ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
2 AD. + 2 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Royal Alhambra Palace

Am plecat in aceasta vacanta cu mare nerabdare gandindu-ne cu bucurie la tot ce ne va astepta acolo.

DEZAMAGIRE!!! Prima impresie a fost ca nu se bucura nimeni de venirea noastra.

Inca de la intrare personalul a fost total neprimitor spunandu-ne ca nu au camere si ca trebuie sa ne alegem alt hotel din lantul lor. Dupa multe discutii am ales sa mergem la Taj Mahal (specific aici ca nu e vorba despre acel hotel pe care-l stie toata lumea, e un hotel nou deschis acum o saptamana din lantul Royal) si ne-au condus acolo, unde am primit o camera superba, o suita junior foarte frumoasa cu 2 bai, camera dresing, salon de primire oaspeti si o terasa imensa.

Dar noi nu am venit in vacanta sa stam in camera asa ca supararea noastra s-a accentuat si am decis sa ne intoarcem inapoi la Alhambra si sa ne cerem camera pentru care am platit. Ne-au cazat imediat ce ne-au vazut fara alte comentarii.

Am iesit imediat sa vizitam locatia si pot sa spun ca mi-a placut.

Hotelul, piscinele, marea, terasele, totul parea a fi frumos si se incepea o vacanta foarte frumoasa (asa credeam).

Acum sunt rautacioasa dar chiar a fost frumos in afara de faptul ca peronalul hotelului nu era cum ne-am asteptat referindu-ma aici si la ospatari si barmani. Daca le puneam 2euro pe bar ne serveau cu bautura pe care o ceream daca nu, se faceau ca nu inteleg ce cerem si ne dadeau ce le convenea lor.La masa in restaurant am crezut ca un ospatar o sa ne si bata, atat de tare l-am deranjat (copiii s-au asezat initial la o masa si apoi au schimbat-o).

In final ce m-a deranjat foarte tare a fost " amabilitatea " personalului si cred ca cu acesti bani puteam sa ne facem o vacanta prin Spania sau Italia.

In Turcia cred ca este cam peste tot la fel.

Trimis de Alexiarom in 05.07.15 16:09:49
Validat / Publicat: 05.07.15 17:00:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexiarom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Seta201
    [05.07.15 18:06:40]

Ma bucur sa vad si alt comentariu, si alte pareri la fel ca ale noastre... desi din pacate aceste impresi si trairi sunt pe bani nostri. Acelasi sentiment ca nu suntem bine primiti am avut si noi. Din pacate am nimerit noi prost... dar in Turcia chiar se poate mult mai bine la aceasi suma... doar trebuie putin mai multa atentie... cea ce noi la anul sigur vom avea!

kentmall
    [05.07.15 18:34:54]

Nu inteleg de ce au spus initial ca nu au locuri, ptr ca mie mi s-a parut gol hotelulul... poate 60-70% ocupat. Probabil au vrut sa-si faca reclama si la celalat hotel. "Amabilitatea" personalului cred ca a enervat pe toata lumea, dar intr-un final asta este o lectie ptr viitor. Mi se pare enorm pretul sejurului... 1900e a fost doar cazarea? ptr 2 adulti si 2 copii?

[05.07.15 21:40:29]

@Alexiarom -

Dupa multe discutii am ales sa mergem la Taj Mahal (un hotel nou deschis acum o saptamana din lantul Royal) si ne-au condus acolo, unde am primit o camera superba, o suita junior foarte frumoasa cu 2 bai, camera dresing, salon de primire oaspeti si o terasa imensa.

Eu nu am înțeles de ce ai refuzat camera oferită la Taj Mahal, „superbă” cum chiar tu ai descris-o. Plaja era la fel de frumoasă și în Evrenseki, hotelul era „țiplă”. Au existat și alte motive de nemulțumire?

[05.07.15 23:31:09]

@nicole33: camera era cit un sfert de palier de la alhambra, insa noi am crezut ca taj mahalul era ceva mult mai luxos si decit adam si eva, insa un card de deschidere a usii nu a functionat, astfel am ajuns la receptie pt. A reseta cardul.

Acolo am stat de vorba din intimplare cu o familie de romani care din vorba in vorba, mi au spus ca hotelul a fost deschis de pe 15 iunie cu o saptamina inainte de a ne caza noi. Stiu ca in aceste cazuri hotelul nu este intotdeauna pus la punct asa cum trebuie. Asa ca ideea mea a fost sa merg in restaurant si sa mi fac o idee. Mi am facut o in max. 1 minut.

Asadar mi am lasat sotia si fetele in hotel si m am intors inapoi in alhambra si am facut scandal in receptie ca am fost pacalit si au max. o ora sa mi dea camera la alhambra. S au conformat imediat.

Daca vezi poza de la parcul cu topogane de la taj mahal din brosurile de reclama, pt. copii, este in partea stinga al hotelului. Pacaleala. El nu exista. Este acelasi parc din partea dreapta care este folosit la comun cu royal dragon si care este defapt al dragonului. Alta pacaleala. In stinga hotelului este un teren viran unde ei mi au parcat masina. Plin de gropi si praf.

Asadar, ce sa fac? Sa mi petrec concediul doar in camera de hotel pt. Ca este imensa si noua???

Si apropo am urmat traseul descris de dvs. si in acest an. A fost ok. doar ca nu am reusit sa intru prin centrul din Lehovo. G. p. s. -ul ma scotea tot pe varianta ciuruita. La intors deja era asfaltat cam jumatate din traseu. Cred ca in 2 saptamini, la cum se lucra, va fi gata.

Deci cam de asta am refuzat taj mahalul, iar alhambra nu m-a dat deloc pe spate la citi bani am platit. Pe ansamblu f. frumos dar sincer ma asteptam la altceva la pretul platit inca din ianuarie.

Toate cele bune.

[05.07.15 23:34:16]

@kentmall: fara transport, cumparata cash in ianuarie, cu acelasi pret la cea mai importanta agentie de turism din romania. Mi au facut oferta vre-o trei agentii mari si oferta era diferita cu max. 50 euro de la o agentie la alta.

[05.07.15 23:36:29]

@kentmall: nu numai noua ne-au spus ca nu mai au camere, mai erau 2 familii de ruși sau ucrainieni care au pățit la fel ca noi. Au acceptat si ei Taj Mahal. Prețul a fost 1900 uai fără transport. Si acum, la sfârșitul sejurului cred ca se putea si mai bine având in vedere prețul plătit. Pt. următoarea vacanța ma gândesc sa încerc si Spania sau Portugalia.

Berchet Ionel
    [05.07.15 23:43:36]

Si noi plecam pe 30 la Alhambra... ca fapt divers noi avem cazare plus transport la 1900.

Imi pare rau ca ati avut probleme la cazare, dar m-as fi bucurat sa fi pus si partile bune ale hotelului ca sigur sunt, asa imi dati impresia ca v ati lasat influentat prea mult de problema cu cazare. Stima

[05.07.15 23:53:12]

@Alexiarom -

Din pozele văzute de mine era clar că vor folosi la comun Luna Parkul și Aqua Parkul de la Dragon care se află chiar în spatele noului hotel, fiind puțin probabil să mai construiască un nou parc.

Am urmărit apariția Taj Mahal-ului, fiind tare curioasă cum va fi. Eu am avut rezervare la Dragon și mi-au dat în schimb Holiday Palace. Cu excepția plajei, hotelul a fost mai bun sub toate aspectele, inclusiv al atitudinii personalului.

Nu cred că trebuie să iei ca etalon Adam și Eva., care este un hotel mai altfel. A fost doar preluat de lanțul Stone în 2013, nu construit de ei. De fapt, nici nu au încercat să-l schimbe prea mult.

În restaurant ce ai mai descoperit?

Mă bucur că ai folosit traseul recomandat de mine și că a fost bine. Noi nu folosim GPS-ul decât rareori, nu pe drumul acesta pe care îl făcusem de mai multe ori. Decisesem dinainte să traversăm Elhovo prin oraș, iar când am văzut că este plin de utilaje pe centură n-am mai avut nicio îndoială că am ales bine.

[05.07.15 23:56:39]

@Berchet Ionel: am spus ca este frumoasa marea cu intrare lina in apa, am spus Ca este frumos hotelul si piscinele, partea de divertisment este si ea ok. Mâncarea este ok. Eu cred ca depinde mult de gusturile fiecăruia dintre noi si de ce așteptări avem. Ce-ți dorești cand pleci in vacanța?

[06.07.15 00:17:55]

@Berchet Ionel: daca va impacheteaza cu nu mai avem camere alegeti adam si eva chiar daca aveti copii. Eu regret ca nu am facut asta. Dar data viitoare cind voi mai pleca la un lant ma voi informa bine despre toate hotelurile lor.

Berchet Ionel
    [06.07.15 09:07:20]

@Alexiarom - Sa speram ca avem camere la Alhambra ca acolo am facut rezervarea altfel alegeam noi alt hotel de la inceput.

Eu unul m-am documentat foarte bine si majoritatea hotelurilor premium inclusiv Alhambra au 90% comenturi pozitive si 10% negative, dar acesta excela printr-o plaja si nisip Blue Flag plus mancare si entertainement... ca asa sa stau doar la piscina puteam merge la un parc acvatic in Bucuresti.

Imi puteti spune daca ati facut ceva excursii, poate ati mers in Side sau ceva de genu?

[06.07.15 16:41:07]

@Berchet Ionel: poți sa faci diferite excursii. In holul hotelului sunt reprezentanți ai agențiilor de turism cu diferite tipuri de excursii. Ai de unde sa alegi.

Noi am fost in Alania si e foarte frumos.

Plaja la Alhambra e foarte buna. Are nisip fin, apa marii calda cu valuri si intrare lina in mare. Poți sa faci si diferite sporturi pe mare.

Distracție plăcuta!

[06.07.15 22:17:36]

@Alexiarom -

Nu trebuie să regreți că nu ai ales Adam și Eva. Crede-mă că este foarte nepotrivit pentru o familie cu copii. În plus, nu oferă aproape nimic pentru copii, spre deosebire de toate celelalte hoteluri Royal. Are o plajă excelentă, dar și Alhambra are și în afara unui loc de joacă prăpădit, la colțul blocului meu este un loc de joacă mult mai dotat, eu nu-mi amintesc să fi văzut altceva. Fii bucuros și că ai scăpat de stresul de a le răspunde copiilor la multe întrebări „delicate” referitoare la ceea ce văd la tot pasul și nu știu cât înțeleg la vârsta lor.

[06.07.15 22:25:20]

@nicole33: da. Si asta e o chestie la care nu m am gindit

khristina
    [11.01.16 00:37:00]

Si noi am patit-o cu Alhambra in iunie. Am ajuns 7 familii si pur si simplu ne-au tinut in lobby cca 30 min dupa care ne-au zis ca nu au camere si ne-au dat pliante sa ne alegem alte hoteluri.

Clar ca toti am facut scandal, era sa ne batem pe acolo, dar ei nu si nu.

Pana la urma am ales Dragon, cei care alesesera Taj Mahal erau super dezamagiti.

N-are rost sa spun ca 3 zile am fost atat de nervoasa, incat mi se parea ca nici soarele nu straluceste frumos )

Nici nu ma pun sa scriu review despre Royal Dragon, ca imi creste instant tensiunea. Si agentia cu care am fost m-a facut nesimtita ca am indraznit sa le fac reclamatie ca nu au rezolvat in 8 zile sa ne mute inapoi in Alhambra ci cica ei nici nu au zboruri joi de pe Timisoara spre Antalya si joi nu au intrari la Alhambra. Rusine sa le fie! Sper sa-i pasca falimentul!

Pe drum inapoi a vrut agentul sa ne dea sa completam ceva formular cica cat am fost de multumiti si au vrut sa il bata unii cica mai bine tace pana la aeroport ca nu se stie.

Eu cred ca am terminat-o cu Turcia, plus ca ma enerveaza la culme milogeala lor pt bacsis, nici in Egipt nu am intalnit asa ceva.

[11.01.16 08:41:59]

@khristina -

Pana la urma am ales Dragon...

Poate îți faci timp să scrii articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Alexiarom, Berchet Ionel, kentmall, khristina, nicole33, Seta201
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Alhambra Palace Hotel [Colakli]: