor, ușa de la balcon dotată cu stor-perfect. dar storul balconului nu avea acea tijă cu care putea fi manevrat, idem storul de la cameră nu era funcțional. întrebat de cum putem acționa aceste mecanisme, managerul hotelului a făcut un gest semnificativ că să ne luăm gâmdul de la așa ceva, eventual puteam plăti AC, ceea ce, în prezentarea companiei de turism, figura ca fiind GRATIS.

știam din prezentare că hotelul nu pune la dispoziție consumabile, prosoape și că va trebui să ne bazăm pe autogospodărire, deci nu suntem niște persoane care ne așteptam la niște condiții de 5*, dar totuși...

bomboana a fost baia, care este cel puțin ciudată. ușa nu se deschide complet pentru că se lovește în corpul WC, iar pentru a ajunge la obiectul cu pricina trebuie să faci un ocol prin cada de duș, asta după ce va trebui să închizi ușa la baie și nu suntem niște persoane supraponderale.

balconul nu îți asigura niciun fel de intimitate, fiind deschis de la un capăt la altul, dar am observat că asta este caracteristica arhitectonică a întregii stațiuni, așa că asta e.

o altă ciudățenie a acestui hotel- dimineața am dorim să ieșim pentru a vedea răsăritul-ușa de la intrare închisă, iar cel care asigura permanența dormea în zona privată unde turiștii nu aveau acces, așa că am renunțat, dormea prea frumos și prea liniștit, nu știa că va veni referendumul.

despre paralia katerini este o stațiune animată, plină de viață, cu prețuri ok, cu mulți români care lucrează acolo și pe care te bucuri să-i întâlnești.

în ceea ce privește multitudinea de turiști întâlnită, să nu mai credeți că turiștii români sunt cei mai prost crescuți (ca să nu zic altfel), sunt alții și mai și. ai noștri din ue.

Trimis de ducu2004 in 07.07.15 21:32:05
Validat / Publicat: 07.07.15 23:20:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: corfu, messonghi thassos, potos, skala potamia halkidiki, hanioti, top hill

VIZUALIZĂRI: 1281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ducu2004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 super baia

• Alte impresii din această RUBRICĂChristian Hotel: