ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
AUG-2009
2 AD. + 2 COPII

Rezervatia de zimbri

Cu ocazia escalei de la hateg (pensiunea casa veche despre care am scris impresii aici) pe care am facut-o la intoarcerea spre casa, am fost sa vizitam rezervatia de zimbrii, mai ales ca nu mai fusesem pana atunci.

Rezervatia se afla pe un drum lateral cu iesire din dn 66, inainte de hateg venind dinspre simeria.

Pentru ca am stat peste noapte in hateg, noi am facut drumul invers. iesirea din dn era la stanga. noroc ca drumul nu prea este circulat, pentru ca altfel ar fi cam greu sa faci stanga acolo.

Drumul (foarte bun) pana la rezervatie este prin padure. atentie ca nu este loc decat pentru o masina, din loc in loc existand refugii de asteptare.

La capatul drumului se afla o parcare si 2 tarabe care vand dulciuri pentru copii si ceva souveniruri. nu am vazut "colorati" si cersetori.

Dupa ce am trecut de poarta, la circa 50 de metri am gasit casa pentru bilete. tot de acolo am primit cateva explicatii cum sa ajungem, pe care carare sa mergem si pe unde sa ne intoarcem ca sa vedem cei 6 zimbrii, din care doi pui. zis si facut.

Aproape de tarcul in care se gaseau zimbrii era o placa cu cateva informatii.

Cararea pe care trebuie sa mergi nu este deloc amenajata, trebuie sa treci prin niste garduri. un adevarat periplu. cararea pana in apropierea zimbrilor este printr-o padure de stejari iar aerul este extraordinar de bun... cu exceptia perioadelor cand zimbrii vin prea aproape.

Vederea zimbrilor nu stiu cat de mult te impresioneaza, cat te impresioneaza starea lor. fiind cald, erau destul de amarati.I-am vazut si am plecat.

La intoarcerea pe carare am gasit si cateva mure uitate probabil de ursii care bantuie pe acolo.

Pe langa amintirea zimbrilor vazuti in mediu natural, dar fara a fi liberi, ramai cu amintirea gardurilor facute din lemn, carpite pe ici pe colo si de cararea pe care abia mergi cu mare atentie pentru ca sa nu-ti rupi picioarele sau gatul. vai de cine are copil mai mic, ca trebuie sa-l care in carca.

Daca vroiam sa facem turism adevarat, trebuia amenajata o carare macar din pietre, pe care sa poti merge, in trepte. inginerie sofisticata.

In orice tara civilizata care face turism adevarat gasesti ca souveniruri tot felul de obiecte mai mici sau mai mari, dar fiecare simbolizand ceva din tara sau regiunea respectiva. aici nu gaseai mare lucru, iar ce gaseai erau niste chinezarii sau autohtone odioase.

Oricum, a fost o experienta frumoasa, iar peisajul si aerul curat au fost de neuitat.

Trimis de cosminp in 13.01.10 12:44:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 3102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 informatii utile despre rezergvatia de zimbrii

[13.01.10 12:46:51]

admin, pentru impresii de calatorie este cam greu sa completezi pasul 3 si daca nu optezi pentru nimic nu poti incheia impresiile. totodata, pe langa impresiile despre plaja de ce nu sunt si impresii despre partiile de schi? sper sa nu te superi si sa incerci sa rezolvi cumva. daca nu stiu sa folosesc site-ul, scuza-ma si invata-ma.

[13.01.10 12:58:33]

la "impresiile de calatorie" se poate completa fara probleme (si destul de intuitiv) gradul de satisfactie la "Distractie si Divertisment".

Cat despre partiile de schi - am in vedere o rezolvare care sa includa mai multe astfel de capitole, la modul general (in locul rubricii "Plaja si Marea"). Nu in viitorul foarte apropiat, insa, sunt alte "teme" de programare "mai" prioritare.

gushpi
[13.01.10 13:04:25]

In acest caz sa nu ni se mai spuna ca "noul regim" a stricat totul! Clar este ca prietenii nostrii, comunistii, nu stiau sa faca turism...

[13.01.10 13:15:24]

admin, multumesc pentru raspuns si informatii.

gushpi, noul regim cum il numesti tu este de fapt regimul tuturor timpurilor, pentru ca nici un regim sau guvern nu a facut mare lucru in turism.

cat despre prieteni, fie la tine.

apropo, "nostri" se scrie cu un singur "i".

nici cei care au fost si nici cei care sunt NU VOR sa faca turism, ca daca nu stii inveti. mai rau este sa nu vrei sau sa nu poti (prin a nu putea a nu se intelege a fi constrans).

unde gasesti ceva facut in turism de catre statul roman?

pe litoral, nimic.

la munte, nimic,

manastiri, au incercat sa faca ceva cu drumurile de acces in urma cu cativa ani, dar s-a abandonat din lipsa de fonduri.

delta, nimic.

croaziere pe dunare, au desfiintat steaua dunarii.

statiuni balneo, ruina (vezi herculane si altele).

singurii care au facut ceva sunt particularii, dar fara ajutorul statului, mai ales prin infrastructura principala si drumurile de acces, nu reusesti.

gushpi
[13.01.10 14:21:31]

Oare nu mai exista iertare pe pamant?

Cum "bagi" degetul gresit in tastatura, cum esti executat...

Acum vrei sa-ti spun ca dupa punct se scrie cu litera mare? Ei bine, nu-ti spun!

Scuze de off-topic!

PS: au inceput unii, nu eu, sa mai scrie si pe telefoane mobile... deci, va rugam, intelegere!

[13.01.10 14:36:20]

Baieti, (imi permit apelativul acesta, fiind de varste f. apropiate...) aveti si voi dreptatea voastra si v-o respect, dar, totusi, hai sa recunoastem ca...IEA (inaintea erei actuale), acu mai bine de 30 ani, se facea turism, asa cum se facea, dar se vedea totusi ceva, pt. ca cine venea la noi pe litoral?! Era plin de nemti...va mai amintiti??? si la munte, la fel. In plus, puteau oamenii mult mai usor sa-si faca o cura de sanatate in statiunile noastre balneo, de care s-a cam ales praful acum…Si acum sarmanii de pensionari se omoara la cozi in fiecare an pt. un amarat de bilet, cand inainte era mult mai usor de procurat…

Si mult mai multi copii (nu ca astazi cand o tabara de 6 zile in Romania costa 1000 lei) mergeau in tabere f. bine organizate, tot cu turismul de atunci, nu?! Eu am vazut mai mult tara asta atunci, copil fiind, mergand in tabere in fiecare an, (fara sa-i usuture la buzunare pe ai mei parinti), decat acum...cand mai usor imi este sa-mi iau copiii in afara...ma costa mai putin, am mai mult confort si vad adevarate locuri turistice. ACUM, in anii gloriosi post revolutie, s-a lasat de izbeliste toata tara, nu numai turismul si asa micii intreprinzatori mai scot cate un cap, cum pot si ei, sarmanii...Parca n-am stii. Pacat, mare pacat, de tot potentialul turistic pe care-l are tara asta, are tot ce vrei, de la mare, delta, rauri pana la varfurile muntilor, intr-un spatiu terestru atat de mic, dar lasat in voia Naturii!!!... In opinia si in perceptia mea, acesta este adevarul meu...

[13.01.10 14:45:58]

...si m-am infierbantat atata ca am uitat de fapt, esentialul unui ecou: te felicit atat pt. review si te punctez, cat si pt. sansa de a vedea "live" o ceata de zimbrii...saracii de ei, tinuti in tarcuri cand la asemenea animale le trebuie un areal adevarat pt. a putea trai si dezvolta cum trebuie. Inca o nesansa a lor...

[13.01.10 14:50:23]

ileana, ai perfecta dreptate. pe vremuri faceai altfel de turism. atunci drumurile nu aveau gropi pentru ca te sanctiona tovu', dar si pentru ca nu existau atatea camioane care sa strice drumurile.

atunci iti permiteai sa faci turism si sa vezi mult din frumusetile tarii, care si acum exista, dar ajungi mai greu la ele din cauza drumurilor si costurilor.

sa nu uitam ca nemtii care veneau atunci erau din est, adica tot din blocul socialist.

turism astazi? putem vorbi pe acest subiect mai mult decat madam udrea, diferenta dintre noi si ea este ca ea ar trebui sa si faca ceva. crezi ca o va face?

cica a adus tui pe litoral in romania. dar individul ala de la hotel crezi ca vrea? sigura ca vrea, dar madam udrea trebuie sa schimbe niscaiva legi. crezi ca vrea? eu am dubii asupra rezultatelor. pana una alta, voi cauta vacante afara care sa fie in pliantele tui sau neckerman.

eu inca sunt optimist si astept rezultate.

cine e patron si vrea, face. un exemplu este plaja azur din eforie, dar despre asta voi scrie separat impresii.

[13.01.10 15:01:22]

sa nu crezi ca plaja azur (privata) o poti compara cu cine stie ce plaja de 5 stele, dar este net superioara celei comune.

[13.01.10 15:06:14]

Cosmin, n-are importanta daca veneau nemti din est sau din vest, aduceau valuta in tara, pe cand noi acum, ca sa ne bucuram de o vacanta unde se face turism adevarat, scoatem din tara valuta si-o dam celor care stiu cu adevarat sa faca turism. Mie, sincera sa fiu, mi-a cam scazut spre nivel "zero" optimismul, si stii de ce? pt. ca tot astept si astept sa se faca ceva, oricat de putin, calitativ sa fie, dar CEVA si vad in fiecare zi REALITATEA ca nu se face mai nimic. Si viata trece... Si atunci... (scuze lui web pt. off topic)

Costi
[13.01.10 15:44:35]

Prin anii '70 a existat şi la grădina zoo din Piteşti o rezervaţie de zimbri, aduşi din Polonia. Din păcate, n-au rezistat, nu ştiu de ce.

Apropo de nemţii care veneau la noi, nu erau numai din est, ci şi din vest. E drept, ăştia veneau mai mult pentru tratamente, la Techirghiol, Herculane şi prin multe alte locuri şi la Institutul de Geriatrie Ana Aslan. Dar nu veneau numai nemţi, toată "classe operaia" italiană venea pe litoralul românesc, că la ei era mai scump, îmbarcaţi în Fiaturi 600, cel mult 850.

Asta a durat însă numai până când ceauşescu (scris intenţionat cu minusculă) s-a inspirat din revoluţia culturală chineză, începând cu 1971. Atunci am început să ascult Europa Liberă, în mod special emisiunea lui Cornel Chiriac (piteştean şi el, Dumnezeu să-l odihnească) că la noi nu mai aveai ce să asculţi, scoseseră de la naftalină cântecele lui Luigi Ionescu.

Aşa că, nu avem ce regreta, măcar acum putem merge la alţii în concediu, că lumea e mare!

Ileana, eşti prea pesimistă.

[13.01.10 15:47:35]

ileana, scuza-ma, dar cred ca gresesti cand spui ca ei stiu sa faca turism...ei VOR sa faca turism. consider ca este o mare diferenta.

intradevar, lipsa de a face ceva in ultimii 20 de ani se rasfrange din ce in ce mai mult pe masura ce trece timpul.

din pacate ai dreptate: atunci venea valuta in tara, acum se duce.

dar probabil ca asta meritam.

macar sa putem munci ca sa mergem afara in vacante.

[13.01.10 18:06:06]

Cosmin, poate ca gresesc, dar dupa umila mea parere, una e sa stii sa faci ceva dar sa nu vrei, alta e sa nu stii dar sa vrei si...cel mai tare din parcare...sa vrei, sa stii, sa poti...si chiar si SA FACI!!!!(cum este deviza multora din afara).

stancosty, nu sunt (inca) pesimista, am scris doar ca sunt cu nivelul de optimism undeva spre "zero". Si eu, probabil, mai sper ceva...(stii cum se spune ca speranta moare ultima) macar pt. copiii nostri...(cu toate ca asa au sperat si parintii nostri odata...).

Sanatate, sa muncim si-apoi sa calatorim!...

Diaura*
[13.01.10 22:37:55]

Asta numesc ei " rezervatie"? Un tarc cu sase zimbri... si aia nu prea aratosi? Daca ma uit la foto. 3... ma apuca mila de bietele animale... numai a zimbri nu arata.

Pacat, uite bat oamenii atata drum sa vada ceva deosebit si pleaca dezamagiti.

[20.04.10 13:17:10]

mutat la "Excursii in Tara Hategului" - sectiune in care o sa incercam sa grupam mai multe obiective din aceasta zona pentru a nu avea prea multe sectiuni "de calatorie" referitoare la Hateg si imprejurimi.

[18.01.16 14:16:50]

@cosminp - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Rezervația de zimbri [Slivuț], HAȚEG [HD]" (nou-creată pe sait)

[18.01.16 14:25:44]

@webmaster26 - da, este bine.

pacat ca turismul nu este conectat cu infrastructura. daca vii pe partea opusa, nu ai cum sa faci stanga.

cosminp, Costi, Diaura*, gushpi
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația de zimbri [Slivuț]: